| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca religia Ortodoxa e cea adevarata?

61 răspunsuri:
| computerizatul a răspuns:

Eu personal nu pun atat de mult accent pe religie.

| Shìzuko a răspuns:

Dupa mine nu conteaza ce religie esti,
eu sunt catolica,familia mea e catolica, Papa de la Roma e catolic dar asta nu inseamna ca exista o religie adevarata adevarata, toate religiile au legile lor si toti cred in ce vor,
Deci dupa mine toate religiile sunt adevarate daca nu, de ce exista?
Si inca ceva, chiar daca Romania e o tara ortodoxa nu conteaza pentru ca Italia e una catolica, Egiptul una Araba, si tot asa.

| Costin_Tudor_1983 a răspuns:

Martin Luther a declarat pe la sfarsitul vietii cu cuvintele lui: ''Doamne, ce mult am ratacit in viata asta".A omorat foarte multi tarani care i s-au impotrivit si apoi s-a unit cu catolicii si i-a casapit pe anabaptisti.Imi pare rau sa vad ca un astfel de om este luat drept model de protestanti si neo-protestanti.Religii crestine sunt multe intr-adevar:
1.cultul penticostal - charles parham intemeietor
2.cultul adventist - ellen white intemeietor
3.cultul luteran - martin luther intemeietor
4.cultul calvinist - Jean calvin intemeietor
5.Biserica Catolica - care l-a inceput l-a avut in centru pe Iisus Hristos ca apoi din pacate sa fie in centru pe papa
6.martorii lui iehova - Charles Taze Russell(intemeietor)
7.biserica evanghelica romana - dumitru cornilescu
...etc...puteam sa mai enumar mult mai multe culte.
Insa ce vreau sa evidentiez e urmatorul lucru:
- Biserica Ortodoxa Etiopiana - Apostolul Filip(intemeietor)
- Biserica Ortodoxa Rasariteana - Iisus Hristos(intemeietor)
Biserica Ortodoxă (în integralitatea bisericilor locale ce o compun) consideră că are la bază succesiunea apostolică neîntreruptă începută de la apostoli.
Biserica Ortodoxă a celor șapte Sinoade Ecumenice are la bază Vechiul și Noul Testament. Conducătorul ("capul") ei este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, „Păstorul cel bun", care îndrumă credincioșii, mădularele vii ale Bisericii, pe calea spre mântuire.
Trebuie sa facem distinctie intre Adevar si minciuna caci spre exemplu:
Cultele neo-protestante sustin ca-l au ca model doar pe Iisus Hrisos ceea ce este o minciuna (de care putin se prind ) pentru ca doctrinele lor se bazeaza pe invataturile lui martin luther.Fiindca neo-protestantii adopta aceste ideologii ca Sola gratia, Solus Christus, Sola fide, Sola scriptura, Soli Deo Gloria de la Martin Luther inseamna ca intr-adevar Luther este pentru ei un model fie ca recunosc fie ca nu recunosc.Un cult care se contrazice e unul mincinos iar D-zeu te judeca pe lumea cealalta pentru ca nu ai deschis ochii si ai vrut din propria initiativa sa fii partasa la minciuna.Insa se contrazic mult mai mult decat va inchipuiti dar despre asta o sa scriu altadata.
Pe timpul lui Stefan cel Mare nu exista decat o singura credinta, cea Ortodoxa.Stefan a luptat pentru Sfanta Treime, pentru Dreapta Credinta impotriva paganilor, impotriva celor care huleau Sf.Treime.Atunci romanii luptau cu sabia pana la moarte pentru credinta si pentru ca urmasii lor sa se nasca intr-o tara libera si ca sa mosteneasca Dreapta Credinta.In vreme de razboi s-a sfatuit cu un Sfant pe numele lui Daniil Sihastrul care ghici ce:era un simplu ortodox nu era baptist, luteranist, catolic, penticostal etc. Si in zilele noastre se duc multe razboaie insa nu cu sabia ci cu cuvantul.Sectarii vin la urmasii lui Stefan cel Mare cu minciuna, iar acestia in loc sa lupte pentru Dreapta Credinta asa cum o faceau adevaratii credinciosi, urmasii din ziua de azi lasa armele jos si se predau dandu-si sufletul in mainile diavolului caci el este parintele minciunii. Oare voi neo-protestantilor credeti ca Ellen White, Charles Parham, John Smith, Joseph Smith etc.or sa faca mai multe pentru tara asta si pentru sufletul vostru mai multe decat a facut Stefan cel Mare pentru voi? Decat sa tradati credinta in care v-ati nascut mai bine ne-am uni cu totii ca sa facem fata impotriva ereziilor care au luat amploare in ziua de azi. Daca veti citi despre Charles Parham, Ellen White, Jseph Smith etc(sa scrieti pe google numele lor iar alaturi freemason) veti vedea ca acestia au fost masoni.Eu nu am de ce sa va mint. Dumnezeu a facut ca totul sa fie foarte simplu. Oricine care cauta pe net care vrea sa descopere care e Dreapta Credinta, poate sa i se descopere.Numai sa vrea.Curge in venele mele ca si-n al vostru sangele lui Stefan cel Mare caci sunt urmas al lui ca si voi si sunt mandru ca-s roman si ca m-am nascut ortodox. Daca nu credeti ce am scris aici atunci cercetati si singuri insa trebuie sa va dea de gandit de ce masonii au intemeiat noi culte si au ajuns si pe meleagul nostru. Daca aveam un conducator al tarii precum Stefan cel Mare credeti ca-i accepta pe acestia pe meleagul nostru? Asociatia Ortodoxia Tinerilor are un proiect ambitios pentru acest neam. Sprijiniti-l.O oaie ratacita face cat o suta de oi credincioase. Asa ca va asteptam printre noi.Doamne ajuta

