| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in Dumnezeu pentru ca il "simtiti" cu adevarat sau pentru ca asa v-au invatat parintii si toti crestinii din jurul vostru? sau sunteti "nevoiti" sa credeti pentru ca e frica aceea cum ca "Dumnezeu te va pedepsi daca pacatuiesti"?
Cum e posibil sa credeti orbeste in ceva ce nu ati vazut niciodata? Si cum e posibil sa credeti in biblie, cand multe faze de acolo par scoase din filmele S.F?

24 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii cred in dumnezeu pentru ca si parintii au crezut. Le-au transmis teama si increderea. Problema e cand au mustrari de constiinta ca nu fac bine si se imbolnavesc sau chiar innebunesc si lumea crestina intelege ca e pedeapsa "de sus" laughing, asta fiind inca un argument pro credintei lor, cine vrea sa pateasca ceva rau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca EL EXISTA! De cate ori am un necaz sau am nevoie de ajutor, ma rog la Dumnezeu si El imi asculta rugaciunile.
Simt, uneori, ca ma indepartez de El prin faptul ca, de cand am mai crescut, am inceput sa pacatuiesc mai mult.
Cine crezi ca te pazeste de rele si te ajuta? Mama-natura?
Dumnezeu are grija de noi, El vegheaza asupra noastra!
Cand vei avea un necaz, sa te rogi cu credinta la Dumnezeu si vei vedea ca totul se va termina cu bine!happy
Dovezi mai clare ca astea nu vei gasi!
"Crede si nu cerceta" happy

| Cromwell a răspuns:

Biblia e intreptreta in multe feluri ideea e ca pe D-zeu vrea ca noi s ane iubim sa ne ingrijim de aporple nostru sa zicem ca el nu exita pin absurd dar noi credm in el nu avem d epidur dar daca exita si nu credm si facem " prostiore".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am grija de mine, parintii.
Si cum adica "crede si nu cerceta"? Asta e motivul vostru?
Imi pare rau, dar nu vreau sa am "ochelari" de cal si sa fac parte din turma si sa cred in ceva ce nici macar n-am simtit in viata mea, fara sa pun intrebari si fara sa primesc niste raspunsuri LOGICE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cromwell):

La cum scrii, nici nu ma mir ca gandesti asa limitat.

| Cromwell a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe mat@

| Cromwell a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ti-am pu eu era un citat da ce sa stii u bah habarnitule

| OOOLEOOO a răspuns:

Un credincios este inchis intre patru pereti, nu poate evada fiindca dupa spusele celui care l-a inchis va fi pedepsit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cromwell):

Hai nu te mai ataca atat.Du-te si invata sa scrii corect, ca oricum nu inteleg ce-mi scrii aici.

| Cromwell a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da sta nu insmena ca c s afi credicios trebuie s atraietsi cu frica straight face daca e sa ajuti e cineva o faci pentru ca vrei u...musumani sau alte semnintii crezi ca nu fac asta straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiu ca exista Dumnezeu, pentru El ma ajuta.Parintii nu au putere sa ma ajute intotdeauna. Dumnezeu este Atotputernic.
Biblia, recunosc, nu am citit-o. Si nici nu sunt obsedata ca pocaitii aia laughing Sunt un om normal, doar ca atunci cand am nevoie de ajutor, ma rog la Dumnezeu si El imi arata calea.
Fiecare cu parerea lui.
Cum crezi ca a aparut lumea?
Maimutele au evoluat si asa au aparut oamenii...E ok, dar acum de ce nu se mai transforma maimutele in oamenilaughing?
Universul a aparut din marea explozie Big-Bang? E ok, dar acum de ce nu mai explodeaza din nou? big grin
Sunt niste teorii sustinute de cercetatori, oameni destepti bla bla bla, dar sunt niste idei care nu le-ar crede nici un copil de 5 ani. Sunt absurde.
Dintre toate teoriile, cea religioasa mi se pare mai credibilawinking.
Sunt sigura ca oamenii nu au rasarit pur si simplu. happy

