| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca religia trebuie respectata?

48 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Respecti ceea ce ai fost educat sa respecti! Poti respecta si o idee, o conceptie, insa inainte de orice respecti omul!
Sa luam exemplul unui preot oarecare, din oricare religie: nu am nimic cu omul, insa nu pot respecta balivernele ce le indruga, nu-i pot suporta minciunile si hotia. Si tocmai din respect pentru el, nu intru in Biserica big grin
Iar din respect pentru mine, nu-l finantez! E simplu, nu?

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Lasă că-i finanţează statul pentru tine. : ))

NOname
| NOname a răspuns:

Nu pot să vorbesc pentru toţi, dar respectul meu nu l-a câştigat, e foarte pe minus.

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

| Alișa00000000000 a răspuns:

Desigur ca trebuie respectata. odata ce nu ai Dumnezeu deasupra capului iti dai seama ca te gandesti ca poti sa dai in cap la orisicine sau sa furi de pe la nu stiu cine... asa ca Dumnezeu in viata noastra este foarte important.

| Dimaondraxworld a răspuns (pentru Alișa00000000000):

Din punctul meu de vedere eu simt aceasta energie a mea infinita k eu simt ca noi nu suntem creati.Voi nu intelegeti ca religia apartine raselor extraterestre reptilieni etc.Este un program fals care ne face sa credem niste idioteni docmatice de cand ne nastem ei ne impun aceasta docma.Si v-ati intrebat daca voi de unde ati venit ce nabia cautati aici pe terra de ce v-ati cine sunteti voi cu adevarat.

| danay72 a răspuns:

Cred ca Biblia trebuie respectata, pentru ca tendinta e ca oamenii sa respecte doar obiceiuri si traditii impuse de religii, care n-au nici o legatura cu Biblia.Doar o singura forma de inchinare respecta in totalitate Biblia.

| usuk a răspuns:

Nu, ea trebuie tolerata

| anonimg a răspuns:

Daca respect alta religie este pentru ca Dumnezeu m-a invatat asa. Caci daca eu cunosc adevarul asta nu imi da dreptul sa imi bat joc de aceia care nu il cunosc. Daca eu sunt in lumina asta nu inseamna ca trebuie sa imi bat joc de aceia care nu sunt. ba inca este datorie aceea de a aduce lumina si celor ce traiesc in intuneric.
Si oricat de extremisti ar fi oamenii in credintele lor, stiu un singur lucru: ca Dumnezeu tine in frau toate lucrurile, si ca El nu permite sa se intample lucruri care nu sunt ingaduite de El.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru ca ea nu respecta pe nimeni.

| milan9 a răspuns:

Trebuie respectată şi libertatea fiecărui popor indiferent de religia pe care o are, evitându-se astfel toate disputele şi conflictele interetnice purtate pe seama religiei. sad

În privinţa ADEVĂRULUI, cel care se propune dar nu se impune cu forţa, se poate spune că în mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

E necesar să mai fie respectat şi faptul că într-adevăr, o singură credinţă se bazeaza în mod autentic pe Biblie (şi nu pe interpretări târzii, venite după 1800 de ani de creştinism neschimbat), iar aceasta este nimeni alta decât acea credinţă care a alcătuit Biblia: Biserica Noului Testament, despre care Hristos a subliniat obsesiv că e Una singură...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce postezi numai ineptii, parintii trebuie respectati?

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, mai ales aia alcoolici care isi molesteaza copiii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Suntsi paduri de uscaturi?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu numai Religia in mod special, ci toate parerile omului. E un gest de minim respect fata de interlocutor. Acum, religia ca fenomen antropologic chiar trebuie respectata.Nu neaparat si impartasita, daca difera de a noastra, evident.

| Exilee a răspuns:

Cea crestina da. big grin

| BogdanVasc a răspuns (pentru Exilee):

Cea musulmana nu?

| neca a răspuns (pentru Exilee):

Si ce e asa special la ea de ar trebui respectata?

| ErrorFound a răspuns:

Religia trebuie scuipata, batjocorita si eradicata, mai mult nu-ti spun.

| W3R4 a răspuns:

Doar de cei care cred.

| Kalla a răspuns:

Atata timp cat nu face nimic nimanui da.Dar mai ales trebuie respectata credinta.Car e problema ateilor daca cineva crede in ceva? Vedeti-va de treaba voastra! (Nu ma refer la tine ci la atei, daca esti un ateu care critica atunci este si pentru tine).

| neca a răspuns (pentru Kalla):

