| IoanieCriminalul a întrebat:

Crestinii chiar cred in povestea aceea cu arca lui Noe?

Răspuns Câştigător
NOname
75 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Unii sunt suficienți de îndoctrinați
ca să nu realizeze
că este vorba de un basm ireal!

| Inferno a răspuns:

Crestinii rezonabili considera potopul ca fiind alegorie biblica, deci nimic real, doar o poveste cu semnificatii simbolice.

NOname
| NOname a răspuns:

Unii cred, alţii ba.
- http://youtu.be/oxsBVEoB0q8
- http://youtu.be/CccaGaKOlSI
- http://youtu.be/I225Vcs3X0g

| doctorandus a răspuns:

In privinta asta nu poti vorbi despre crestini ca despre un bloc monolitic. Mai sunt si crestini liberali si luminati, care nu iau de bun tot ce scrie-n Biblie.

| Lizzu a răspuns:

Da big grin

| DanielCotabita a răspuns (pentru suffarstar):

Esti dezinformat, stimabile. Sau tu nu ai stiut ca se gaseste o arca a lui Noe o data la 10 ani? :)) Cand oamenii vor sa demonstreze ca religia lor e adevarata, recurg cu consceventa la minciuni.

http://www.abovetopsecret.com/forum/thread918046/pg1

| suffarstar a răspuns (pentru DanielCotabita):

Arca gasita in Muntii Ararat a fost gasita cu ceva ani in urma. Au fost facute cercetari si respecta lungimile si proportile descrise in Biblie, chiar si vechimea(4500-4800 de ani).Ce mi-ai aratat tu in link sunt multe poze in care am putut sa vad o anumita arca intacta, trebuie ca cineva sa fie de-a dreptul debil sa afirme ca asa s-a pastrat o arca veche de 4800 de ani.

| DanielCotabita a răspuns (pentru suffarstar):

Desenul ala e o reconstruire. Chinezii care au descoperit arca era membrii unei asociatii care avea, direct din blazon, misiunea de a descoperi arca. Un fost membru al asociatiei i-a incriminat ca au dus lemnele in munti cu ajutorul unor carausi kurzi. Cercetarile si masuratorile le-au facut doar ei, si rezultatele le-au dat tot ei, nu au fost puse la dispozitia arheologilor. E in regula, au reusit in modul asta sa gaseasca a patra arca a lui Noe de pana acum. De fiecare data, fundamentalistii religiosi s-au extaziat, neintelegand ca mai multe inseamna o escrocherie vizibila laughing

| suffarstar a răspuns (pentru DanielCotabita):

Da,au carat lemn la 4000 mii de metri altitudine, l-au inghetat, l-au ingropat in pamant iar autoritatile turce au fost mituite, la fel si UNESCO .....nu ti se pare cam exagerat?

| DanielCotabita a răspuns (pentru suffarstar):

E mult mai plauzibil decat iti imaginezi. Nu e nevoie sa ingheti lemn la 4000 de m, ingheata singur, iarna+altitudinea=efect garantat. De ce sa mituieasca autoritatile turce? Autoritatile turce au aflat din mass media de eveniment si au declarat, in 2010, ca vor investiga situatia. Unesco?
"Noah’s Ark Ministries International, on the other hand, says the Turkish government nonetheless plans to apply to the United Nations to put the Noah’s Ark discovery site on the UNESCO World Heritage list, a designation given to places of special cultural or physical significance.But according to UNESCO spokesperson Roni Amelan, the agency has not received any formal requests from Turkey regarding Ararat and any relic on the mountain. "
Sa presupunem ca in 2010 marele eveniment chiar a avut loc. Si totusi, din 2010, nu mai apar alte stiri referitoare la eveniment. Presa pur si simplu rateaza un subiect de vadit interes. Turcii nu capitalizeaza deloc pe faptul ca o celebra relicva a istoriei lumii a fost descoperita pe teritoriul tarii lor si UNESCO nici nu are in agenda sa treaca in patrimoniu o descoperire de asemenea importanta….nu ti se pare exagerat?
De fapt, daca te uiti in urma, toate declaratiile referitoare la autoritatile turce si UNESCO au venit din gura chinezilor. O masluiala trebuie acoperita si verbal, bineinteles.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Si e doar una din multele ineptii in care crestinii chiar cred happy

| Seba2013 a răspuns:

