| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Universul a aparut acum 13 miliarde de ani, in urma unei explozii create din nimic. Ce a fost Inainte de acea explozie? In urma unei explozii se creeaza numai distrugere. Cum explicati ca totul este atat de perfect? Totul este atat de complex si bine pus la punct, animalele, omul, adn, natura, universul. Stiinta cu tot ce are, nu poate sa creeze o froma de viata. Credeti ca noi aparut in urma a unei intamplari, a unei explozii din noroc, create de catre nimic si din nimic?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
34 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sunt perfecte doar in mintea ta.

| RAY a răspuns:

Acelas minciuni bogdy, cred ca nici tu nu crezi ce aiureli poti sa scrii, cica din nimic s-a creat o explozie, ai nota 1 la fizica,din nimic nu poate exploda ceva,ce naiba sa explodeze nici spatiu nu era nici timp nu era, big bang era o singularitate,nu se stie inca ce si cum arata singularitatea aia,posibil era un univers cuantic care sa extins astfel s-a creat un spatiu,timp,energia care sa convertit in materie, mai departe ti am mai explicat, nori de hidrogen au fusionat formand primele stele care prin fusiune nucleara au luat nastere, hindrogenul si helui sunt cele mai raspandite elemente din univers, ce naiba e perfect bogdane? daca omul era perfect nu existau bolii, dar exista fiecare organ al omului este predispus unei boli, tu ai avut maseaua de minte explica-mi si mie e ceva perfect nu? sa poti sa mori din asa ceva, pamantul nu e o planeta perfecta in fapt avem o vreme haotica, viata s-a adaptat acestei planete timp de 3, 8 miliarde de ani, stiinta nu poate creea inca viata dar poate modifica adn ul, nu a fost o intamplare nici noroc si nu a aparut din nimic, daca ai fi citit un manual de stiinta nu puteti sa scrii asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La carnivore da, pai avea si ia un rost cand eram vanatori, acum numai are sens

| RAY a răspuns:

Bogdy ai asteptat raspunsul care l-ai vrut si l-ai primit
nu ai cum sa determini varsta Universului? la ora de fizica vad ca uni au ramas repetenti, mai departe de clasa a cincea nu au mers, https://ro.wikipedia.org/wiki/V%C3%A2rsta_Universului
aburelile unora care nu au trecut prin viata
da aburelile alea te racesc in fiecare an sunt virusi care se adapteaza an de an,virusi care provoaca raceli,gripa,boli grave, microbi care se adapteaza mereu,dar dupa mintea ta sunt abureli =ai ramas repetent si la biologia si la logica

omul e din maimuta din moment ce e demonstrat chiar si stiintific ca ne imposibl

omul e mamifer,primata, cine a dovedit stiintific ca e imposibil?
maimutele astea sunt mai multe specii,de ce ar evolua toate in om? vezi lipsa de logica, ratiune din mintea ta
Avem si tehnoologie si tot, de ce nu evolueaza?
de care va folositi dar va bateti joc de stiinta, ce fugiti voi la doctor cand virusi, microbi da de voi

vezi bogdy e aiurea sa dai dreptate unui om care a mintit non stop, dar na cine se asemana se aduna vorba aia, cred ca si un copil de 5 ani ar fi inteles dar tu nu poti vedea mai departe de dogma ta, fanatismul ala irational

| mentholinks a răspuns:

Mi-am dat eu drumul, asa a aparut universul.

| Mclaren12 a răspuns:

Ce perfect ma ca in Univers este haos total laughing
Sunt multi factori in Univers care provoaca distrugeri uriase (quasari, supernove, hipernove, meteoriti, gauri negre etc.) si tu zici ca totu-i perfect?
Si in natura exact la fel, animalele se mananca si se vaneaza intre ele pentru supravietuire. Ai auzit se lant trofic? Lantul trofic n-are nimic de-a face cu perfectiunea sau ce bazaconii mai crezi tu. Pur si simplu asta este echilibrul lumii si a Universului, se distrug planete in timp ce se formeaza altele, dispar rase de animale in timp ce apar altele. Asta nu-i perfectiune pentru ca perfectiunea nu exista. Si nu mai arunca vina pe atei ca bazaconiile lor sunt la fel de false ca ale voastre si sunt si ei la fel de spalati pe creier ca voi sa creada toate balivernele astea despre big-bang si evolutie.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Perfect in alt sens, totul este complicat si bine pus la punct.

| gratargratar a răspuns:

Nu am aparut in urma unei intamplari. Intamplarea nu face nimic... ti s-a intamplat vreodata sa te impiedici, sa-ti dai un cap de ciment si, in loc de cucui, sa-ti creasca aripi? Sau sa nu inveti nimic la un test de matematica si sa iei 10?
Stim ca intamplarea nu poate crea nimic. Ai fi mai probabil ca, trecand un uragan peste un hangar plin de piese Boeing 787 asezate aleatoriu, avionul sa se asambleze singur in stare perfecta de functioare, decat ca universul sa se fi creat la intamplare.