(nu vorbesc in numele fiecarui ateu) religia face mult mai mult rau decat bine, asta-i problema noastra, nu-i ca si cum ne luam de un pisoi inocent de pe strada, incercam sa va facem sa vedeti religea voastra e departe de perfectiune

| Alex a răspuns (pentru Kalla):

Atunci de ce exista multe variante despre Iisus? De ce din punct de vedere religios, evrei, crestini si musulmani sunt dusmani? De ce evrei si crestini il considera pe profetul Mahomed ca este mincinos si fals? De ce evrei nu il accepta pe Iisus? De ce nu il considera evrei si musulmani pe Iisus Fiul Lui Dumnezeu? De ce Mahomed a zis ca Biblia e o carte corupta de evrei si crestini si sustine ca in Coranul scrie adevarul?

| Kalla a răspuns (pentru Alex):

Religia aduce razboi ai dreptate si pentru asta ar trebui sa ne unim.Noi crestinii cu evreii si cu musulmanii avem acelasi Dumnezeu.Allah in romana se traduce Dumnezeu iar in Biblie vechiul testament sunt numai evrei iar numele lui Dumnezeu in Biblie este YAHWE iar pentru evrei este acelasi nume.Iar in Coran (biblia islamica) se vorbeste despre cum noi suntem cele trei religii ale Cuvantului lui Dumnezeu.Intr-un cuvant gresim sa ne facem razboi intre noi. Faptul este ca aceste trei religii au cate ceva e ii face sa se urasca.Si este ceva foarte urat.

| BlackSulphur a răspuns:

Lamureste-ma, cum poti sa respecti ceva abstract? Cum poti sa respecti un "set" de reguli si dogme?

| neca a răspuns (pentru BlackSulphur):

Da, nu prea are sens sa ai respect fata de un set de reguli acum ca ma gandesc

| Voidwithin a răspuns:

Da trebuie respectata fiecare are liber sa creada in ce vrea!

| Dumniezău a răspuns:

Nu.Religia e doar o forma prin care controleaza toti cretinii si le iau banii, dar ei nu-si dau seama si dau si tot dau si biserica se imbogateste de pa urma lor...

| Dragotta a răspuns:

''Credeti ca religia trebuie respectata?''
Nu
Dar omeni care cred?
Atata timp cat nu incerca sa-ti bage credinta pe gat, da, fiecare trebuie sa ne respectam pe fiecare, dar nu pentru o doctrina.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Dragotta):

Noi, sau cel putin unii dintre noi(cum as fi eu), nu incearca sa va bage religia pe gat. dar tot nu inteleg ce cautati voi la categoria religie...va place sa va certati, nu?

| usuk a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu cred ca noi suntem cei care se cearta aici, noi doar purtam discutii in contradictoriubig grin

| neca a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Asta-i ca si cum ai spune ca da ca nu esti adolescent nai ce cauta la categoria adolescenti, nu vrem sa ne certam cum a zis usuk vrem sa purtam o conversatie.
tot ce ar trebui tu sa zici e ca nu esti de acord cu noi apoi sa specifici de ce si asa toatalumea are o conversatie normala ca intre oameni

| Dragotta a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Noi nu ne certam, noi sustinem adevarul, dovezile.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru neca):

Pai nu inteleg. voi va aparati convingerile, noi pe ale noastre, nimeni nu se intelege cu nimeni.atata timp cat spuneti ca religia a facut si face in continuare numai rau, (chiar daca intr-o mica mare masura aveti dreptate), ce aveti de rezolvat la aceasta categorie?

| neca a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Simplu, am vrut sa stiu ceva despre religie asa ca am venit la categoria asta, lumea a venit sa raspunda la o intrebare despre religie.
crezi ca nimeni nu se intelege doar pentru ca lumea isi sustine punctul de vedere intr-un mod mai pasionad.
lumea are dreptul sa critice si sa provoace religia, da ca nu suporti critica nu ai ce cauta pe internet

| RuxandraBianca a răspuns (pentru neca):

Omule ce ai? am zis eu ca nu suport critica? am zis doar ca nu vad rostul certurilor. dar ce sa mai...

| neca a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Te tot plangi de ateisti pe categoria asta nu tise pare usor de presupus ca nu suporti faptul ca va provocam credinta
vorbesti de parca vrei atei sa dispara de pe categoria.
nu ai zis ca nu suporti critica dar tocmai asta faci

| RuxandraBianca a răspuns (pentru neca):

Ok mai atotstiutorule laughing
vad ca ma cunosti mai bine decat ma cunosc eu

| Dimaondraxworld a răspuns (pentru RuxandraBianca):

big grin am scris prea mult scuze D

| Calininio a răspuns:

Trebuie respectata cum a respectat si ea pe oricine din exteriorul ei in ultima mie de ani.

