| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca religia trebuie respectata?

48 răspunsuri:
| Dumniezău a răspuns:

Nu.Religia e doar o forma prin care controleaza toti cretinii si le iau banii, dar ei nu-si dau seama si dau si tot dau si biserica se imbogateste de pa urma lor...

| Kalla a răspuns:

Atata timp cat nu face nimic nimanui da.Dar mai ales trebuie respectata credinta.Car e problema ateilor daca cineva crede in ceva? Vedeti-va de treaba voastra! (Nu ma refer la tine ci la atei, daca esti un ateu care critica atunci este si pentru tine).

| BogdanVasc a răspuns:

Daca te referi cei din religia lor sa-i respecte pe cei din religia lor (si reciproc), atunci parerea mea ar fi ca da. Orice membru al unui grup trebuie sa aiba o sic. de respect fata de membrul alaturat.
Daca te referi ca ateii sa respecte religia voastra, atunci nu, deoarece nu e sacra.

| Exilee a răspuns:

Cea crestina da. big grin

| BogdanVasc a răspuns (pentru Exilee):

Cea musulmana nu?

| neca a răspuns (pentru BogdanVasc):

Intrebarea era pentru toatalumea si ma refeream la religie in general

| BlackSulphur a răspuns:

Lamureste-ma, cum poti sa respecti ceva abstract? Cum poti sa respecti un "set" de reguli si dogme?

| BogdanVasc a răspuns (pentru neca):

"Cea crestina da" -exile => exista alta religia care nu trebuie respectata. Am raspuns raspunsului lui exile, nu intrebarii tale.

| neca a răspuns (pentru Kalla):

(nu vorbesc in numele fiecarui ateu) religia face mult mai mult rau decat bine, asta-i problema noastra, nu-i ca si cum ne luam de un pisoi inocent de pe strada, incercam sa va facem sa vedeti religea voastra e departe de perfectiune

| Dragotta a răspuns:

''Credeti ca religia trebuie respectata?''
Nu
Dar omeni care cred?
Atata timp cat nu incerca sa-ti bage credinta pe gat, da, fiecare trebuie sa ne respectam pe fiecare, dar nu pentru o doctrina.

| neca a răspuns (pentru BlackSulphur):

Da, nu prea are sens sa ai respect fata de un set de reguli acum ca ma gandesc

| neca a răspuns (pentru Exilee):

Si ce e asa special la ea de ar trebui respectata?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce postezi numai ineptii, parintii trebuie respectati?

| ErrorFound a răspuns:

Religia trebuie scuipata, batjocorita si eradicata, mai mult nu-ti spun.

| Calininio a răspuns:

Trebuie respectata cum a respectat si ea pe oricine din exteriorul ei in ultima mie de ani.

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, mai ales aia alcoolici care isi molesteaza copiii.

| Alex a răspuns (pentru Kalla):

Atunci de ce exista multe variante despre Iisus? De ce din punct de vedere religios, evrei, crestini si musulmani sunt dusmani? De ce evrei si crestini il considera pe profetul Mahomed ca este mincinos si fals? De ce evrei nu il accepta pe Iisus? De ce nu il considera evrei si musulmani pe Iisus Fiul Lui Dumnezeu? De ce Mahomed a zis ca Biblia e o carte corupta de evrei si crestini si sustine ca in Coranul scrie adevarul?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Suntsi paduri de uscaturi?

| Kalla a răspuns (pentru Alex):

Religia aduce razboi ai dreptate si pentru asta ar trebui sa ne unim.Noi crestinii cu evreii si cu musulmanii avem acelasi Dumnezeu.Allah in romana se traduce Dumnezeu iar in Biblie vechiul testament sunt numai evrei iar numele lui Dumnezeu in Biblie este YAHWE iar pentru evrei este acelasi nume.Iar in Coran (biblia islamica) se vorbeste despre cum noi suntem cele trei religii ale Cuvantului lui Dumnezeu.Intr-un cuvant gresim sa ne facem razboi intre noi. Faptul este ca aceste trei religii au cate ceva e ii face sa se urasca.Si este ceva foarte urat.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru ca ea nu respecta pe nimeni.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Respecti ceea ce ai fost educat sa respecti! Poti respecta si o idee, o conceptie, insa inainte de orice respecti omul!
Sa luam exemplul unui preot oarecare, din oricare religie: nu am nimic cu omul, insa nu pot respecta balivernele ce le indruga, nu-i pot suporta minciunile si hotia. Si tocmai din respect pentru el, nu intru in Biserica big grin
Iar din respect pentru mine, nu-l finantez! E simplu, nu?

NOname
| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Lasă că-i finanţează statul pentru tine. : ))

NOname
| NOname a răspuns:

Nu pot să vorbesc pentru toţi, dar respectul meu nu l-a câştigat, e foarte pe minus.

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

| danay72 a răspuns:

Cred ca Biblia trebuie respectata, pentru ca tendinta e ca oamenii sa respecte doar obiceiuri si traditii impuse de religii, care n-au nici o legatura cu Biblia.Doar o singura forma de inchinare respecta in totalitate Biblia.

| sempreinvolo30 a răspuns:

InEfeseni 4:5 se spune ca este o singura religie adevarata si aprobata de Dumnezeu.Doar aceasta religie trebuie respectata, restul religiilor, cum nai spune a cineva aici, sant doar pentru profit si nu au valoare

| milan9 a răspuns:

Trebuie respectată şi libertatea fiecărui popor indiferent de religia pe care o are, evitându-se astfel toate disputele şi conflictele interetnice purtate pe seama religiei. sad

În privinţa ADEVĂRULUI, cel care se propune dar nu se impune cu forţa, se poate spune că în mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

E necesar să mai fie respectat şi faptul că într-adevăr, o singură credinţă se bazeaza în mod autentic pe Biblie (şi nu pe interpretări târzii, venite după 1800 de ani de creştinism neschimbat), iar aceasta este nimeni alta decât acea credinţă care a alcătuit Biblia: Biserica Noului Testament, despre care Hristos a subliniat obsesiv că e Una singură...

| usuk a răspuns:

Nu, ea trebuie tolerata

| W3R4 a răspuns:

Doar de cei care cred.

| David98TM a răspuns:

Nu.....Religia a fost creata de om...