| Scotianca a întrebat:

Crestini daca povestea Biblica despre arca lui Noe este adevarata, cum a putut sa incapa atatea animale in arca si cu ce au fost hranite de nu au murit?

Daca spuneti ca a fost un miracol de la Dumnezeu de ce na putut Dumnezeu sa faca un miracol sa apara si arca lui noe fara ca acesta sa o mai contruiasca?

Stiinta explica ca acest lucru este imposibil.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Răspuns Câştigător
| Rafayel a răspuns:

Din cate stiam Dumnezeu a zis sa nu interpretam cuvintele lui tu de ce faci asta?

Daca nu stie sa scrie e treaba ei nu ai nici un drept sa o discriminezi s-au s-o pui la pamant ca nu se comformeaza dupa standardul tau. Si in parlament aparent sunt oameni cu educatie dar la cum e viata in Romania arata ca poti fi prost si cu carte si daca scrii corect. happy

30 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu e "reala", e o parabola. In opinia mea, cine crede ca e reala nu crede in Dumnezeu, ci in vrajitorie.

| Scotianca explică (pentru mODIN):

Astia zic ca au gasit si arca lui Noe si au dovezi dar daca te uiti... te las sa-ti dai cu parerea daca e arca sau nu rolling on the floor)))

| Scotianca explică (pentru EestiSodalane):

Cand nu avem cu ce sa justificam ''minunile lui Dumnezeu'' ne scuzam ca sunt ''alegorii''.

| mODIN a răspuns (pentru Scotianca):

Nu scuz nimic. Eu nu cred in acele minuni.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Scotianca):

Nu mie sa-mi raspunzi ca eu n-am zis nici ca-s alegorii nici ca nu sunt. Ai raspuns la persoana gresita.

| anonimg a răspuns:

La început au fost mai puține animale. Adică au existat doar o specie de elefant, doar o specie de găină, câine, s-a.m.d.
Păcatul a dus la încrucișarea acestora; și nu este bine pentru că s-a pierdut specia originală.
Omului i-a fost interzis și ca să semene două tipuri de semințe în același ogor, tocmai pentru interzicerea încrucișării acestora.
În arcă nu au fost salvate toate animalele de pe uscat și nici toate păsările cerului. Cele maimulte au murit. Peștii din mări nu au avut nevoie de arcă.
După cum păcatul (neascultarea) lui Adam a avut repercusiuni asupra întregului pământ, chiar și a atmosferei acestuia, tot așa și păcatele (neascultările) noastre au repercusiuni asupra multor lucruri, oameni și așa mai departe.
Și da, în arcă au avut loc toate acele animale care au fost salvate; chiar dacă în mintea noastră nu poate avea loc lucrările lui Dumnezeu.
De ce a trebuit ca omul să construiască arca? Pentru că cel credincios trebuie să creadă și practic în Dumnezeu; și pe de altă parte, în tot acest timp cei necredincioși să poată fi și ei salvați, să fie timp degândire și pentru ei.
Astăzi, cei credincioși își construiesc o arcă spirituală atunci când ei se încred în Dumnezeu. Iar ca și pe timpul lui Noe, cei răi râdeau și batjocoreau timp de 160 de ani credința practică a lui Noe.
Noe a intrat în corabie, Dumnezeu a închis ușa ei, și Noe a așteptat 7 zile în corabie până când au început să cadă pe pământ primele picături de apă ce niciodată oamenii nu mai văzuseră așa ceva, și bineînțeles că ei nu ar fi crezut că ar putea exista posibilitatea ca să plouă.

| Scotianca explică (pentru anonimg):

Pai si de exemplu daca pe arca au fost salvate doar 1 cuplu dintr-o specie de maimute cum explici ca azi avem mai multe specii de maimute?
In Scriptura nu scrie nimic de ''pacatul incrucisarii'' sau vreo mentiune ca acestea s-ar fi '' incrucisat'' de ce aberezi?

| anonimg a răspuns (pentru Scotianca):

Biblia nu ne spune lucrul acesta; mai ales pe timpul lui Noe. Poate că nu a existat așa ceva pe atunci. Poate că nu existau atât de multe specii de animale cum sunt astăzi.
În Geneza 7:9 găsim scris că animalele au intrat în corabie "două câte două". Nu știu acum câte specii de maimuțe existau atunci. Dacă au intrat "două câte două" asta ne dă de înțeles că ele au intrat singure.
Dacă Dumnezeu poate să facă animalele să vorbească, atunci El le și poate conduce în corabie.
Nu trebuie să ne axăm pe numărul de animale și de specii, pentru că nu asta este scopul Bibliei. În privința aceasta ni se spune că au intrat câte 7 perechi din animale curate, și cate o pereche din cele necurate.