Daca n-am crede in povestea aceea cu arca lui Noe, nu am crede nici in povestea aceea cu Isus.
Si daca nu am crede nici in povestea aceea cu Isus, nu am fi crestini.
Si daca nu am fi crestini, nu mai puteai sa pui intrebarea.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Daca intelegi engleza iti voi da un link prin care se demonstreaza ca arca lui noe e o prostie.Voi chiar credeti in asa ceva? Atat de inculti ati ajuns sa fiti?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ok, trimite linkeul.
Crestinii care citim biblia, credem ce scrie in ea, de la inceput pana la sfarsit.
Istoria dovedeste existenta lui Isus, asa ca automat credem si in existenta lui Noe, pentru ca Isus vorbeste despre Noe.
Biblia mai vorbeste si despre povestea cu Satan....si in ea credem.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Https://www.youtube.com/watch?v=5f7AyEoZyEM E ca un fel de desene dar este facuta de atei care vor sa demonstreze ca arca lui noe nu e altceva decat o prostie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Informatiile acestea sunt facute sa contrazica, nu ca ar fi adevarate.Ei pun la indoiala puterea lui Dumnezeu, si gandesc din pozitia omului.
Dumnezeu este spirit, si poate face mai multe decar omul pamanten poate sa faca.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Informatiile acestea sunt facute sa contrazica
Informatiile astea demonstreaza ca biblia minte si ca ceea ce credeti voi nu e adevarat.Vad ca esti prea incuiat sa vezi adevarul si realitatea.Tu ai fost invatat de mic sa crezi in nimic altceva decat in minciuni.Ori te trezesti din somn si vezi realitatea, ori crezi in continuare in basme.E alegerea ta.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Informatiile acelea nu demonstreaza nimic, doar isi bate joc de o relatare din biblie.
Daca ajungi sa crezi orice vezi la televizor, ii lasi pe altii sa te influenteze asa cum vor ei.
Spune concret, ce demonstreaza ca relatarea cu Noe este un basm?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ce vrei sa spui cu acea imagine, spune prin cuvintele tale.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Da ce ma, esti orb? Da hai sa-ti fac pe plac... Titanicul-->inaltime:53 m, lungime 268 m, material:otel.
Arca lu' Noe-->Inaltime:13 m, lungime:136 m, latime:22 m, material:lemn.
Acuma vine misterul:Titanicul e mai mare decat Arca, si Titanicul are o capacitate de 3547 oameni si provizii pentru 2 saptamani.Intrebare:Ti se pare logic ca in Arca, care e mai mica decat Titanicul, sa incapa peste 2000000 de animale si pasari+8 oameni+provizii pentru un an+sa supravietuiasca potopului?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Titanicul are o capacitate de 3547 oameni si provizii pentru 2 saptamani.
Mai spui:
In arca au intrat peste 2000000 de animale si pasari.
Unde scrie lucrurile acestea, ai dovezi?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu afirma cate animale si pasari au intrat in arca.
Nu este o sursa de incredere, ateistii nu sunt interesati de adevar, ci doar sa contrazica.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Dar nici voi nu puteti demonstra ca e adevarat.Voi va bazati doar pe ce scrie in biblie.Voi va ghidati viata dupa o carte?

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Si inca ceva.Cum iti explici ca Noe a trait 600 de ani.Pe vremea lui se ajungea la maxim 40 si in prezent mai sunt cativa oameni care ajung si pe la 100 si ceva.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Da ne ghidam viata dupa legile din biblie.
Asa trebuie sa faci si cand conduci, trebuie sa respecti LEGILE CIRCULATIEI, legile tarii iarsi, ca daca nu intri la puscarie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Se poate trai si o mie de ani. Mi se pare ca broastele testoaste traiesc atat.
Un alt argument ar fi ca la inceput oamenii erau mai perfecti decat acuma.

Dar oricum, daca nu sti ce este un Dumnezeu si ce poate sa faca, nu mai are rost sa detaliem. Instinctul cu care te-a inzestrat ar trebui sa iti spuna ca el este atotputernic.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Ce treaba are legile circulatiei cu religia? In fine...vad ca ocolesti intrebarea mea, dar mai am ceva sa te intreb. Poti demonstra ca Arca lui Noe nu e o minciuna si ca eu nu am dreptate fara sa apelezi la vreun site crestin, fara citate din biblie sau din biblie? Daca tot crezi in povestea asta ar trebui sa ai si dovezi, ca fara dovezi ai da dovada de ipocrizie.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Ma,noi suntem niste organisme chiar daca suna ciudat, suntem.Niciun om nu poate trai mai mult de 100 si ceva de ani in prezent si povestea lu' Noe este o minciuna.Demonstreaza-mi ca nu am dreptate.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Pai tu spui ce cei care respecta Legea sunt incuiati.
Eu as zice m-ai degraba ca sunt protejati.
Legea gravitatiei toti o respecta, ca daca nu mor.
Dumnezeu daca a vrut sa apara aceea relatare in biblie, a facut-o pentru a transmite un mesaj.
Pe el nu il intereseaza sa iti dovedeasca detalii care nu ajuta la nimic.
El dovedeste lucruri mai importante.
Macar crezi ca ISUS fiul lui, a fost pe pamant?
De exemplu, daca moare stra bunicul tau, in ocean si nu l-ar gasi.
Tu nu vei`putea sa dovedesti ca el a existat.
Dar daca TATAL tau iti spune ca el a existat, vei crede chiar daca nu vei putea dovedi.
Asa si Isus, ne dovedeste ca Noe a existat.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Broastele testoase traiesc 1000 de ani?rolling on the floor. Cretin.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Protejati de ce? De Satanrolling on the floor

