| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca religia Ortodoxa e cea adevarata?

61 răspunsuri:
| Experienta a răspuns:

Da (100% Garantat). Religia ortodoxa este cea adevarata, pentru ca, numai si numai, la bisericele ortodoxe (la unele) curge mir din icoane, mir adevarat la foarte multe biserici. Se spune ca mirul distruge orice boala. Iti dau cateva linkuri sa vezi cum curge mir din icoane :

http://www.youtube.com/watch?v=Ivm4tPsqDas

http://www.youtube.com/watch?v=AnHnQw4ZQsg

http://www.youtube.com/watch?v=P9aWCL3IGpM

| charonmario a răspuns:

Nu religia mantuieste ci relatia cu hristos

| Wøodenpints a răspuns (pentru Experienta):

Ce mă amuză ăştia ca tine.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

100%

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu conteaza religia nu conteaza daca esti alb sau negru, singurul lucru care conteaza e sa te simti liber si sa fimi uniti, iar ortodoxi nu ofera deloc libertate, iubire si unire.

| RAY a răspuns:

Nu

| WhatheWow a răspuns:

Nu, da; toate religiile sint adevarate pentru adeptii lor!

Răspuns utilizator avertizat
| unknownn a răspuns:

Nu.Religia e o forma de manipulare a oamenilor.

| Esperança a răspuns:

Trăim într-o ţară ortodoxă şi se vede cât e de adevărată şi dreaptă...happy

| scumpik45 a răspuns:

Da,plus ca numai la noi vine, la Ierusalim, Sfanta Lumina.A fost si mama acolo si mi-a povestit cum a fost.Cauta pe youtube: Holy Light Jerusalem 2008 parca...Se vede cel mai clarhappy

| casablanca40 a răspuns:

Da 100%. Nicio indoiala.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns (pentru U2lrish):

Stii cum e ''niciodata nu-i destul pentru libertate''

Nu am nimic cu religia ta, merg deseori la bisera ta.Dar sincer ''omul alb'' tine doar la bani, el isi face totul cu bani el si-a creat si o religie pentru bani... eu prefer o viata bazata pe muzica si libertate, sa ma simt cat mai liber...si sincer banul nu`mi provoaca asta, asa ca nici o religie fondata pentru bani nu ma va ajuta.

Eu nu vreau decat sa traiesc.

| Picasso a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Liber? hmm cum definesti tu "liber"? sa fumezi sa te droghezi si etc, si cel mai frumos spus : " sa iti traiesti viata "? Daca crezi in ceva e o particica din telul pe care duci tu! De ce va luati de noi, si de ceilalti! Uitati-va in "buba de la nasul vostru apoii incepeti sa criticati pe ceilalti!

| Picasso a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Crede ceea ce trebuie sa crezi! Sunt un "oarecare" om care atunci cand mergi la biserica, cand se roaga " mai sunt si moente d-astea", simte ceva "ceresc" ce te linisteste! Hmmm asemanator cu legea atractiei: Gandesti lucruri pozitive, atragi lucruri pozitive! Nu e vb de supersititi sau alte chestii, e vb ca e cineva acolo care are grija de tine, si daca ii dai atentie, il vei observa cum te vegheaza! E adevarat ca "traditia " sa camuflat in excrocherie, insa savureaza partea plina a paharului! cam asa e peste tot, fiecare religie are petele ei, etc! Religia e precum o eticheta! Uneori ai impresia ca e o afacere! Poate ca asa e, insa repet, lasa-i` pe ei cu afacerile lor si crede ceea ce este de crezut!

| TheTigerX a răspuns:

Da(baza ei), doar ca in Rai nu vor fi ortodocsi, ci vor fi oameni care si-au predat viata in "mainile" lui Iisus si l-au acceptat pe Acesta ca Mantuitor in sufletul lor, caci nu religia mantuie pe om!

| Thunderstruck a răspuns (pentru scumpik45):

Un cuvant : inselatorie pentru a lua banii oamenilor, cauta pe guagal cum face preotu de se aprinde "singura" lumanarea si dupa zi daca-i adevarat sau nu.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Picasso):

Bob spunea ca Canabisul poate fii rau doar pentru omul alb. Li s-a spus despre droguri si traficanti, raspunsul lui a fost ca el nu se ocupa cu asa ceva, el vrea doar sa iubeasca si Marijuana e un lucru care ajuta. Nu-mi critica alegerea fiindca nici eu nu am facut-o.

| Picasso a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Bine albule, nu am criticat mi-am "expus" parerea!

| nistorpetru a răspuns:

Da sunt 100% iar pentru ca sa iti dovedesc o sa iti dau trei exemple care se intampla numai la ortodocsi 1. Sfanta aghezma nu se strica niciodata 2.Raul Iordan de Boboteaza isi schimba cursul 3.In ziua de Paste la Ierusalim lumina se aprinde singura. Poti vedea asta pe youtube "Sfanta Lumina"

| Inferno a răspuns:

Exista un sambure de adevar in toate.
Nu spun ca e adevarul absolut, dar un sambure de adevar are, toate religile au. Nu echiar asa cum cred unii.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Hmm, toate religile..depinde la ce te referi cand spui "adevar"

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu.Biserica s-a despartit in mai multe Biserici.Eu cred ca Biserica lui Christos este cea adevarata! Adica toate adunate! Pace.

| doctorandus a răspuns:

Religia adevarata este dupa cum crede si considera fiecare.

| Inferno a răspuns (pentru TheTigerX):

Toate au plecat de la ceva adevarat. Cu timpul acel adevar a fost exagerat, sa-u adaugat lucruri noi, pana s-a ajuns la ce s-a aajuns.
Nu cred ca trebuie sa-ti dau definitia cuvantului adevar din DEX.

| TheTigerX a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles la ce te referi, alte comentarii nu mai am ca numai se creeaza ploemici

| doctorandus a răspuns (pentru nistorpetru):

Vezi ca e un film pe YouTube cum sa faci lumanarea sa se aprinda singura.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ai vorbit de toti banii. esti tipul perfect de om pentru ce vrea oculta mondiala sa faca:globalizare

| reihiuke a răspuns:

Ori toate religiile sunt adevarate, ori niciuna. Tind sa cred ca in adevaratul sens al cuvantului, niciuna nu te poate conduce la divinitate.