Peace! >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si pare mai credibila faza cum ca unu' pe care nici nu l-ai vazut te-a creat din coasta unuia pe care l-a creat din tarana? Pe bune, asta e cel putin absurd.
Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani!
Poate ca omul chiar e creat din tarana, pentru ca, tot acolo ajunge (cand moare).
De aceea, noi ne luam vitaminele si mineralele din legume si fructe...pentru ca se hranesc cu ceea ce gasesc in pamant.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mda,ai si tu logica ta.
Dar cum l-a creat? A facut hocus-pocus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca e Atotputernic, normal ca poate orice! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Wow!
Mai aveam putin si te credeam.
Dar totusi, te tii tare.Mi-a placut!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing laughing)

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

Nivelul maxim de prostie si ignoranta - atins! Tu habar nu ai ce presupun aceste 2 teorii si iti dai cu parerea, ca tot crestinu.Cum sa fie mai credibil ca te-a creat un mos atotputernic care controleaza lumea de undeva de sus decat teoria evolutionista? Religia e o metoda de manipulare, ia dai pe PROtv sa vezi cati bani fac bisericile din cauza voastra.Mie mi s-a spus pe la vreo 4 ani de religie si am crezut, apoi mai tarziu am auzit de T.e, T.big bang si am devenit ateu.E si normal ca tu sa crezi in dumnezeu daca n-ai citit biblia, eu am citit o mare parte din ea (pe cand eram crestin) si pur si simplu nu avea logica ce ziceau baietii aia. Daca te apuci si tu sa o citesti o sa vezi. Oricum ai o logica precara daca spui ca T.e. e falsa pentru ca nu mai evolueaza alte maimute in oameni (oricum e total eronat, maimutele nu au evoluat in oameni, ci avem un stramos comun cu cimpanzeii), sau ca T.Big-bang e falsa pentru ca nu se mai produce un big bang.Nu sustin teoria pe care o voi zice, dar ia gandeste-te, daca Universul e in expansiune, probabil va ajung la un punct in care nu se va mai putea largi si se va strange pana intr-un singur punct.Asta-i teoria Universului Ciclic parca.Ti-am zis, nu o sustin, dar doar ca sa-ti dovedesc ca n-ai cum tu la 16 ani sa inchizi o asa teorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu cum poti fi atat de prost incat sa crezi ca esti in masura sa-mi spui mie ce sa fac? Pun ce intrebari vreau. Daca nu iti convine, ocoleste intrebarea mea sau da-mi IGNORE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si asta a fost momentul "suprem" in care ai demonstrat cat de "inteligent" esti.laughing
Felicitari, poti sa te impusti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mere dont speak.mere fiindca sant de sezon, si marul este cel ce ne-a adus in mari dezbateri religioase pe TPU.cel putin asa cred.ca era mar.da cine stie? cat despre teligenta...sant un prapadit ridicat din noroaiele tarii, nici mai bun nici mai rau decat altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine ca recunosti.
totusi, tind sa cred ca esti mai rau decat altii.
As mai sta sa fac misto de tine, dar din pacate trebuie sa plec.
Intre timp, ai putea sa inveti cum sa scrii corect, ar da mai bine la imaginea ta de om "prapadit".winking
Bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cred in Dumnezeu.
"Crede si nu cerceta".
Niciodata nu mi-a spus nimeni din familie in ce sa cred, am avut libera alegere, numai ca eu am ales sa cred in Dumnezeu si trebuie sa fiu convinsa neaparat sa cred ca exista ceva mai presus decat noi.
Indeparteaza-ti mainile de langa corp si vei vedea ca tu insati esti "o cruce" daca pot spune asa. Fara voia ta. EL ne-a creat si EL ne conduce fie ca vrei tu sau nu.

| madalina2222 a răspuns:

Eu cred in dumnezeu pentru ca simt asta.Cu 4 ani in urma ma cam indreptam spre ateism.dar din nefericire stabunica mea a facut un infart si era spre moarte..si m-am gandit sami adun toata credinta si sa ma rog sa vad daca exista sau nu Dumnezeu.Ear strabunica mea traieste si acum