| soimisos a întrebat:

Crestini fiind, simtiti nevoia sa credeti ca exista extraterestri?

sau voi in credinta voastra credeti ca Dumnezeul vostru care nu locuieste pe Terra ci undeva in cosmos, nu intra in categoria extraterestrilor?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este pretutindeni.,, Coloseni 1:16, 17 Pentru că prin El au fost făcute toate lucrurile care Sunt în ceruri şi pe pământ, cele văzute şi cele nevăzute: fie scaune de domnii, fie dregătorii, fie domnii, fie stăpâniri. Toate au fost făcute prin El şi pentru El.El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El.,,
Fapte 7:49, 50 „Cerul este scaunul Meu de domnie, şi pământul este aşternutul picioarelor Mele. Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi Mie, zice Domnul sau care va fi locul Meu de odihnă? N-a făcut mâna Mea toate aceste lucruri?…"

| ovidiusportiv a răspuns:

In lumea asta exista multe alte fiinte pe care le-a creat Dumnezeu doar ca noi nu stim poate ca ei sunt si mai credinciosi ca noi cine stie? oznuri au fost depistate in Japonia inainte in timpul dezastrului din Japonia si dupa dezastrul din Japonia, asemenia oznuri au fost depistate si in timpul al 2 razboi mondial cind rusii credeau ca e ceva a nemtilor si au tras in el insa nici un efect nu a avut iar nemtii credeau ca e o inventie noua a rusilor oznuri au cazut si in marea britanie insa ei au tinut ascuns acele lucruri si abia acum sau aflat de ele atunci un ozn s-a pabusit in marea britanie

| AlexanderAdrian a răspuns:

Eu unul simt nevoia sa rad de intrebarea asta tocmai pentru ca e mai mult decat logica si chiar ma gandesc cum o sa sara toti crestinii sa bage citate si baliverne despre cum dumnezeu e peste tot, ma gandesc ca fiind peste tot te vede si cand te pisi si cand...

| soimisos explică (pentru EmaS):

Depinde la care Dumnezeu te referi!
Dumnezei sunt absolut toti oamenii, asta daca ar fi sa credem ce spune chiar Dumnezeu in Geneza dupa ce a aflat ca Eva a mancat din fructul oprit!
Dar de obicei credinciosii se refera la un Dumnezeu din ceruri, iar Cerul nu este aici pe pamant, ca altfel L-ar fi deranjat pe Dumnezeu miile de avioane care brazdeaza in fiecare minut cerul!

| EmaS a răspuns (pentru soimisos):

Eu ma refer la Dumnezeu Creatorul tuturor lucrurilor!

| soimisos explică (pentru ovidiusportiv):

Zau? Nu stiam ca Dumnezeu a creat fiinte, pentru ca din pacate in ziua de azi nu mai exista niciuna din acele fiinte create de Dumnezeu, si nicio dovada ca ar fi existat asemenea fiinte!
Astazi vedem clar ca exista doar fiinte pe care le-au nascut mamele lor ...sau ma rog din parte femeiasca!
Evident ca au fost depistate OZN-uri atat inainte de razboi cat si dupa acesta ca doar in Germania se lucra din zor la ele, si dupa razboi au continuat si rusii si americanii
https://www.google.de/......ps?/search

| soimisos explică (pentru EmaS):

Cine e ala?
Eu vad in jurul meu doar lucruri create de Mama Natura si create de mana omului. Din pacate nu am vazut niciun lucru care sa poarte marca "Made of God"

| EmaS a răspuns (pentru soimisos):

Din pacate nu exista nici un om care sa poata crea viata din non-viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu stupid fiind, simti nevoia unei umpleri a golului dintre urechi? acolo unde este bezna, si vajaie asa ca un corent? tu nu poti fi crestin chiar de o sa vrei fiindca nu ai creier.ce sa-ti spele tie crestinismul? ori ai? atunci insamna ca esti purtator ilegal de creer.ai grija sa nu te afle astia.

| soimisos explică (pentru EmaS):

Tu nu esti mama?
Sau tu ai copii nascuti de tine ci doar fabricati din noroi de Marele Mester?
Pacat!
Daca ai fi fost cu adevarat mama ai fi stiut si inteles cum se fac copii?

| soimisos explică (pentru EmaS):

Nu dar exista oameni care creaza alti oameni, dar NU exista Dumnezei care creaza oameni din noroi!
Sau nu ti-e clar acest lucru?

| Maxim96 a răspuns:

Hristos este Adevărul, și cel care vrea să Îl iubească pe Hristos trebuie să învețe a iubi Adevărul.
Cel ce are poruncile mele și le păzește, acela este care mă iubește (Ioan 14, 21).

