| mentholinks a întrebat:

Credinta in Dumnezeu este o alegere sau vine din inima?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Credinta este un DAR de la Dumnezeu caruia ii dai respuns pozitiv.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru danut):

Eu ii dau un raspuns credintei dar nu si lui D-zeu pentru ca este inventat. Eu cred in cei care ne-au creat si aia nu au legatura cu D-zeu inventat de propovaduitori in scopul de a face bine sau de a obtine foloase.

| danut a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Fiecare crede ce doreste dar asa cum necunoasterea unei legi nu te scoate de sub influenta ei, tot asa si credinta ta va aduce efectele necredintei tale in Dumnezeu. Liberul Albitru este ceva de drept al oamenilor dar alegerile noastre produc efectele acestora.

| danay72 a răspuns:

Este o alegere, iar dacă alegem inseamna ca implicam inima. Nimeni nu ne obligă să avem o relatie cu Dumnezeu. De fapt, ne-a creat cu liberul arbitru, pentru ca noi să alegem.Deuteronom30:19,20

| RAY a răspuns:

De mic esti indoctrinat cu religia crestina, vorbesc de Romania si de majoritatea care isi educa astfel copii, deci nu e o alegere e pur simplu o indoctrinare de mic, numai vorbesc de acel botez, ce acel copil are posibilitatea de a alege? iar vorbind despre religie, iisus ofera doua posibilitati ori esti sclavul meu ori vei arde pe veci in iad

| RAY a răspuns:

Este o alegere, iar dacă alegem inseamna ca implicam inima. Nimeni nu ne obligă să avem o relatie cu Dumnezeu. De fapt, ne-a creat cu liberul arbitru, pentru ca noi să alegem.Deuteronom30:19,20

nu e nici un liber arbitru, dumnezeu te trimite in iad pe veci daca nu il slujesti o viata, ce liber arbitru e in asta

| mentholinks explică (pentru RAY):

In cel mai rău caz, doar oamenii răi, stie Dumnezeu cine sunt, vor ajunge in iad. Daca esti ateu, poti sa stai linistit ca nu ajungi in iad din cauza asta.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Nu fac rau doar ca sa nu ajung in iad, vad ca multi nu fac rau doar de frica iadului, desi printre ce oamenii traim

| T0T a răspuns:

Ceva ce vine din inimă nu e o alegere?

| Nilsson a răspuns:

Credinta este un dar primit de la Dumnezeu, daca ar veni de la noi ar fi considerata un merit propriu.
``Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.`` Efeseni 2:8
Tot ce depinde de noi este sa alegem sa fim de partea lui Dumnezeu, mai departe El ne da puterea de a ne increde si de a face voia Sa.

| Mclaren12 a răspuns:

Credinta in zeul evreilor este indoctrinare de la nastere, deci nici una din variantele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta apare in urma stiintei si rationarii comparative. Credinta NU este o alegere. Ignoranta este o alegere. Credinta NU vine din inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inima alege cu ce sa ramana cand oamenii nu-i are.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Credinta e ceva ce dobandesti, nu e vorba de alegere. Se obtine in urma unui proces.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Este ceea ce inveti de mic. Pentru ca atunci cand cresti mare te faci ateu. Ma refer la cei care se desteapta nu la cei care ajung sa pupe moaste.

| AC4S4 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Da, saracii 575 de laureati crestini ai premiului nobel, niste pupatori de moaste indoctrinati. Dar macar sunt mai deschisi la minte ateii de pe internet.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_nonreligious_Nobel_laureates
nu are importanta in ce credea acel om, putea crede si in zane si spiridusi, conteaza ce putea dovedi prin dovezi

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Persoana careia i-am raspuns eu a afirmat ca, atunci cand creste, omul care se desteapta devine ateu. Restul sunt niste pupatori de moaste. Ceea ce este fals. Exista crestini foarte inteligenti, dar si atei mai putin inteligenti. Daca un om este ateu nu inseamna ca e inteligent.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu are legatura una cu alta,e ca a spune daca nu sunt fan barcelona sunt prost sau geniu,nu are nici o legatura in fapt ateii suntem cu toti pentru majoritatea zeiilor doar ca crestini au un zeu in plus fata de ateii,desi nu are relevanta,desi multi gen einstein credea in dumnezeu e natura o foma de panteism,eu spun ca asta va fi viitorul panteismul sau deismul, ateiamul multi nu il inteleg, ateismul nu i forma de afirmatie nu exista zeii doar o lipsa de credinta de teism desi nu implica o religie gen budism sau chiar hinduism, azi noapte am citit de ateii crestini care tin pastele si craciunul, revenind la intrebare nu are legatura una cu alta

| VictorFenrir a răspuns:

Ceva ce iti este bagat fortat in cap de mic nu este o alegere din inima, este pur si simplu o indoctrinare fara scrupule.
Omul se naste ateu, nu credincios.

Răspuns utilizator avertizat