| Hammurabi a întrebat:

Sunt curios de părerea voastră.
Dacă ar exista undeva în univers o planetă absolut identică cu Terra, din absolut toate punctele de vedere, credeți că evoluția pe acea planetă ar fi identică cu cea de pe Terra?

20 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea e greu de digerat, daca e absolut identica din absolut toate punctele de vedere atunci evolutia ar fi similara insa chiar si cu numarul de planete din univers e imposibil sa existe asa ceva. Nu ai cum sa duplici perfect tot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar fi identica. Planeta ar fi poziționată altfel în Univers ceea ce ar influența multe.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Consideri că poziționarea Pământului în univers a influențat și determinat apariția și evoluția speciilor?

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Clar a determinat evolutia speciilor. Daca eram la cateva milioane de km mai departe sau aproape de soare sigur arata altfel si fauna si vegetatia.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Am presupus condiții identice.
E clar că orice chestie diferită ar genera rezultate diferite...

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Conditii identice insemna ca cele doua planete sa se suprapuna...

| Mosotti a răspuns:

Depinde de mediu si de schimbarile de mediu, dar mai ales de viteza schimbarilor.
Ca in functie de viteza si de schimbari, are loc evolutia, ca viteza evolutiei e in functie de viteza schimbarilor de mediu.

Evolutia are loc si in functie de organism, daca are aceiasi structura sau nu, cu a noastra.

Deci daca schimbarile de mediu sunt acelasi, daca viteza schimbarilor e aceiasi, evolutia acolo ar fi ca aici.

| relian a răspuns:

Asa ar trebui sa se intimple,nu conteaza ca este pozitionata altundeva,asa cum sugereaza cineva,odata ced tu ai spus clar exact aceleasi conditii,deci unde se afla,ce alte rahaturi or mai fi,alea nu au nici o influenta,pentru ca ai spus acelaeasi conditii la mm laughing deci pozitionarea si mai stiu eu ce nu ar influenta nimic,odata ce conditiile is cele aratatea de tine.

Daca faci un experiement de chimie in exact aceleeasi conditii,iese ce anume? Totdeauna iese aceiasi chestie.
Acum depinde la ce ai facut tu referire cand ai zis de evolutie,a cui evolutie,a vremii,a materiei, a ceea ce vedem noi acum, sau la altceva?
Poate ca viata aici pe pamint a fost adusa de altundeva, daca am duce viata pe acea planeta cu exact aceleasi conditii ca aici, nu am sezisa nimic, am putea spune ca nici nu am mutat ceva laughing

| Hammurabi explică (pentru relian):

Ai înțeles și interpretat f corect întrebarea.
Evoluție în sensul că ar apărea aceleași specii de animale/plante etc?
Inclusiv omul, așa cum îl știm acum?

| Wr3nch a răspuns:

Ar putea sa fie, dar ar putea fi si deviatii minore sau majore. Teoriile legate de multivers exista tocmai din cauza faptului ca sunt sanse foarte mari sa fie macar diferente mici de la o planeta la alta.

| Frank51 a răspuns:

Haha, nici dacă ar fi o infinitate de alte planete, niciuna nu ar fi identică. laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Greu de crezut, hazardul nu este dictat decat de legile universale, guvernate de cele 4 forte: gravitationala, electromagnetica, nucleara slaba si puternica.
Si nu vorbim numai de o Terra absolut identica, pentru ca la formarea ei au stat la baza miliarde de ani de bombardamente cu asteroizi, evolutii tectonice si bineinteles factorul biologic [bacteriile care au generat oxigenul de astazi], mai bine spus hazardul care au dus la aparitia primelor configuratii chimice care au rezultat apoi in celule, etc.
Cam de asta nu este nevoie de doar o Terra la un punct X in timp, cand noua ne trebuie un univers identic.

Bun, cu astea clarificate, daca presupunem ca avem aceleasi implicatii geologice fara factorul care a dus la celule, am putea proiecta cu certitudine aparitia vietii, cu aceleasi legi ale evolutiei prin selectie naturala si mediu creat concurent [pentru ca selectia naturala sa se intample]. Adica, daca viata a aparut pentru ca noi suntem acum aici, in conditii identice ar trebui ca si pe planeta-clona sa apara viata; daca tinem evidenta absolut tuturor evenimentelor de pana acum si le aplicam si pe clona [sa nu uitam de cele 5 extinctii], sansele ar fi destul de mari sa obtii aceleasi forme de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Nu avem nevoie de o altă planetă, este loc suficient și pe aceasta. Însă bine spus "dacă ar exista" atunci este garantat că va avea aceeași soartă ca planeta Terra. La cât suntem de lacomi nu ne-ar ajunge nici 6 planete (P.S. prietenii știu de ce)asemeni Pământului.

| Jus7t a răspuns:

Nu ai spus ce fel de oameni ar locui acolo, ai zis doar de planeta, so.

| pombar a răspuns:

Orice este unic chiar daca seamana uneori, ecuatia existentei este infinit de complexa pentru mintea omului, mai bine intrebai daca planetele sunt reale cum ti s-a spus sau care e diferenta dintre terra si pamant

| MariusDumitru922 a răspuns:

Evoluția nu există nici măcar pe Terra. Sunt basme pentru naivi. Dumnezeu a creat absolut totul. Este este Sursa Primordială Transcedentală a tuturor lucrurilor.

| pombar a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Lucrurile astea depasesc intelegerea omului, dumnezeu nu este obligatoriu si echivalentul binelui, omul este energie prinsa intr-un corp sensibil cu nevoi si care moare, fiecare creator are un creator, cine ne-a creat pe noi nu a creat existenta

| MariusDumitru922 a răspuns (pentru pombar):

Dumnezeu Cel în Treime este Sursa Primordială Transcedentală a tuturor lucrurilor. El nu a necesitat o cauză.