Dumnezeu este puterea suprema care guverneaza si cuprinde toate lucrurile cele vazute si nevazute.El se afla in Imparatia Cerurilor de care ne-a vorbit Hristos!

| simioncucernicu a răspuns (pentru Maxim96):

Poi cum ar fi sa incepi chiar tu sa te lapezi de Satana/Christos si sa accepti adevaruriloe stiintei si nu minciunile unei Biblii pe care nici Dumnezeu nu o recomanda oamenilor!

| Maxim96 a răspuns (pentru simioncucernicu):

Eu cred in Hristos-Adevaratul Dumnezeu!
Sunt dovezi in Biblie ca Hristos este Dumnezeu, Unul din Treime, Unul Nascut din Tatal, lumina din lumina si Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat.
Nu cunosc alt Dumnezeu!

| danut a răspuns:

Crestinismul isi bazeaza ideile si principile fundamentale a existentei si de alte lumi locuite, de alte fiinte create de Dumnezeu, DECI si in EXISTENTA extraterestrilor. Fara extraterestri nu ar exista crestinism.

| EmaS a răspuns (pentru soimisos):

Atunci de ce ajung darwinistii la concluzia ca prima forma de viata a aparut spontan din substante chimice anorganice fara vreo interventie inteligenta? Combinand substante chimice intr-o eprubeta, oamenii de stiinta nu au reusit sa obtina nici macar o molecula de ADN, cu atat mai putin viata!

Nu s-a observat niciodata ca selectia naturala ar crea tipuri noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru simioncucernicu):

Auzi cucernice? sa ma ierti ca te inghesui da cine a inventat apa calda in mod stiintific si in natura nu era ma? ce a inventat stiinta in afara de clonare care nu e decat un mare fas in joaca omului de-a Doamne-Doamne? aaaa.a descoperit cercetarea ceva deja existent.dar nu a creat ma stiinta ta decat o trezire a omului la o realitate cruda.a vazut cat e de mic, cat de mare e dumnezeu si cate vesnicii ii trebuie ca sa-l egaleze? baaaa? voi dormiti si visati frumos.somn usor.

| AlexeHellsing a răspuns:

În primul rând, Dumnezeu își are împărăția în altă lume, cum scrie în Scriptură. Apoi adevărul este că, deși personal infirm existența lor prin faptul că de cele mai multe ori în momentul descoperirii dovezilor acestea s-au contestat a fi falsuri, majoritatea adevăraților creștini nu prea se interesează de aceste mituri, mai pe scurt, nu le pasă decât de împărăția cerurilor.

| RandomDeTot a răspuns:

Cretin fiind consider ideea extratereștrilor este doar pentru a slabi credinta oamenilor si Dumnezeu nu intra in categoria extraterestrilor intrucat El exista ei nu.

| simioncucernicu a răspuns (pentru Maxim96):

Destul de trist ceea ce spui tu!
Adica singurul tau Dumnezeu este un rabin evreu?
Poi crezi ca acest "dumnezeu" a creat lumea?

| Maxim96 a răspuns (pentru simioncucernicu):

IIsus Hristos e Dumnezeu Cuvantul intrupat, Dumnezeu si om desavarsit in care este toata plinatatea dumnezeirii.

| simioncucernicu a răspuns (pentru Maxim96):

Te referi la RABINUL Isus din Nazareth?
Poi asta nu a fost altceva decat un amarat de rabin toata viata sa pina la moartea lui, asa ca dupe ce a murit nu mai putea deveni mai Dumnezeu decat bunicu meu care a murit anul trecut, deci e mai valabila "dumnezeirea: lui ca e mai proaspata si nu si-a pierdut energia asa cum s-a intamplat cu sarmanu om care a murit ca RABIN si nu ca Dumnezeu!