Deci în privința speciilor Biblia nu ne spune prea multe. Părerea mea personală este că nu erau decât cele de bază. Dar care să fi fost acestea, doar cercetătorii ar putea să ne spună. Poate că ai auzit prin documentare că unele specii se trag din alte specii; că există și mai multe specii de elefanți, etc. Chiar și oamenii diferă între ei, chiar dacă la început a existat doar o singură pereche. Omul se schimbă în funcție de zona unde trăiește, și la fel și animalele. Curcanul este din Turcia. Cum a ajuns el pe mesele americanilor?
Ca și alte animale, și maimuțele au fost aduse de pe un continent pe altul. Unele animale au fost aduse în secolele apropiate nouă, iar altele în secolele îndepărtate unde timpul schimbării animalelor, adaptării și înmulțirii lor pe un continent nou, a fost suficient.
Da, animalele au intrat singure în corabie și nu a fost nevoit Noe și familia lui să alerge după ele. Poate că unele specii au dispărut complet. Altele sunt deja pe cale de dispariție. Care mai este specia originală, doar cercetătorii mai pot ști. Eu cred că cele mai multe specii de astăzi au luat naștere prin amestecare cu alte specii. Aici poate fi și mâna omului ca să "ofere ajutor naturii" să nu dispară poate ultimul exemplar al unei alte specii. Dacă am auzit că au dispărut civilizații de oameni în trecut din pricina bolilor sau poate a războaielor sau poate a foametei sau a vreunor dezastre naturale, tot așa pot dispărea complet și specii de animale.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

În primul, te rog învață să scrii. Mulțumesc!
În al doilea rând, povestea cu arca e o alegorie a botezului. Ți-am zis, să iei un text antic și să-l interpretezi ad litteram e o idee idioată, pentru că nu așa se scria pe vremea aceea. Iar comentatorii antici, care știau asta, nici nu le citeau literal.

| Scotianca explică (pentru MeisterSchnitzel):

Aici nu suntem la scoala deci scriu cum am chef si cum ma duce capu nu te face sa fii mai destept sau mai bun daca imi arati tu mie ca tu scrii mai bine ca mine ca nu toti am avut aceleasi conditii ca tine.

| mODIN a răspuns (pentru Scotianca):

Deci tu vrei sa fii luata in serios, apoi raspunzi cu "Aici nu suntem la scoala deci scriu cum am chef si cum ma duce capu" rolling on the floor

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Rafayel):

Nu știu dacă ești bărbat sau femeie ai doua conturi mai ai pe scotianca văd că ai ceva la cap cred că un psihiatru te-ar face bine

| Rafayel a răspuns (pentru Goodspeed89):

Discutia nu este despre mine ci despre religie. Poate tu ai mai multe conturi. De obicei cel care acuza este cel care practica asa ceva.

| Goodspeed89 a răspuns (pentru Rafayel):

Daca citeai Biblia scrie de la facerea lumii până la potop au existat numai dobitoace și omenirea a fost reacreata din nou. Prosti nu înțeleg tainele lui Dumnezeu tot prosti raman

| Scotianca explică (pentru mODIN):

Eu doar prezint un material. Nu trebuie sa crezi nimic din ce zice nimeni ci sa faci cercetari sa vezi daca ce zic e adevarat sau nu.

| Scotianca explică (pentru Goodspeed89):

Ceva tipic oamenilor care pierde un argument si incearca sa indeparteze lumea de la discutia principala big grin

| Rafayel a răspuns (pentru Goodspeed89):

Asa si? cu cei care au murit fara nici o vina ce facem? Ai o gandire foarte sadica daca crezi ca oameni se pot inlocui ca roata de la masina.

| Rafayel a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Din cate stiam Dumnezeu a zis sa nu interpretam cuvintele lui tu de ce faci asta?

Daca nu stie sa scrie e treaba ei nu ai nici un drept sa o discriminezi s-au s-o pui la pamant ca nu se comformeaza dupa standardul tau. Si in parlament aparent sunt oameni cu educatie dar la cum e viata in Romania arata ca poti fi prost si cu carte si daca scrii corect. happy

| Pocait01 a răspuns:

Ce învățăm noi de la episodul cu Noe? Tot Dumnezeu ne răspunde:
"Hristos de asemenea a suferit o dată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiți, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
în care S-a dus să le propovăduiască duhurilor din închisoare,
care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, și anume opt.
Icoana aceasta închipuitoare vă mântuiește acum pe voi, și anume botezul, care nu este o curățire de întinăciunile trupești, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos,
care stă la dreapta lui Dumnezeu după ce S-a înălțat la cer și Și-a supus îngerii, stăpânirile și puterile."

O să vorbim în Cer cu Noe și o să aflăm exact cum era pe atunci de până și Dumnezeu a rămas fără opțiuni și a trebui să reseteze omenirea prin Noe, singurul care a rămas neprihănit(trupește, deci nici măcar el nu era neprihănit sufletește).