Faptul este acesta: dincolo de timpul Plank (10^-43 secunde) nu stim ce a fost. Deci nu stim ce a fost in timpul 0, si cu atat mai putin inainte de timpul 0. Noi "ne-am trezit" numai cu o explozie, fara sa o putem justifica. De asemenea, in primele minute de la explozie s-au creat toate legile fizice care guverneaza universul. Iti dai seama ce intamplare poate fi aceasta...

Stiinta va putea pe viitor sa cloneze oameni si sa prelungeasca perioada de viata pana pe la 120 de ani. Dar nu va putea niciodata crea viata din nimic, ci va putea doar lucra cu ceea ce i-a pus Dumnezeu la dispozitie.

Răspuns utilizator avertizat
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Iti dai seama ca pui cam aceleasi intrebari, nu? Lasa-l pe Dumnezeu in pace ca poate are lucruri mai importante de facut. Exista atatea teorii care pot sa devina plauzibile.,, Dumnezeu a creat lumea" este cea mai aberanta teorie. Pe scurt cei care cred ca Dumnezeu a creat Terra sunt niste oameni care nu au cine stie ce studii si vor sa para destepti. Prefer sa il ascult pe un om de stiinta care are o vasta experienta in domeniu decat sa il ascult pe un preot care nu stie prea multe. Sunt destui preoti atei care rad atunci cand un crestin il invoca pe Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru VALCUANDREI1994):

Nu stiu ce vezi tu adevarat in acele teorii pe care nici oamenii aceia nu le inteleg si le cred cu adevarat.
3. Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor.
4. Isi vor intoarce urechea de la adevar si se vor indrepta spre istorisiri inchipuite.
5. Dar tu fii treaz in toate lucrurile, rabda suferintele, fa lucrul unui evanghelist si implineste-ti bine slujba.
6. Caci eu sunt gata sa fiu turnat ca o jertfa de bautura, si clipa plecarii mele este aproape.
7. M-am luptat lupta cea buna, mi-am ispravit alergarea, am pazit credinta.
8. De acum ma asteapta cununa neprihanirii, pe care mi-o va da in "ziua aceea" Domnul, Judecatorul cel drept. Si nu numai mie, ci si tuturor celor ce vor fi iubit venirea Lui.

"19. Pentru ca ceea ce se poate cunoaste despre Dumnezeu este cunoscut de catre ei; fiindca Dumnezeu le-a aratat lor.
20. Cele nevazute ale Lui se vad de la facerea lumii, intelegandu-se din fapturi, adica vesnica Lui putere si dumnezeire, asa ca ei sa fie fara cuvant de aparare,
21. Pentru ca, cunoscand pe Dumnezeu, nu L-au slavit ca pe Dumnezeu, nici nu I-au multumit, ci s-au ratacit in gandurile lor si inima lor cea nesocotita s-a intunecat.
22. Zicand ca sunt intelepti, au ajuns nebuni."

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu te-ai saturat sa discuti despre Jesus si Dumnezeu? Tu chiar nu ai viata? Du-te si te uita la un film bun, stai langa o fata frumoasa si desteapta, bea o bere rece, citeste o carte buna. Lasa tampeniile happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru VALCUANDREI1994):

Nu mai gasesc placere si fericire in lucrurile astea, timpul a trecut si am inteles ca viata asta e trecatoare si sunt un nimeni happy
Cine* îşi va păstra viaţa o va pierde şi cine îşi va pierde viaţa pentru Mine o va câştiga.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Fratele meu ai 20 de ani si te-ai saturat de carti, filme si femei? Cum de te-ai saturat de femei? Femeile sunt interesante, aberante, inteligente, frumoasa, istete, incorigibile. Pe scurt nu ai cum sa spui ca te-ai saturat de femei. Eu m-as plictisi fara femei.
Nu ai cum sa spui ca te-ai saturat de,, lucrurile acestea". Le-ai incercat pe toate pana la varsta de 20 de ani? Nu prea cred. Ai stat de vorba cu o fata inteligenta, frumoasa, spirituala, carismatica si de ce nu buna la pat si te-ai plictisit? Imi pare rau sa iti spun, dar situatia in care te afli tu este destul de trista.
Sunt atatea lucruri pe care le poti face. Daca tu gasesti fericirea in niste povesti pe care le spun oamenii de mii de ani si care sunt frumoase, dar in acelasi timp sordide atunci continua sa mergi pe drumul asta. Eu nu as putea sa renunt la toate lucrurile pe care le consideri tu ca fiind anodine si sa ma transform intr-o persoana lipsita de umor. Iei lucrurile mult prea in serios pentru varsta ta.

