| SaveTheNature a întrebat:

Ateu fiind, simti nevoia sa crezi ca exista extraterestri?

21 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Nici un ateu nu simte nevoia de a crede, ci simte nevoia de a şti.winking În general, curiozitatea te duce spre ateism, adică vine un moment când începi să-ţi foloseşti cât de cât logica şi raţiunea, şi să îţi pui semne de întrebare, nu te complaci în situaţia majorităţii, care se mulţumeşte cu minimul de informaţie.

| Inferno a răspuns:

Ateu fiind paduri cutreieram
Si ma culcam ades langa izvor.
Iar bratul drept sub cap ceu mi-l puneam
Si uite asa eu poezia uitam.

Raportarea este irelevanta, ateismul intrinsec nu are o semnificatie ce ar avea legatura cu viata extraterestra, prin urmare poti intreba ateii, budistii sau copiii care cred in Mos Craciun.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu, nu simt nevoia sa cred ca...
Cred sau nu cred! Scurt. Fara a simti sau a avea vreo nevoie...

| Thunderstruck a răspuns:

Nu simt nevoia, oricum probabil nu ne-ar putea contacta, si nici noi pe ei. Distantele dintre galaxii sunt mult prea mari. Oricum, cred cu tarie in extraterestrii.

| usuk a răspuns:

You know that this doesnt make any sense
nu trebuie sa fii ateu ca sa crezi/sau nu in extraterestri

| RAY a răspuns:

Daca esti ateu si simnti nevoia sa crezi in ceva clar nu esti ateu, a fi ateu inseamna sa fi sceptic in toate si deschis spre orice, eu nu simt nevoia sa cred in nimic, eu nu cred in nimic eu cunosc, dar consider ca viata exista lucru demonstrat in atatia meteoriti gasiti in antartica care aveau viata, cred ca exista si in sistemul nostru solar in special pe europa, titan

| Mădă0611 a răspuns:

Ia sa vedem thinking acea nevoie e de fapt vocea/chemarea lui dumnezeu si ateii "ie" prea prosti ca sa inteleaga?
Nu e nevoie de vreo nevoie ca sa crezi in extraterestri, asa cum nu e nevoie sa crezi in bacterii ca sa te trezesti cu o boala.

| sublime89 a răspuns:

Nu o simt neaparat pentru ca sunt ateu, o simt pentru ca vad ce exista in jurul meu, vad cat de imens este universul. Adevarul care ma inconjoara ma obliga sa simt nevoia asta, sau cel putin sa-mi pun intrebarea asta foarte importanta si cu niste posibile raspunsuri asa de captivante.

| M25M a răspuns:

Nu exista o legatura directa intre a fi ateu si a crede in existenta altor fiinte in acest vast...

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Dacă aş fi religioasă tot aş crede în extratereştri.
Nu are legătură.
Pe curând!

| ErrorFound a răspuns:

Nu, ca ateu ai o dorinta pentru cunoastere.
Eu cel putin nu simt nevoia sa cred in nimic.

Aici totul depinde de logica fiecaruia fiindca daca ai spune:"Sunt sigur ca nu exista extraterestrii" ai nega dovezile aduse de Hubble si de cercetatorii de la telescopul din Hawaii.
Apropo, de curand s-a gasit un sistem solar la 1200 de ani lumina(numit Lyra) de aici, numit KOI 701(steaua sistemului), cu 4 planete care o orbitau:
2 apropiate de stea(KOI 701.01 si KOI 701.02), o planeta gazoasa/lichida(KOI 701.03) si o planeta telurica asemanatoare Terrei ca dimensiune(KOI 701.04). Ultimele 2(KOI 701.03/04) se afla in zona locuibila si ambele pot intretine viata.
Steaua se mai numeste Kepler 62.
Dai un search pe google, merita.

| Kalla a răspuns:

Probabil cine stie. Universul e infinit, nu putem fi numai noi.

| Maxim96 a răspuns:

Cred ca nu sunt oamenii singuri in univers, iar din punct de vedere teolig reiese ca suntem singurii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu.

| Ichnat a răspuns:

Nici nu are legatura... Deci nu! tongue

| CălinPL a răspuns:

Nu are nicio logica.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Extraterestrii exista oricumlaughing. Nu trebuie sa fi ateu pentru a avea o convingerelaughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Exista,dar nu aici.

| SelenaMe a răspuns:

Eu am vazut si crestini care cred in extraterestrii.

| soimisos a răspuns:

DA!
Extraterestrii exista!
Ei sunt de fapt acei crestini care nu traiesc cu picioarele pe pamant si sunt rupti de realitatea pamanteasca pentru ca in aberatia din capetele lor traiesc doarin "ceruri" in care ei isi traiesc "viata vesnica" ca rasplata ca si-au vandut trupul si sufletul Christosului care singur se lauda ca este Stapanul IADULUI!

| soimisos a răspuns:

Teii nu au asemenea instincte neroade pentru ca la ei dorinta de a crede asa a proasta este inlocuita cu dorinta de A STII!
De crezut in extraterestrii cred doar credinciosii, dar din pacate nu toti constientizeaza ca Dumnezeul lor din ceruri este de fapt un extraterestru, din moment ce cerul nu se afla pe planeta Terra!