Apropo, știi cât timp i-a luat lui Noe să construiască corabia și respectiv cât timp au avut cetățenii a căror "răutate era mare și că toate întocmirile gândurilor din inimile lor erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău" și "care au umplut pământul de asuprire" să se pocăiască? 120 de ani. În 120 de ani Dumnezeu a putut salva doar 8 oameni, că restul Îl blasfemiau ca pe Noe care era singurul diferit de ei.
Și încă ceva, știi cât de departe erau oamenii ăștia de Adam care a fost în Eden cu Dumnezeu? O generație. Asta ca să înțelegi că nu erau așa departe de cunoștințele mult mai aprofundate despre Dumnezeu decât orice preot/pastor de astăzi.

| Pocait01 a răspuns:

Și legat de mâncare, că ai întrebat de mâncare.
Dacă o corabie cât un bloc cu 4 etaje lung și lat cât un teren de fotbal ți se pare mult de hrănit timp de un an, de cei peste 1000000 de oameni cu Moise în DEȘERT ce zici? Ăștia-s puțini pe lângă dita'i arca, nu? Nu.
Cum au trăit mai mult de 1000000 de oameni în deșert timp de 40 de ani? Ce au mâncat ei? A... ce să vezi, miracole pe bandă rulantă au mâncat.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Nici nu cred ca te-ai uitat in acele clipuri de pe Youtube ori nu stii engleza. Legat de arca e un mit furat de la alte religii care sunt mai vechi ca crestinismul se pare ca oricine a scris aceasta poveste i placea la nebunie sa plagiarizeze alte religii cu alti zei.

| Pocait01 a răspuns (pentru Scotianca):

Nu înțelegi că pierzi timpul degeaba scriindu-mi bazaconiile astea?
Când un om Îl caută pe Dumnezeu și Îl găsește pe Singurul Dumnezeu Adevărat atunci nu mai poate da înapoi. O dată ce ai înțeles ce mărime porți la pantofi nu-ți iei pantofi cu 5 numere mai mici că așa zice unu pe Youtube.
Scriindu-ne bazaconiile astea ne arăți că nu ești diferit de adepții mișcării "Birds Aren't Real". Doar că în loc de Birds e God.

| Scotianca explică (pentru Pocait01):

Tu de ce iti pierzi vremea sa ma convingi ca nu am dreptate? Eu doar postezi informatii pentru cei care au fost traumatizati de religia ta, vorbesc despre toate acestea pentru ca am fost crestina si ca l-am cunoscut pe Dumnezeu vostru mai bine decat iti poti tu imagina vreodata. Iar in trecut am inchis si eu ochii si treceam cu vederea peste unele versete care mi se pareau dubioase dar am realizat ca Biblia nu este cuvantul infailibil al lui Dumnezeu si ca din cauza ca are o influienta asa mare asupra societatii trebuie sa aratam oamenilor si greselile care le contine Biblia. Ca din acest motiv o ducem de fapt din ce in ce mai rau. Cine a scris Biblia nu a prezis viitoru ci STIA ca minciuna no sa tina la infinit si acum oamenii incep sa se trezeasca la realitate si afla ca au servit un demon de fapt. Nu trebuie sa crezi ceea ce-ti zic aici. Cerceteaza singura.

| IlincaForever a răspuns:

Tot ce scrie in Sfanta Scriptura este cat se poate de adevarat, deci este un pacat sa ai astfel de dubii! Dumnezeu sa iti dea minte!

| Rafayel a răspuns (pentru IlincaForever):

Atunci ce au mancat acele animale pe arca?

| IlincaForever a răspuns (pentru Rafayel):

Hrana divina de la Creator!

| Scotianca explică (pentru IlincaForever):

Nu scrie asta in Biblie. E pacat sa adaugi de la tine chestii in Biblie.

| IlincaForever a răspuns (pentru Scotianca):

O sa te las in intunericul tau, poate Bunul Dumnezeu te va lumina...O sa ma rog pentru tine!

| Scotianca explică (pentru IlincaForever):

Multumesc dar nu am nevoie de rugaciunile nimanui. Dumnezeu daca acesta e real stia ce am nevoie insa mi-a negat acest lucru deci a dorit ca eu sa intru in acest intuneric. Ca urmare nu doresc sa mai ies din el sau sa ma mai intorc la Dumnezeu decat cand o sa aduca cu adevarat pacea si linistea de care tot promite de 4000 de ani ca duce si na mai adus-o.

| Scotianca explică (pentru IlincaForever):

Daca este adevarat deci putem testa acest lucru cu diverse intrebari rationale si critice si daca se ajunge la intrebari fara raspunsuri inseamna ca Biblia nu este infailibila. Adevarul va trebui sa ramana mereu in picioare deoarece e adevar, corect? Dar daca e o minciuna se va prabusii.