| sempreinvolo30 a răspuns:

InEfeseni 4:5 se spune ca este o singura religie adevarata si aprobata de Dumnezeu.Doar aceasta religie trebuie respectata, restul religiilor, cum nai spune a cineva aici, sant doar pentru profit si nu au valoare

| BogdanVasc a răspuns:

Daca te referi cei din religia lor sa-i respecte pe cei din religia lor (si reciproc), atunci parerea mea ar fi ca da. Orice membru al unui grup trebuie sa aiba o sic. de respect fata de membrul alaturat.
Daca te referi ca ateii sa respecte religia voastra, atunci nu, deoarece nu e sacra.

| neca a răspuns (pentru BogdanVasc):

Intrebarea era pentru toatalumea si ma refeream la religie in general

| BogdanVasc a răspuns (pentru neca):

"Cea crestina da" -exile => exista alta religia care nu trebuie respectata. Am raspuns raspunsului lui exile, nu intrebarii tale.

| David98TM a răspuns:

Nu.....Religia a fost creata de om...

| Dimaondraxworld a răspuns:

A my friend RELIGIA sti ceea ce inseaman cu adevarat Programul creat de extraterestri de controlare a mintilor umane pentru ai manipula intelegi? Adevarul poate fi asa mai pe scurt Noi toti suntem Dumnezei care asi experimenteaza universele ca Dumnezei, fiecare dintre noi are puterea de a nu ne supune la religie si oricine ar veni la tine si sa te amentinte si tot felul tu in acel moment tu trebuie sa-ti deschizi puterea interoara a spiritului tau fratilor Wake Up reamnintitiva cine suntem cu adevarat nu suntem Oameni avem doar forma si corpul de om dar inauntru este un spirit care este Dumnezeu.Bine inteles ca exista un dumenezeu care a creat universul dar el nu vrea ca nimeni sa se roage la el pentru ca el nu are nevoie de asta pentru ca suntem unul si acelasi Dumnezeu sa multiplicat in tot eu sunt tu tu esti eu tot este tot asta e dumnezeu noi toti suntem unu si unu este tot.E cel mai greu lucru de inteles in lumea asta.Pentru ca adevarul este greu de intels dar Religia are mici adevaruri si cea mai mare minciuna a lumi ei controleaza tot iar parinti care cred si sunt nebuni ei din frica lor de dumnezeul religilor care este un Extraterestru le e frica ca fiul lor sa nu creada in el.Dar asta e cea mai mare pacaleala ei te fac sa crezi ca tu nu esti infinit si de fapt puterea este in tine.Inca un lucru deschideti puterea cand vine cineva sa te inebuneasca ca tu vei muri si sa te ameninte si tot felul FRICA NU EXISTA, FRICA ESTE GANDURILE CARE TU TI LE CREEZI TU ESTI UNIC TU ESTI PUTERNIC CA NOI TOTI NIMENI NU SE POATE ATINGE DE SPIRITUL TAU NU MAI HRANTITI ENDITATILE BISERICI FITI VOI. Oare de ce toata lumea nu stie ceea ce suntem si de unde venim sau de ce am venit aici raspunsul este ca am venit pentru a experimenta viata in diferite situati de bogat, sarca, idiot, bolnav etc diferite experinete. Sper ca am fost de folos daca vrei mai multe afla totul de la George Kavassilas.El m-ia reamintit ceea ce sunt eu cu adevarat.

| Dimaondraxworld a răspuns:

Bai baieti am sa va spun si despre Isus Christos, Buda, Zei etc el este Dumnezeul universului asta.El nu vrea sa aiba adepti el doar a creat corpuri in care spiritele sa poata experimenta diferit nu in forma de spirit Isus Christos nu a fost cu religia de la bun inceput el nu a avut nici o legatura.Religia la ars pe rug si la pus pe cruce ca sa manipuleze lumea asta e adevarat el a incercat sa spuna adevarul care a fost sters dar adevarul sa reintors fiecare om crede ce vrea dar adevarul este aproape IMPOSIBIL de intels de catre mintea umana trebuie sa gandesti cu inima adica sa faci ce simti cu adevarat ce crezi tu din inima din spirit din energia infinita din tine.Religia este programul creat de extraterestri pentru a cretiniza lumea nu exista pacat nu exista regurii nu exista trebuie.Tot ce este adevarat nu este adevarat ci adevarul adevarat este adevarat.

| Dimaondraxworld a răspuns:

Depinde atat timp cat ei nu vin la mine si ma baga docme religioase da fiecare crede ce vrea dar nu cand i-mi incalca intimitatea