| Inferno a întrebat:

Credeti in viata de dupa moarte? (iad, rai) Ce va face sa credeti ca exista raiul si iadul?

Răspuns Câştigător
| Squirtle a răspuns:

Ai auzit de OBE? (out of body experience).cel mai intalnit este la pacientii care au intrat in coma si zic ca lau vazut pe dumnezeu si nu mai stiu ce.alt mod de a experimenta acest fenomen este proiectia astrala care se poate atinge prin meditatie. In moment de fata corpu tau este format din materie (corpu fizic) si o energie care tine materia in aceasta forma (chi,chakra, suflet, spirit cum vrei sa ii zici). materia nu exista la infinit sub o forma constanta si se schimba mereu cea ce inseamna ca la un moment dat corpu materia iti va ceda (aka vei muri) dar energia interioara va ramane. energia nu se poate pierde.practic constiinta si personalitatea ta este data de aceasta energie.tu esti energia.nu ai un sufle ai un corp. dupa ce mori vei ramane sub forma aceasta de energie si vei calaori prin celalte dimensuni care vibreaza la o frecventa mai intalta (dealungu timpului au fost numire rai si iad dar sunt mai mult. dimensiunea aceasta materiala ar fi a 2 dimensiune care vibreaza la o freceventa joasa.la fel ca spectrul luminos.si ar mai exista alte 7 dimensiuni).sau vei capata alta forma matariala (absolut orice are o forma materiala are si aceasta energie.suflet...un scaun. ofrunza.un meteorit.o planeta.o stea.etc.)
Nu cred ca ai inteles mare lucru din ce am zis...vizinoeaza seria "Spirit Science" de pe youtube si ai sa intelegi mai bine.
Enjoy.

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iad=vei fi chinuit pe veci
rai=nu trebuie sa faci pipi sau caca, nu faci pacate esti fericit. Funda?

| PoisonKiss a răspuns:

Sincer nu cred ca exista, mi se pare sf

| Inna_3043 a răspuns:

Nu exista asa ceva,se spune ca daca mori intr'un moment de fericire,pe lumea cealalta vei trai lnistit,odihnit,dar daca mori intr'un moment rau (precum:ai omorat pe cineva,sau ai fost victima unui accident, dar in acelasi timp si u ai fos tun complice), pe lumea cealalta vei trai in chinuri.Deci viata de dupa moarte nu exista

| Tavy100 a răspuns:

Da, te ridici la lumina si ajungi la judecata...

| Inferno explică (pentru Inna_3043):

Cum adica viata de dupa moarte nu exista daca chiar tu spui ca pe lumea cealalta veai trai...
Deci tu crezi in lumea cealalta da nu crezi in viata de dupa moarte sau cum?

| Elsiane a răspuns:

Nu știu ce să zic, mi se pare și mie un pic de SF. Oricum, o să aflu eu după ce mor. (Doamne ferește!)

| Inna_3043 a răspuns (pentru Inferno):

Deci,viata de dupa moarte nu exista, dar se spune ca atunci cand vei muri vrei fi fericit sau chinuit (asta mintal)adica nu si fizic

| Inna_3043 a răspuns (pentru Inna_3043):

Viata de dupa moarte nu exista,ceea ce am zis mai sus a fost un fel de proverb, dar in cazul mintal nu si fizic, adica nu si in realitate

| Inferno explică (pentru Squirtle):

Am inteles ce ai spus pentru ca si eu am studiat chestile astea mai demult. Da ce spui tu cu pacientii care au intrat in coma si spun ca l-au vazut pe Dumnezeu(moartea clinica) a fost explicata de catre oamenii de stiiinta.Singura problema e ca numai imi aduc amine ce spuneau.

| DarkSider a răspuns:

Eu cred ca exista...
Si mai stiu ceva :
In rai trebuie sa platesti ca sa plutesti.

| Squirtle a răspuns (pentru Inferno):

Cel mai probabil vorbeau de elibarea creierului de infromatie si in fucntie de credinta si vizunile. Insa am vizionat un documentar odata cu Morgan Freeman care avea acelasi topic cu intrebarea ta, iar unu din cei care au aarut acolo a prezentat o ipoteza (care mie mi se pare plauzibila si eu personal o cred adevarata) cum ca, creierul uman emite unde cunatice interconectate cu universu, iar in momentul cand pacinetu care a intrat in coma creieru nu a mai filtrat informatia primita de univers si dupa cand a revenit creieru a incercat sa proceseze infromatia si ca urmare viziunile care le povesteau. Vizioneaza din seria "Through the Wormhole" a lu Morgan Freeman din sezonu 2 episodu "Is there Life after Death?". Este interesant episodu dar si toata seria.

| Inferno explică (pentru Squirtle):

Ce varsta ai?

| Squirtle a răspuns (pentru DarkSider):

"Si mai stiu ceva :
In rai trebuie sa platesti ca sa plutesti. " ...that made my day ahahaha rolling on the floor)

| Squirtle a răspuns (pentru Inferno):

20...de ce intrebi?

| Inferno explică (pentru Squirtle):

Din pura curiozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine sa stie de ele a murit cineva si a inviat cumva?

