| Defreyor20 a întrebat:

Credeti ca universul are miliarde de ani? Sa presupunem ca are, cind a aparut prima forma de viata?
Dar primul om cind a evoluat sau cati deodata au evoluat?

57 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Primul om era curat si fara de pacat.Era perfect evoluat si nu avea nevoie de altele. Daca prin pacat, moarte, distrugere si cruzime intelegi evoluat, atunci tehnologia si tot ce inseamna inteligenta in ziua de azi este un rahat. Universul? Sa aiba cati ani vrea el si cu masa, eu am 100 de ani cu noroc aici, nu ma preocupa asemenea chestii pentru lunatici fara minte.Pa

| Defreyor20 explică (pentru Narfundo):

Perfect creat, nu evoluat happy

| Thunderstruck a răspuns:

Credeti ca universul are miliarde de ani? Nu cred, sunt sigur, e un fapt demonstrat.Cand a aparut prima forma de viata? Pe Terra a aparut acum 3-3, 5 miliarde de ani, pe alte planete probabil mai devreme.Dar primul om cand a evoluat sau cati deodata au evoluat? Primul homo sapiens sapiens a aparut acum 40 000 de ani, daca au evoluat mai multi sau doar unu singur habar n-am, nu stiu daca stie cineva. Evoluatia este un fapt demonstrat, nu zic ca noi am avut un stramos comun cu cimpanzeii, dar evolutia este un lucru care se observa, cauta de bacterii care se hranesc cu nylon.

| relian a răspuns:

Daca universul are miliarde de ani asa se presupune nu s-a spus da este sigur are 13 miliarde de ani.Primele forme de viata aparute pe Terra nici asta nu se stie cu siguranta doar se banuie.Dae daca e sa ne luam dupa ce sa cazut de comun acord exista ceva date cat de cat.Acum tot din aceste cercetari putem spune ca omul a aparut ca de voluat nu a mai evoluat nicicum de cad a aparut acum nu stiu cate milioane de ani.sau zeci de mii nu conteaza. Spun nu conteaza pentru ca din timp in timp mai apare cate o descoperire referitoare la om.Deci iar e tot o banuiala car fi pe undeva prin nu stiu ce era. Daca vrei un raspuns concret pentru ceva anume atunci poti cauta singur pe net si gasesti destule articole sau pe wikipedia. Daca doar e o tema de discutie cam asa stau lucrurile. Oamenii sau unia au consaiderat ca viata e evoulat bazanduse pe boservatii asta in vremuri cand nu aveau la indemana cele necesare experimentarii sau studierii mai amanuntit, iar astazi se bazeaza pe ADN.ADN-ul este baza tuturor fiintelor de pe pamant si ca urmare daca orice este viu are acelasi tip de ADN atunci asa au tras concluzia ca viata a evoluat de undeva cumva si de aici sau desprins apoi tot ce misca pe pamant sub si in aer.Pe de o parte teoria sta cat de cat in picioare insa nu prea bine.Acum luando in sens religios ca viata a fost creata si aceasta teorie este ok si sta in picioare cat de cat.Pt ca atunci cand creezi ceva probabil folosesti acelasi aluat luat de prin aceleasi locuri.Revenind la intrebare cand a aparut omu asta se bazeaza pe dfatari de carbon al unor resturi umane sau asazise umane.Aceasta datare se face cu carbon iar eu personal am unele indoieli in aceasta metoda.De ce? simplu nu pentru ca nu ar fi corecta si pentru ca un lucru oarecare uneori chiar nou i se poate imprima o vechime data de nu stiu cati ani.Deci un lucru suspus anumitor conditii stiu si eu de temp de presiune si alti facori necunoscuti se va ajunge ca acel obiect dupa datare sa aiba poate o mie de ani. Apoi teoria asta cu evolutia este cam trasa de par, insa cu toate asta ea continua sa fie predata in scoala.Chiar eu am invatat-o dar nu am si fost de acord cu ea. Evolutia are si a avut un impact f mic aproape neglijabil in istoria vietii pe aceasta planeta.Si aici ca argument pot aduce urmatoarele:ati vazut stiu si eu un crocodil cumva cu 2 picioare sau cu 3? nu.A vazut careva o vaca zburand? Nu.Crocodili cum am spus sant printre cele mai vechi animale de pe planeta.Si ce e curios asa cum au aparut la fel sant si astazi.Ce s-a schimbat totusi? Aici intervine acea evolutie despre care muti sau inselat si inca se inseala si astazi. Evolutia na facut nimic decat poate sa micsoareze sau ma mareasca la un mom dat animalul ala aparut.Atat a facut aceasta evolutie si nimic mai mult.Si atunci daca in milioane de ani un organism nu sa modificat na evoluat sa apara din tantar armasar cum mai putem oare sa afirmam ca evolutia a dus lumea unde este astazi? Cam greu zic eu. Apoi dintre milioanele de specii poate si mai multe cum de oara numai omul a evoluat sub aspectul inteligentei? Oare evolutia asta nu se aplica oricarui oranism viu si la orice nivel? Sa fie oare evolutia selectiva? Nu cred pentru ca daca avansazi si supravietuiesti cat mai mult timp atunci inveti si ar trebui sa evoluiezi. Spun eu. Teoria creatiei este sau a fost luata in calcul de cei religiosi care se pare ca le-a fost mai usor sa spuna da ala e de vina ca am aparut decat sa caute sa afle adevaru.Probabil acei oameni care au adus religia erau ceva gen parlamentarii din zilele noastre care nu prea le place munca dar vor sa traisca f bine.Adica pe spatele la fraieri.Si fraieri au fost dintotdeauna asa ca nu e de mirare ca si creatia religioasa sa aiba la baza astfel de oameni.Mai avem inca o creatie care se pare sta in picioare ceva mai bine si anume creatia omului si a tot ce misca de catre cineva insa nu sub aspect religios.Deci eu un pamantean ajung cumva la o tehnologie care imi permite sa ma joc cat de cat cu ADN-ul si sa ma pot chiar misca prin univers ceva mai lejer si dupa acest urcus tehnologic si de care o mai fi urmeza declinul.Si atunci imi pierd planeta sau o distrug sau poatye o distruge altcineva voit ori nu si ma simt obligat sa ratacesc ca si evrei prin univers mai stiu si eu cati ani pina cand aproape epuizati pentru ca normal santem mai multi ajungem pe o planeta T sai zicem.Si ramane acolo pina astazi creeind sau procreeind.Asta referitor la noi oamenii.Acum cine i-a facut pe aia e alta poveste. Urmeaza, next.Gata am spus povestea de seara.Vedeti cat este de usor sa scoti un creator sau povesti evolutie etc.

