| IoanieCriminalul a întrebat:

Crestinii chiar cred in povestea aceea cu arca lui Noe?

Răspuns Câştigător
NOname
75 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Este un adevar biblichappy

| IoanieCriminalul explică (pentru Maxim96):

Adevar fara logica n-am mai vazut sa stii!

| Maxim96 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ce logica mai vrei?

| Mădălllinna a răspuns:

Crede si nu cerceta!

| ILoveMoon a răspuns:

Păi cred în ea că și cum cred că noi suntem buricul universului, dar după părerea mea unii sunt ceva mai jos de buric

| DanielCotabita a răspuns (pentru Mădălllinna):

De ce sa nu cerceteze?

| Lizzu a răspuns:

Da big grin

NOname
| NOname a răspuns:

Unii cred, alţii ba.
- http://youtu.be/oxsBVEoB0q8
- http://youtu.be/CccaGaKOlSI
- http://youtu.be/I225Vcs3X0g

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si e doar una din multele ineptii in care crestinii chiar cred happy

| doctorandus a răspuns:

In privinta asta nu poti vorbi despre crestini ca despre un bloc monolitic. Mai sunt si crestini liberali si luminati, care nu iau de bun tot ce scrie-n Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii da iar altii nu, tu crezi?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ateii chiar nu inteleg ca Biblia este o carte plina de metafore?

| BlackSulphur a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

"Biblia este o carte plina de metafore? "

Atunci de ce, in functie ce context, crestinii interpreteaza ACELEASI date diferit (Obiectiv sau subiectiv)? De ce la unele intrebari spun ca este adevarat, iar la altele spun ca_chiar asa s-a intamplat? Pute a ipocrizie...

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru BlackSulphur):

"crestinii interpreteaza"

Ai vrut sa spui "unii crestinii interpreteaza". Nu-i nimic, se scuza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.intr-o forma sau alta a fost.ca a avut in ea material genetic al multor rase si specii, ca e doar mit referitor la o ramasita de la care a repornit popularea lumii dupa potop, ca o luam addlitteram si credem, ca asa a fost, nu conteaza.a fost.chiar si tu crezi ca lumea a fost populata dupa potop.ori tu nu crezi nici in potop? imi pare cu regret dar oamenii tai de stiinta au studiat si au fixat ere si veacuri, inainte de diluviu si dupa.nu stiu ce e diluviu da banuiesc ca e vorba de potop.tu ce crezi?

| AlexeHellsing a răspuns:

Ateii chiar cred în teoria aceea cu evoluția din maimuțe? laughing

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Ce logica mai vrei?
Din ce ai zis tu eu cred ca esti prost rau, scuze ca ti-o zic da du-te la doctor ma.Adica? Tu crezi asa fara nicio logica? Daca unu iti zice sa te arunci intr-o fantana tu sari?

| Dumniezău a răspuns:

Astia pot sa creada in orice.Pentru ei totul e posibil.Iti dai seama ca ei cred in fiinte imaginare?

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu as sari!
Logica este de la Dumnezeu daruita oamenilor.
"Caci suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa"

| AlexeHellsing a răspuns:

Apropo, rămășițele arcei s-au găsit în locul în care timp de mulți ani s-ar fi susținut că s-ar afla, la o atitudine impresionantă cu o vechime și mai impresionantă. Locația este Muntele Ararat, din Turcia.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Datele biblice au fost de multe ori foarte exacte, chiar și atunci când poporul lui Israel călătorea spre Pământul Făgăduit.

| DanielCotabita a răspuns (pentru suffarstar):

Esti dezinformat, stimabile. Sau tu nu ai stiut ca se gaseste o arca a lui Noe o data la 10 ani? :)) Cand oamenii vor sa demonstreze ca religia lor e adevarata, recurg cu consceventa la minciuni.

http://www.abovetopsecret.com/forum/thread918046/pg1

| DanielCotabita a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Exacte pentru cine? Pentru evreii in propria lor relatare? Si datele din Calatoria baronului de Munchausen sunt exacte.

| suffarstar a răspuns (pentru DanielCotabita):

Arca gasita in Muntii Ararat a fost gasita cu ceva ani in urma. Au fost facute cercetari si respecta lungimile si proportile descrise in Biblie, chiar si vechimea(4500-4800 de ani).Ce mi-ai aratat tu in link sunt multe poze in care am putut sa vad o anumita arca intacta, trebuie ca cineva sa fie de-a dreptul debil sa afirme ca asa s-a pastrat o arca veche de 4800 de ani.

| MMihai a răspuns:

Unii sunt suficienți de îndoctrinați
ca să nu realizeze
că este vorba de un basm ireal!

| DanielCotabita a răspuns (pentru suffarstar):

Desenul ala e o reconstruire. Chinezii care au descoperit arca era membrii unei asociatii care avea, direct din blazon, misiunea de a descoperi arca. Un fost membru al asociatiei i-a incriminat ca au dus lemnele in munti cu ajutorul unor carausi kurzi. Cercetarile si masuratorile le-au facut doar ei, si rezultatele le-au dat tot ei, nu au fost puse la dispozitia arheologilor. E in regula, au reusit in modul asta sa gaseasca a patra arca a lui Noe de pana acum. De fiecare data, fundamentalistii religiosi s-au extaziat, neintelegand ca mai multe inseamna o escrocherie vizibila laughing

| Inferno a răspuns:

Crestinii rezonabili considera potopul ca fiind alegorie biblica, deci nimic real, doar o poveste cu semnificatii simbolice.