| Sportacus123 a întrebat:

Credeți în îngeri și demoni? Credeți că demonii pun stăpânire pe trupul, gândirea unui om?

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Eu cred ca sunt niste concepte cretine inventate de oamenii din trecut care nu aveau cuvintele potrivite pentru a spune extraterestrii.
Toate religiile afirma existenta si aselenizarea lor pe Pamant, dar noi fiind inapoiati le-am dat un aer mistic si religios. #anunaki

Si mai sunt asa-zisii oameni posedati, care probabil sufera de stari disociative sau mai bine zis de nebunie pe moment.

Oricum, pana nu vezi cu ochii tai nimic nu e cert.

| Theo94 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

"aselenizare" daca era pe luna, amartiza pe marte, a ateriza pe pamant.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, dacă li se permite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.
traiesc in realitate.

| Frank51 a răspuns:

Da, după niște boabe există și zâna măseluță.

| Mayhem666 a răspuns:

Am vazut mai de mult un videoclip in care o baba care suferea de schizofrenie, si ea fiind netratata, avea un episod. Pe lanaga ea erau numa babe si un preot. Sacara femeie era legata de ceva si preotul zicea ca o exorcizeaza, iar babele alea ziceau ca a intrat dracii in ea. Saraca femeie avea doar un episod schizofrenic, tipa, urla si se zbatea. Cam asa se intampla cand oamenii zic ca au intrat dracii in ei, de cele mai multe ori, e doar o conditie medicala severa netratata.
Eu nu cred in ingeri sa demoni. Astea sunt lucruri inventate acum mii de ani de oamenii care nu aveau suficiente cunostinte legate de probleme psihologice.
Si aia care au afirmat ca au vazut ingeri, sau ca l-au vazut pe Dumnezeu, sau ca Dumnezeu le-a vorbit, e mai mult ca posibil ca si ei sa fi avut un fel de problema mentala, suficient de avansata cat sa zica ca ceea ce au vazut si/sau auzit a fost real.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că da, exista.
Și da, daca tu ii lași să te controleze, pun stăpânire pe gândirea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Categoric.

| Mariaflorea1234 a răspuns:

Dacă ar exista așa ziși,, Demoni" lumea ar fi fost un haos total, exact ca în filmele alea cu zombii

| gehf a răspuns:

Eu personal nu cred... În multe religii și culturi, îngerii sunt considerați entități spirituale benevole, trimise să protejeze și să îndrume oamenii, în timp ce demonii sunt văzuți ca entități răuvoitoare sau malefice care încearcă să influențeze negativ oamenii. Persoanele care cred în astfel de entități pot interpreta diferite evenimente sau experiențe în funcție de aceste convingeri.

Ceea ce privește ideea că demonii ar putea pune stăpânire asupra trupului sau gândirii unei persoane este un subiect discutat în diverse contexte religioase și culturale. Cu toate acestea, acestea sunt mai degrabă convingeri spirituale și supranaturale decât concepte confirmate științific.

Fiecare persoană are propriile sale convingeri și interpretări, iar acestea pot varia semnificativ de la o persoană la alta. Este important să respectăm diversitatea de credințe și să avem deschidere la dialog și înțelegere în ceea ce privește aceste subiecte.