| danay72 a răspuns:

Prima creatura a fost Isus.Coloseni1:15,16.Primii oameni au fost Adam si Eva.

| Zenicide a răspuns:

Salut, Carl Sagan explica cel mai bine in clipul de mai jos: http://www.youtube.com/watch?v=gZpsVSVRsZk
Primele celule s-au format acum aproximativ 3.6 bilioane de ani.
Evolutia are loc global, si nu s-a oprit, deci ar fi indicat sa renunti la conceptia "evolutia primului om".
Inca un clip Carl Sagan despre procesul de selectie http://www.youtube.com/watch?v=SvMoC1M-GYw

| MMihai a răspuns:

Credeti ca universul are miliarde de ani? =da
Sa presupunem ca are, cind a aparut prima forma de viata?==nu știu
Dar primul om cind a evoluat sau cati deodata au evoluat?=în sute de mii de ani // mai mulți

| EmaS a răspuns:

Metoda C-14 este aplicabila doar pentru cateva mii de ani. Milioanele de ani mentionate in cadrul teoriei evolutioniste nu se bazeaza pe masurari fizice exacte, ci pe asa-numita ''scala temporala geologica'' care are ca punct de pornire teoria ca durata fiecarei formatiuni geologice este proportionala cu grosimea maxima a stratului ei gasit pe pamant. Aceasta teorie porneste de la premiza ca, pentru toate formatiunile, viteza maxima de sedimentare a fost totdeauna constanta si aceeasi in mod neintrerupt. Chiar si din punct de vedere evolutionist, aceasta propunere nu poate sta in picioare. Cu cat mai putin daca includem si potopul mondial!

