| reihiuke a întrebat:

"Credinta nu poate fi data omului. Credinta nu este rezultatul gandirii. Ea vine din cunoasterea directa. Spre exemplu: daca fratele meu ma implora sa-i dau a zecea parte din intelegerea mea, n-as putea, deoarece el nu are cunoasterea nici experienta pe care am acumulat-o in viata mea. Asta este ca si cum doresti sa umplii pe cineva cu paine doar uitandu-te la el. Apoi: Calitatea a ceea ce intelegi depinde de calitatea persoanei ce-ti vorbeste. Ganditul si cunoasterea sunt foarte diferite. Unul se lupta sa cunoasca." V-ati intrebat vreodata de ce toata lumea vorbeste pe aici si fiecare ramane la fel?

35 răspunsuri:
| reihiuke explică (pentru reihiuke):

Scuzati greselile, am baut cateva beri laughing

| doctorandus a răspuns (pentru reihiuke):

Oamenii trec de la o religie la alta pentru ca religia anterioara nu le mai ofera raspunsuri credibile sau nu sunt imuni la argumente. Dar cei sensibili la argumente sunt o minoritate, in general oamenii sunt crescuti fie atei, fie credinciosi si raman asa toata viata. Sau cand dispar sedintele PCR din viata lor se refugiaza in credinta religioasa, pentru ca simt nevoia sa-i spele cineva pe creier.

Despre Isus se pot sti unele lucruri in mod obiectiv, e adevarat ca nu prea multe. Dar e clar ca stacheta pentru a fi Mesia este asa de inalt pusa incat nimeni nu poate fi Mesia, iar Isus cu atat mai putin. Isus a fost, cum spune marele biblist Bart Ehrman, taman pe dos de cum trebuia sa fie Mesia (asa cum era descris in Vechiul Testament). Mesia trebuia sa fie un mare erou si eliberator national, in timp ce Isus a fost un infractor rastignit de care in vremea in care traia nu auzise nici dracu' (asa se si explica absenta lui din documentele administratiei romane, era un ilustru necunoscut care s-a nimerit sa incalce legea).

| doctorandus a răspuns (pentru reihiuke):

Te intrebi ce-i face pe majoritatea crestinilor sa creada ca Isus e Dumnezeu. Ei bine, asa le-a zis popa. Si popii cui i-a spus? A auzit si el de la parinti, care au auzit de la alt popa. Si popa ala? Tot de la parinti, si lor le-a spus alt popa. Dar ala? Si ala tot de la parinti, carora le-a spus alt popa. Deci oamenii cred pentru ca asa le-au zis popii. Nu au motive rationale de a crede ca Isus e Dumnezeu, nu pot verifica acest lucru, asa ca se iau si ei dupa ce zice lumea.

In stiinta nu e asa. Oamenii de stiinta lucreaza continuu la a infirma teoriile altor oameni de stiinta. Nu-i cred pe cuvant, ci le intorc argumentele pe toate fetele, fac continuu experimente pentru a se lamuri daca predecesorii nu s-au inselat, isi critica unii altora articolele stiintifice. Asa ca in stiinta nu credinta primeaza, ci scepticismul. Stiinta este scepticism organizat. Credinta religioasa este credulitate organizata, bazata pe suspendarea necredintei si pe spalarea creierului. Daca le spui de mici unei intregi generatii ca Isus e Dumnezeu, majoritatea vor fi convinsi de asta pana la moarte. Nu e nimic supranatural in asta, e pur si simplu educarea lor intr-o anumita credinta religioasa.

| chelstone a răspuns (pentru reihiuke):

''N-ai inteles nimic. Nu te mai chinui.''
Nu eu sunt cel ce nu intelege, tu esti acela. Faci erori grave de in afirmatiile tale, asta din lipsa de cunoastere.

| chelstone a răspuns (pentru reihiuke):

''Si cei care au obiceiul de a gandi, gandesc prost ''
Vorbesti numai prostii. In orice actiune de-a ta ai nevoie de gandire, mai putin in cele ce tin de instinct.

''Ideea e ca voi ganditi chair si cand nu stiti despre ce e vorba si ganditi numai bazaconii.''
Nu, ideea este ca pe tine te manca limba si incepi sa scrii tot felul de prostii pe aici.

''Incerca sa gandesti ce simte cineva care nu are ce manca. O sa crezi ca il intelegi, ca stii ce inseamna, ca stii ce trebuie sa faca si ce simte.''
NU, eu nu incerc sa simt ce simt altii niciodata, pentru ca e imposibil. Din punctul meu de vedere cea mai mare prostie pe care poate sa o faca cineva atunci cand interactioneaza cu oameni cu probleme sociale sau de sanatate e sa le spuna acestora ca ii intelege. Multi o fac si dar nu-si dau seama ca de fapt nu-i pot intelege pe acestia. Eu intr-o zi m-am trezit fara sa mai vad, eu stiu ce inseamna sa nu vezi, iar tu daca-i trai o zi intreaga legat la ochi nu vei putea intelege sau simti ce simte cineva care nu vede si asta dintr-un simplu motiv, in subconstientul tau tu stii ca daca iti descoperi ochii sau daca-i deschizi o sa poti vedea, orbii nu pot face lucrul acesta.

''Ca gandirea de una singura, nu are nicio valoare. ''
Ceea ce ai scris tu aici este o adevarata bazaconie.

''Credinta in schimb, vine din totalul experientelor.''
Inca o greseala de-a ta, si atunci cand gandesti te folosesti de experientele anterioare, isasi informatia pe care o iei din carti vine din niste experiente care, prin intermediul catrtii iti sunt impartasite, iar tu ti le insusesti.