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru Mizantropul):

Nu vreau sa fie originale vreau doar sa aflu niste raspunsuri.

| AnghelB a răspuns:

Parca nu va interesa daca exista rai sau iad.

Ehee incepe sa va roada gindurile?

| chelstone a răspuns (pentru Squirtle):

''cel mai intalnit este la pacientii care au intrat in coma si zic ca lau vazut pe dumnezeu si nu mai stiu ce''
Si daca zic ce?! Cand esti in coma sau in moarte clintica, nu este instaurata moartea biologica, ce-a care survine atunci cand toate functiile corpului inceteaza sa mai ''lucreze''. Iar in acceptiunea lumii crestine in lumea de dincolo pleci cand vei muri, nu cand esti in coma sau moarte clinica, deci, inca traiesti.

| sandra2012 a răspuns:

Da, cred in viata de dupa moarte, de asta incerc pe cat posibil sa fac mai mult bine decat rau, desi e cam greu, pentru ca in viata asta tentatii sunt multe. Pai cred in Dumnezeu si sper din tot sufletul sa existe rai si iad.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu cred in asa ceva.
Dupa moarte ramai la 2 metri sub pamat cu coropisnitele...

| Squirtle a răspuns (pentru chelstone):

Era doar un exemplu de obe. Cum am zis se poate experimenta acest fenomen si prin alte metode, dar acesta este cel mai frecvent auzit. Obe-u nu are legatura cu intrarea in "lumea de dincolo" a crestinusmului. In crestinims este explicat eronat acest fenomen.

| RoseQueen a răspuns:

Exista daca vrem sa existe si credem cu adevarat in ele! In plus doar oamenii pregatiti le pot stii existenta cu adevarat.

| TrentonChase a răspuns:

Raiul si iadul sunt niste taramuri fantastice demne de cartile lui Pentre Ispirescu, daca ma intrebi pe mine eu as spune ca sunt niste "droguri" pentru a alina suferinta pierderii celor apropiati noua, ganditi-va de cate ori ati auzit "Lasa nu mai plange, mami/tati/bunica etc...s-au dus in cer, acolo stau printre ingeri si ne asteapta si pe noi ca sa traim impreuna pe vecie", vezi? niste basme ca astea il vor face pe copil (sa spunem) sa ii dea incredere ca se va mai reintalnii cu apropiatii lui, nu va accepta altceva pentru ca asta e singurul lucru care ii poate alina suferinta, in cazul iadului, mi se pare mai mult o poveste pe care parintii o folosesc ca sa isi linisteasca copii "nu vorbi urat ca te aude Doamne-Doamne si te trimite la Necuratu'.

Multi nu vor sa accepte ca dupa moarte nu se vor intalni cu Iisus, vor merge pe nori, vor purta haine albe si vor avea fiecare fantani de ciocolata...

We all die. The goal isn't to live forever, the goal is to create something that will. -Chuck Palahniuk

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu (Isus Hristos) este etern. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei instinctiv, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înţelepţi, şi au înnebunit;
Știm cu toții că Dumnezeu există, unii pur și simplu nu doresc să schimbe direcția!
Nu există nici măcar o ființă umană de pe pământ care nu știe că Dumnezeu există.
El a făcut ca toţi oamenii, ieşiţi dintr-unul singur, să locuiască pe toată faţa pământului; le-a aşezat anumite vremuri şi a pus anumite hotare locuinţei lor, ca ei să caute pe Dumnezeu şi să se silească să-L găsească bâjbâind, măcar că nu este departe de fiecare din noi.
Căci în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa, după cum au zis şi unii din poeţii voştri: „Suntem din neamul Lui…"
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
pentru că a rânduit o zi în care va judeca lumea după dreptate, prin Omul pe care L-a rânduit pentru aceasta şi despre care a dat tuturor oamenilor o dovadă netăgăduită, prin faptul că L-a înviat din morţi…"
Faptele Apostolilor 27:30
Nu există pace pentru cei răi, zice Domnul | http://www.youtube.com/......?/playlist
Cine este Dumnezeu: http://divinerevelationonholiness.org/book/chapter6.php Motivul pentru viață
https://www.youtube.com/watch?v=qxPZHkkTlLo&feature=youtube_gdata_player
De ce Biblia nu este Cuvântul lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=PwmpTgCoHKY
Intoarce te de la păcat sau pregăteste te pentru Infern. http://www.youtube.com/watch?v=VMnNVULxYco&feature=youtube_gdata_player
Strategiile lui Satan pentru Umanitate
http://www.youtube.com/watch?v=DRJqA-oKi20
Din experienta mea Dumnezeu a răspuns la rugăciunea mea, cum am spus în Biblie, cere și ti se va da!
Dumnezeu a iubit lumea atât de mult încât a dat pe Fiul Său să moară PENTRU ca oricin e crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece. Matei 24:35
Citeste cuvintele cuvintele Lui Isus inregistrate in evanghelile Matei, Marcu, Luca si Ioan.
Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.
Ioan 12:48
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Matei 24:35

Deci fa ce spune El.