| adrian_6103 a întrebat:

Te-ai intrebat vreodata ce e credinta? Ce inseamna ea pentru tine?
Daca da, vrem sa stim si noi.

Răspuns Câştigător
| ely92music a răspuns:

Credinta e ceea ce se naste in noi atunci cand il recunostem pe Iisus ca Mantuitor si ca Cel care a murit pentru noi. Credinta e atunci cand te rogi si simti ca El e langa tine si te asculta sau atunci cand simti acea fericire pe care nu o poti explica.
Pentru mine credinta e orice bataie a inimii mele, fara Dumnezeu ea nu s-ar realiza...

22 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Adrian,

Un înţeles al "credinţei" este "convingerea fermă". Aşadar, în legătură cu Dumnezeu, credinţa este în mod frecvent pusă în opoziţie cu cunoaşterea, astfel încât credinţa înseamnă "convingere fermă fără genul obişnuit de dovezi". Printr-o astfel de credinţă oamenii se încred în Dumnezeu fără niciunul din motivele obiective, pe care le-ar putea avea când se încred în faptele cotidiene.

| Vizitiul a răspuns:

A fi credincios nu denota a vizita foarte des biserica sau a te calugarii, Dumnezeu ne-a lasat cu scopul de a ne inmulti, si nu cu scopul de a delira in manastiri!
In conceptia mea, credinta este cheia legaturii noastre cu Dumnezeu -Creatorul.

| AvalohAlyn a răspuns:

Credinta este pentru mine unul dintre cele 3 elemente esentiale ale vietii.Alaturi de credina mai fac parte si sanatatea(sufleteasca si trupeasca) si iubirea(de cei din jur, de natura, de viata etc)

| Alphawolf a răspuns:

Este o inventie in scopul de a tine masele de oameni sub control, o rupere de relitate, o intunecare a mintii, omagii unei inchipuiri, rugaciuni la tavan, ingradirea dreptului si libertatii, fanatism, sperante false, superstitii, frica, naivitate...

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Care "noi"?

| Parintele a răspuns:

Un rahat peste care trebuie sa tragi apa. Insa cum multi sunt nesimtiti uita sa faca acest lucru si rahatul lor incepe sa puta atat de mult incat incepe a deranja pe cei din jur. Si poate de data aceasta nu va mai fi respins raspunsul meu! e parerea mea si mi-o sustin. Terminati cu magariile!

| Parintele a răspuns:

Inteleg un caine care latra de dupa gard si pare fioros, este chiar mai de inteles decat un om care nu are curaj sa posteze decat sub umbra anonimatului. Nu pun pret pe raspunsurile anonime.

| danut a răspuns:

Credinta este: "'. o incredere nestramutata in cel ce te increzi." in speta pentru noi crestinii este Dumnezeu.

| Duhovnicul a răspuns:

Credinta nu iti da raspunsuri doar te opreste din a pune intrebari

| Marcian a răspuns:

Pentru mine religia este speranta ca acolo undeva, dupa mizeria din lumea asta exista perfectiunea, o perfectiune care face lumea mai buna prin simpla sa existenta, cineva care are raspunsurile la toate intrebarile, cineva care este binele insasi.
Credinta este speranta pentru ceva mai bun, cel mai bun posibil.

| hândel a răspuns:

@ardnaxur1961, se referă la el şi partenerul său de viaţă, D-zeu. Din punct de vedere religios, este o coţcărie socială. Satisfăcuţi?

| max_4494 a răspuns:

Cu Dumnezeu s-a nascut credinta.Este insasi legatura cu Divinitatea.

| giovana a răspuns:

Credinta religioasa este o atitudine in raport cu persoana lui Dumnezeu. Se manifesta prin increderea si convingerea ca acesta exista si prin acceptarea lui ca persoana divina.

| chrystyna a răspuns:

Credinta...Se manifesta atunci cand crezi in ceva, in cineva.Noi spunem ca suntem credinciosi atunci cand credem in Dumnezeu, ne aratam iubirea si devotamentul daca il pot numi asa fata de El.Insa pentru altii, a fi credincios inseamna a crede in alt zeu sau.Sunt mai multe tipuri de credinta, din punctul meu de vedere.Prima ar fi cea religioasa.Pt mine inseamna sa cred in Dumnezeu, sa Il iubesc, sa ma rog Lui, si atunci cand\numai am nicio speranta, numai cred in nimeni, sa stiu ca El e langa mine si ma ajuata mereu. E ca o speranta care nu moare niciodata.Pentru orice ma rog Lui. A doua credinta ar fi in stransa legatura cu fidelitatea.De ex atunci cand sp ca un caine ne este credincios, inseamna ca el se increde in noi si noi in el. Iar o a 3-a ar fi increderea pe care o acordam persoanelor de langa noi.Sau increderea in noi, in viitorul si planurile noastre. Daca e sa o luam logic, a fi credincios inseamna a te increde in cineva sau ceva(Fie Dumnezeu, fie oameni, animale, sau increderea in propria persoana si in fortele proprii)Pentru mine toate astea inseamna credinta.

| rain a răspuns:

Este o iluzie. Este nevoia creierului de a da oferi un raspuns problemelor ce, aparent nu au unul.

| Armyde a răspuns:

Hi! credinta e ceva divin, special, magic, placut...noi credem in Dumnezeu chiar daca nuL vedem, dar credem! este o legatura intre noi si Cel divin, un motiv sa mergi mai departe, o lumina in intuneric!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa citescti,, Istoria credintei si ideilor religioase`` de Mircea Eliade.
Credinta este speranta care nu moare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as vrea in prealabil o precizare in ceeace priveste forma pe care ai atribuit-o pronumelui personal "noi" : e vorba de plural persoana I-a sau pluralul autoritatii in stil oficial?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@carmen :
am si eu un sfat pentru. tine., reciteste titlul -atribuit de tine!- cartii pe care ai recomandat-o si... ori il corectezi ori il completezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anonim, intr-adevar,,, istoria credintelor si ideilor religioase`` big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinte iti atrag atentia ca omul a intrebat doar ce inseamna credinta nu si in ce directie anume. Dar frustrarea e frustrare si nu-ti mai lasa timp sa vezi clar. Te inteleg parinte, te inteleg.Sar'mina parinte.

| NeluFerchi a răspuns:

Dorinta de a ne inchina la "ceva sau cineva" a fost implementata in creierul uman. Unui copil nu i s-a spus nimic despre Dumnezeu sau divinitate si dupa ce a crescut, la varsta de 8 ani s-a inchhinat la Soare. Pentru mine credinta este viata de dupa moarte.