| mentholinks a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Si in viata viitoare ce vei face? Somn si labba?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru VALCUANDREI1994):

Probabil unele dintre ele sunt bune, dar altele sunt placeri pe o perioada scurta, eu nu imi gasesc fericirea adevarata acolo.
„Oamenii au iubit mai degrabă întunericul decât lumina, căci faptele lor erau rele. Fiindcă cine practică lucruri rele urăște lumina și nu vine la lumină, pentru ca faptele lui să nu fie dezaprobate" (Ioa 3:19, 20). Conducându-se după adevărul, sau principiul, că întunericul ascunde faptele rele, astfel de oameni iubesc întunericul.
2. Caci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, laudarosi, trufasi, hulitori, neascultatori de parinti, nemultumitori, fara evlavie,. 3. fara dragoste fireasca, neinduplecati, clevetitori, neinfranati, neimblanziti, neiubitori de bine,. 4. vanzatori, obraznici, ingamfati; iubitori mai mult de placeri decat iubitori de Dumnezeu;.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Deja aberezi. Crede-ma ca nu mai este amuzant. Pana acum am crezut ca incerci sa te dai destept. Se pare ca nu esti foarte destept. Esti un tanar care vrea sa para ceva ce nu o sa fie niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Femeia este un mister care trebuie tratat cu respect.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru OctavianDanielMaria):

De cate ori te mai repeti?
Acel verset se referea la renuntarea a tot ce este lumesc, sa-ti pierzi viata pentrul el. Sinuciderea este un pacat. De unde le mai scoti?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mai bogdy tu crezi ca dumnezeu ti a dat viata doar ca sa il slujesti non stop? si el a spus mergeti si inmultitiva

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

24. Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.
25. Că cine va voi să-şi scape sufletul îl va pierde; iar cine îşi va pierde sufletul pentru Mine îl va afla.
26. Pentru că ce-i va folosi omului, dacă va câştiga lumea întreagă, iar sufletul său îl va pierde? Sau ce va da omul în schimb pentru sufletul său?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Deci tu te crezi ucenicul lui iisus?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia o defineste cu mult mai bine decat ce spui tu.
Femeia este COMPLEMENTUL barbatului si invers.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru VALCUANDREI1994):

Nu incerc si nici nu vreau sa par, spun doar adevarul.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Biblia nu reprezinta adevarul. Incearca sa te relaxezi, frate. Nu e ceva atat de serios incat sa postezi de fiecare data aceleasi tampenii. Tu chiar nu ai viata? Nu ai altceva mai interesant de facut? Adopta mai bine un copil sau un catel ca tot spuneai ca vrei sa ajuti.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Adevarul? dai dreptate unui om care minte si cica spui doar adevarul

| rexiomaria a răspuns:

"In urma unei explozii se creeaza numai distrugere. "
Inainte sa se intample Big Bang nu exista nimic in afara de univers, deci nu avea ce sa distruga...
Si gresesti, nu toate exploziile sunt 'rele' si daunatoare.

"Cum explicati ca totul este atat de perfect?"
Lol, "perfect"? Nimic nu e perfect in universul nostru.

"Totul este atat de complex si bine pus la punct, animalele, omul, adn, natura, universul."
Totul e complex pentru ca universul inca exista, ca universul sa existe trebuie sa exista niste fenomene care sa il sustina.
Universul e complex fiind ca exista, si daca nu ar mai fi asa complex probabil nu ar mai exista, sau cel putin, nu asa cum il stim noi.

"Stiinta cu tot ce are, nu poate sa creeze o froma de viata."
Lol, nu putem? Sti tu, ai incercat tu, stii viitorul?

"Credeti ca noi aparut in urma a unei intamplari, a unei explozii din noroc"
Nici nu am cuvinte... explozia Big Bang nu a fost din noroc, a fost o consecinta a ceva.

Acum am sa raspund la prima intrebare "Ce a fost Inainte de acea explozie?", ceea ce urmeaza sa spun nu a fost dovedit stintific, si multi oameni de stiinta nu sunt de acord cu aceasta teorie, care apartine lui Stephen Hawking, dar daca vrei neaparat o explicatie am sa iti dau una.

Teoria este ca universul a aparut spontan si era imbinat cu spatiul. Universul a crescut de 300 de ori mai mare ca marimea initiala, ceea ce a cauzat universul sa ajunga la o caldura de infinit, ceea ce a declansat Big Bang-ul.(asta e explicatia pe scurt)