| Experienta a răspuns:

Da (100% Garantat). Religia ortodoxa este cea adevarata, pentru ca, numai si numai, la bisericele ortodoxe (la unele) curge mir din icoane, mir adevarat la foarte multe biserici. Se spune ca mirul distruge orice boala. Iti dau cateva linkuri sa vezi cum curge mir din icoane :

http://www.youtube.com/watch?v=Ivm4tPsqDas

http://www.youtube.com/watch?v=AnHnQw4ZQsg

http://www.youtube.com/watch?v=P9aWCL3IGpM

| Wøodenpints a răspuns (pentru Experienta):

Ce mă amuză ăştia ca tine.

| morningstar a răspuns (pentru Experienta):

Am ras bine.
" numai si numai, la bisericele ortodoxe (la unele) curge mir din icoane" laughing)

| PredatoR a răspuns (pentru Experienta):

Esti tu asa convins ca religia ortodoxa e cea adevarata, pe ce baza esti asa sigur pe tin, doar pentru. simplul fapt ca tu esti ortodox? A venit Dumnezeu la tine si ti-a zis ca asta e religia adevarata sau cum?
Si care este motivul pentru care pupam icoanele, icoanele sunt facute de om nu? si sfintite tot de om. Si care este motivul pentru care m-as inchina la ele si le-as pupa?
Popii... cine i-a ales pe ei sa fie popi? Nu cred ca a venit Dumnezeu la niciuna si i-a zis ca este omul lui, sunt multi popi pedofili bulangii etc. deci pentru ce sa ma spovedesc la ei? sunt oameni ca si mine alesi de alti oameni sa fie popi, nu a venit Dumnezeu la niciunu si l-a facut popa.

| Vesta a răspuns:

NU.Si pot sa iti argumentez raspunsul.Adevarata credinta e cea care infaptuieste poruncile lui Dumnezeu.Isus a dat niste semne oamenilor ca sa vada care este adevarata credinta.
1.Ramineti in cuvintul meu(Ioan 8:31, 32)
2.Nu fac parte din lume(Ioan 17:14)
3.Sa va iubiti unii pe altii(iOAN 13:34, 35)
4. Leam facut cunoscut numele tau(Ioan 17:6, 26)
5.Aceasta veste buna despre Regat va fi predicata(Matei 24:14)
Cei ce fac lucrurile descrise in versetele de mai sus, aceea sunt adevaratii crestini.

| Petras_Ionut_1973 a răspuns:

Da! 100% Este singura religie din Noul Testament...

| Petras_Ionut_1973 a răspuns:

Ma rog... Crede ce vrei u! Eu cred in religia mea!big grin

| nistorpetru a răspuns:

Da sunt 100% iar pentru ca sa iti dovedesc o sa iti dau trei exemple care se intampla numai la ortodocsi 1. Sfanta aghezma nu se strica niciodata 2.Raul Iordan de Boboteaza isi schimba cursul 3.In ziua de Paste la Ierusalim lumina se aprinde singura. Poti vedea asta pe youtube "Sfanta Lumina"

| doctorandus a răspuns (pentru nistorpetru):

Vezi ca e un film pe YouTube cum sa faci lumanarea sa se aprinda singura.