| Carla01 a întrebat:

Oare chiar există viaţă dincolo de moarte? Chiar exista Raiul şi Iadul?

22 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Raiul sau paradisul va fi pe pamant dupa sfarsitul oamenilor rai.Psalmi37:9-11

| T0T a răspuns:

Pentru că nu-i putem întreba pe cei decedaţi dacă există ceva după moarte, nu ne rămâne decât să încercăm să ghicim ce se întâmplă. Pe de o parte sunt cei care presupun că nu există viaţă după moarte, presupunere ce nu poate fi neapărat dovedită. De cealaltă parte, din prisma newtoniană/einsteiniană sau a teoriei cuantice, nu există niciun motiv să credem că avem doar o singură şansă la viaţă. Este posibil ca viaţa să fie "reciclată" la infinit. Hans Moravec, cercetător în domeniul inteligenţei artificiale, a afirmat că neobsevarea Universului este imposibilă: trebuie să fim în viaţă şi să observăm Universul într-o formă sau alta.
Cât despre Iad și Rai aceste concepte fac parte din anumite religii creștine. De asemenea, cu atât mai puțin poți știi aceste lucruri. Aceste lucruri nu se știu, se cred. Ori ești parte dintr-o religie ori nu, deci ori iei toate dogmele ca atare ori nu. Tu alegi ceea ce crezi dar nu poți alege și ceea ce poți să știi.

| AvalohAlyn a răspuns:

Citeste Acasa cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch si vei afla multe lucruri minunate si interesante despre viata dupa moarte.
Eu unul cred cu tarie ca exista una, dar nu cea prezentata in crestinism cu rai iad ci altfel, in alta dimensiune, mai degraba cum este in cartea ce ti-am spus.

| Dariusuu a răspuns:

Încă nu există persoană pe pământ care să demonstreze că există sau nu există. Fiecare are o părere proprie, fiecare crede ce vrea până la urmă.
Mi-e greu să cred că există iad şi rai.Să fiu sincer eu cred că există viaţă după moarte dar nu aşa, poate după ce murim trăim în altă lume mai bună.Nu toţi merită să trăiască după moarte dar nu ştiu dacă nu exagerată partea cu arzi în iad pe veci.Adică pe bune, deja îmi imaginez un tablou apocaliptic în care vezi doar cenuşă, fum şi flăcări de o culoare portocalie intensă.

Şi revenind la RAI. Cum ai putea să fii fericit în RAI când în IAD îţi ard persoanele dragi?

Ceva nu are logică oricum.

Tu ce zici dragă Carla?

| Carla01 explică (pentru Dariusuu):

Nu ştiu nici ce să cred, eram doar curioasă. Oricum ar fi frumos să existe o altă viaţă după moarte happy

| syd2 a răspuns:

Buna!
Desigur ca exista deoarece din punct de vedere filosofic dupa moarte urmeaza viata nimicul nu poate sa existe din punct de vedere ca nimic inseamna nimic. Chiar crezi ca dupa moarte nu-i nimic, ce e acel nimic, acel nimic nu-i nimic. Deacea trebuie macar sa speram ca dupa moarte exista viata.
Semnat Putin Vodka 228

| Suck a răspuns:

Promit ca dupa ce mor te sun si-ti spun.

| Carla01 explică (pentru Suck):

Să nu uiţi până atunci laughing

| Suck a răspuns (pentru Carla01):

Nu uit, mi-am notat in carnetel tot ce as vrea sa fac dupa moarte.

| Carla01 explică (pentru Suck):

Oare ce ai mai vrea să faci? laughing)

| Suck a răspuns (pentru Carla01):

Eh... multe, le notez ca poate nenorocitii astia imi sterg memoria si nu-mi mai amintesc.

| Carla01 explică (pentru Suck):

Ca de exemplu să sari cu paraşuta sau să te căsătoreşti cu Selena Gomez rolling on the floor)

| Suck a răspuns (pentru Carla01):

Hey... stai asa putin, de unde sti tu de relatia me cu Selena?

| Carla01 explică (pentru Suck):

laughing) chiar de la Selena rolling on the floor)

| Suck a răspuns (pentru Carla01):

Sa nu mai spui la nimeni, Selena e tot ce am.

| Carla01 explică (pentru Suck):

Nebun eşti mă laughing) ...ai răbdare că o să o ai pe Selena, abia după ce mori tu...şi după ce moare şi ea laughing

| Suck a răspuns (pentru Carla01):

Acum ca Biber a parasit-o, e doar a mea, ah ce i-as mangaia slaninuța.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul este viata grea pe care o au multi pentru ca sunt ignoranti si lenesi. raiul este pentru cei care se zbat sa-si asigure o viata linistita, cu prieteni de incredere, invata la scoala, au grija de copii lor etc.
revino-ti cu picioarele pe pamant si nu te mai lua dupa toate credintele astea oarbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt povesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube, poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost înmormantat. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind în chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc în aceasta vapaie. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte ca ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu, caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; sa asculte de ei. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici dac ar invia cineva dintre morti." (Evanghelia dupa Luca, Cap.16, 19-31)
https://www.youtube.com/watch?v=YoYi0K1fDJE
https://www.youtube.com/watch?v=upVUJanFj5E

| Aylee a răspuns:

Si eu cred ca exista viata dupa moarte, nu sub forma de rai si iad dar exista o viata. De ce s-ar opri totul doar in 50-100 de ani pana murim? Chiar asa suntem facuti pe banda rulanta de aiurea?

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Cred ca exista da.