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

"Metoda C-14 este aplicabila doar pentru cateva mii de ani"
50000 de ani mai exact. Asadar 5 bucati de pietre/roci/fosile cu varsta de 50000 de ani spulbera in totalitate ipotezele creatorului biblic.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Incluzand potopul mondial, acesta ar fi trebuit sa lase pe scala geologica un strat vizibil pretutindeni pe suprafata Pamantului. Or, cum acest strat nu exista, devine clar ca un potop mondial nu a existat in ultimii zeci de mii de ani. Asta indiferent care este varsta Pamantului.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Ema, o sa-ti explic o data, prima si ultima data. Daca vrei sa intelegi, intelegi, daca nu, ramai asa cum esti.C-14 nu este singura metoda de datare, mai sunt sute de metode de datare, toate aratand ca exista obiecte mult mai vechi de 6000 de ani cat sustineti dvs ca are lumea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Defreyor20):

Esti un ipocrit, stii raspunsul deja si intrebi pentru placerea de a avea si altii aceeasi parere cu tine.Halal crestin.

| Thunderstruck a răspuns (pentru danay72):

Vreo dovada ne dai si noua, vere?

| Defreyor20 explică (pentru Thunderstruck):

Stiu adevarul foarte simplu, daca te uiti cu bagare de seama sint miliarde de dovezi ca Dumnezeu exista, pur si simplu Dumnezeu e atit de real incit oamenii nu-i vine a crede!

| Zenicide a răspuns (pentru Defreyor20):

Te rog prezinta-ne si noua o dovada.

| RAY a răspuns:

Ce rost a avut sa pui intrebarea asta?

din moment ce esti convinsa nu vad de ce pui intrebari de astea, ok tu crezi in dumnezeu e alegerea eu nu cred e alegerea mea, o intrebare nu imi schimba ideile nici tie desi ce rost a avut intrebarea asta? scimbarea vine din interior
chiar imi pare rau de timpul pierdut cu voi crestini nu poti ajunge nici unde voi suntei cinvinsi de ideile voastre fixe si vesnice mereu la fel

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

Care dovada daca dumnezeu exista doar in imaginatia ei

| RAY a răspuns (pentru Defreyor20):

Miliarde de dovezi ca Dumnezeu exista
daca imi prezinti una singura dovedita stiintific voi crede in zeul tau de acord?

| GRs a răspuns (pentru Defreyor20):

Ai dreptate. Dumnezeu e atat de real incat nimeni nu poate nici macar sa-l vada sau sa-l auda.

| OOOLEOOO a răspuns:

Oameni devenim, nu ne nastem.

| Defreyor20 explică (pentru Zenicide):

Uite la corpul tau si ai sa vezi sute de dovezi! Dar mai ales in jur.

| Defreyor20 explică (pentru RAY):

Dumnezeu nu are de aface cu stiinta voastra!

| Zenicide a răspuns (pentru Defreyor20):

M-am uitat la corpul meu si in jur, continua cu dovada te rog.

| DyNo a răspuns:

Universul este infinit, unic, etern si necreat.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sa retinem faptul important: In nici un laborator din lume nu s-a reusit ''producerea''de organisme vii din materii organice nevii.Acest fapt este cu atat mai demn de luat in seama, cu cat biotehnica a dezvoltat numeroase posibilitati de manipulare a viului.In mod vadit, prapastia dintre proceselw chimicotehnice si biotehnica este de netrecut.Dar chiar daca candva dupa neobosite cercetari si angajarea tuturor cunostintelor ar fi posibila trecerea ei, s-ar dovedi cu aceasta:Viata este explicabila numai prin angajarea spiritului si activitatii de creatie divina.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Este clar ca a fost un potop mondial!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Clar din punct de vedere biblic, nu din punct de vedere geologic. Din punct de vedere geologic, este clar ca nu a fost.

| Inferno a răspuns (pentru Defreyor20):

"Dumnezeu nu are de aface cu stiinta..."
Stiinta se ocupa cu descrierea realitatii, iar daca Dumnezeu nu are nicio legatura cu realitatea, de ce mai spui ca este real. Te contrazici singur.

| RAY a răspuns (pentru Defreyor20):

Nici personaele imaginare nu au de a face cu stiinta si cu fantezia, dupa logica ta tot ce e fantezie e de fapt real, de ce ca nu poate fi demonstrat ca nu exista

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

,,Există numeroase dovezi extra-biblice care arată de asemenea că în istoria planetei a avut loc o catastrofă mondială precum un astfel de potop. Mormintele vaste de fosile găsite pe toate continentele, cantitatea mare de depozite de cărbune care ar implica acoperirea rapidă a unor cantităţi impresionante de vegetaţie, faptul că fosile oceanice sunt descoperite pe vârfurile muntoase din întreaga lume, cele peste 270 de relatări legate de potop descoperite în întreaga lume, şi numărul extrem de mare al formaţiunilor geologice care prezintă straturi vaste de depuneri sedimentare (inclusiv cele descoperite în Marele Canion al fluviului Colorado din SUA), toate acestea conduc la faptul că potopul a fost unul global, la scară planetară.,,