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Ba,eu nu am spus ca nu cred ca Noe a existat, cred ca a existat dar mi se pare ciudat si inexplicabil faptul ca a trait 600 de ani.Doar in basme se intalnesc astfel de lucruri.Si da cred ca Gizaz a fost pe Pamant da' a fost ca oricare om, un om normal care suferea de schizofrenie, probabil, si care s-a autointitulat ca fiind "fiul lui dumnezeu".

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Aha... iata dovada.
Spui ca sunt cretin, dar nu stiu cine este in realitate.
http://www.youtube.com/watch?v=HvlJeLMe4xI

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Si ce **** ar trebui sa inteleg din asta?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Te-am lasat baiete, pai daca nu esti in stare sa apreciezi ce a facut Isus pentru noi, nu are rost sa iti dau dovada ca ARCA LUI NOE A EXISTAT.
Nu mai fac comentarii, gata ca pierd timpul.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Ce-s ma?

| Maxim96 a răspuns:

Este un adevar biblichappy

| IoanieCriminalul explică (pentru Maxim96):

Adevar fara logica n-am mai vazut sa stii!

| Maxim96 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Ce logica mai vrei?

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Ce logica mai vrei?
Din ce ai zis tu eu cred ca esti prost rau, scuze ca ti-o zic da du-te la doctor ma.Adica? Tu crezi asa fara nicio logica? Daca unu iti zice sa te arunci intr-o fantana tu sari?

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu as sari!
Logica este de la Dumnezeu daruita oamenilor.
"Caci suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa"

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Ma,din ce stiu eu, Dumnezeu e duh deci nu are chip.Cum naiba iti mai zici ca ne-a facut dupa chipul lui?

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

A fi făcuţi după "chipul" sau "asemănarea" lui Dumnezeu înseamnă, spus în termeni simpli, că noi am fost făcuţi să Îi semănăm lui Dumnezeu. Adam nu a semănat cu Dumnezeu în sensul că Dumnezeu ar fi avut trup. Scriptura spune că "Dumnezeu este duh" (Ioan 4:24) şi astfel El există fără a avea trup. Totuşi, trupul lui Adam a oglindit cumva viaţa lui Dumnezeu, în sensul că a fost creat având o stare perfectă de sănătate şi că înaintea căderii în păcat era nemuritor.

Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

Mental, omul a fost creat ca o fiinţă raţională, cu voinţă, cu alte cuvinte omul fiind capabil să gândească şi să aleagă. Aceasta este o reflectare a libertăţii şi inteligenţei lui Dumnezeu. Ori de câte ori cineva face o invenţie, scrie o carte, pictează un peisaj, compune o melodie, calculează o sumă sau dă nume unui animal, aceste lucruri arată faptul că noi am fost făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Nu ma convingi cu copy paste-urile.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Crezi ca cu un copy paste ma convingi marolling on the floor.Nu mai ai sa-mi zici nimic, ca te-am prins. Faggot.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Chiar si asa sa-ti spun nu o sa creziwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii da iar altii nu, tu crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.intr-o forma sau alta a fost.ca a avut in ea material genetic al multor rase si specii, ca e doar mit referitor la o ramasita de la care a repornit popularea lumii dupa potop, ca o luam addlitteram si credem, ca asa a fost, nu conteaza.a fost.chiar si tu crezi ca lumea a fost populata dupa potop.ori tu nu crezi nici in potop? imi pare cu regret dar oamenii tai de stiinta au studiat si au fixat ere si veacuri, inainte de diluviu si dupa.nu stiu ce e diluviu da banuiesc ca e vorba de potop.tu ce crezi?

| AlexeHellsing a răspuns:

Ateii chiar cred în teoria aceea cu evoluția din maimuțe? laughing

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Stii cum se zice, eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj. Nu cred ca exista ateu care sa creadca ca noi am evoluat din maimute. Daca exista cineva care crede asta, bravo lui, tot e mai plauzibila varianta asta decat cea crestina. Apropo, daca ai vrut sa te referi la teoria evolutiei, ai dat-o rau de tot in bara si n-am ce sa-ti zic decat ca esti un prost.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mersi pentru informații, nu este ca și cum acum câteva luni tot site-ul să fie plin de întrebări și răspunsuri în care ateii puneau în prim-plan faptul că strămoșul comun al oamenilor este maimuța. Stai liniștit, m-am documentat despre teoria evoluției și cu convingere pot spune că această fantastică teorie este cu adevărat o... prostie. Am privit în ansamblu fiecare aspect în parte și am observat că într-adevăr nu vorbește de nimic concret. Da, existe teorii științifice care sunt plauzibile, dar pe aceasta o resping total și fără discuție. O zi bună...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

E clar, te-ai documentat, dar tot crezi ca ea presupune ca noi am evoluat din maimutelaughing.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Thunderstruck):

Măi fratele meu, dacă-mi găsești citatul în care eu spun că Teoria Evoluției este aceeași cu teoria care specifică că omul vine din maimuță/omul are un strămoș comun cu maimuța..eu dau bere mă... Îți închipui că eu aș fi vorbit despre aceste teorii fără să încerc să-l înțeleg pe Charles Darwin? Dacă om mai vorbi ține minte că eu în viața mea n-am vorbit în necunoștință de cauză.
Post-Scriptum
Dacă am un scris coerent și o înșiruire de convingeri diferite de ale tale nu mă poți acuza de troll-ing.

| mODIN a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nuuuuuu...are mult mai mult sens ca esti o bucata de pamant pe care Abominabilul Om Invizibul a scuipat-o si i-a dat viata

| AlexeHellsing a răspuns:

Apropo, rămășițele arcei s-au găsit în locul în care timp de mulți ani s-ar fi susținut că s-ar afla, la o atitudine impresionantă cu o vechime și mai impresionantă. Locația este Muntele Ararat, din Turcia.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Datele biblice au fost de multe ori foarte exacte, chiar și atunci când poporul lui Israel călătorea spre Pământul Făgăduit.

| DanielCotabita a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Exacte pentru cine? Pentru evreii in propria lor relatare? Si datele din Calatoria baronului de Munchausen sunt exacte.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

S-au mai gasit vreo 5 arce intre timplaughing. Oricum, imi poti explica cum au putut intra peste 4 milioane de animale/insecte in acea arca? Nu de alta, dar in titanic niciun sfert din ele n-ar fi incaput si e printre cele mai mari barci. Sau cum au avut oamenii oxigen daca apele au acoperit si cel mai inalt varf de munte? Adica Varful Everest, daca nu stiai. Oricum, cel mai probabil esti un troll, nu stiu de ce-mi bat capul, nu prea exista oameni care scriu atat de corect si sunt atat de prosti.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ateii chiar nu inteleg ca Biblia este o carte plina de metafore?

| BlackSulphur a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

"Biblia este o carte plina de metafore? "

Atunci de ce, in functie ce context, crestinii interpreteaza ACELEASI date diferit (Obiectiv sau subiectiv)? De ce la unele intrebari spun ca este adevarat, iar la altele spun ca_chiar asa s-a intamplat? Pute a ipocrizie...

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru BlackSulphur):

"crestinii interpreteaza"

Ai vrut sa spui "unii crestinii interpreteaza". Nu-i nimic, se scuza!

| Dumniezău a răspuns:

Astia pot sa creada in orice.Pentru ei totul e posibil.Iti dai seama ca ei cred in fiinte imaginare?

| RainboyDash a răspuns:

Din pacate cre(s)tinii cred in toate tampeniile biblice. sad

| BlackWaltz a răspuns:

Mai oamenilor (deja v-am jignit), nu intelegeti ca discutiile astea interminabile sunt inutile? Crestinii o tin pe a lor, ateii o tin pe a lor, niciunul nu vrea sa accepte argumentele celuilalt. 90% din discutiile de la Religie sunt compromise din start; atunci cand unul (sau toti, in cazul asta) din partenerii de conversatie sunt inca de la inceput fixati pe o idee si nu vor decat sa demonstreze si sa convinga, fara sa accepte pareri diferite, discutiile devin de prisos...

| ILoveMoon a răspuns:

Păi cred în ea că și cum cred că noi suntem buricul universului, dar după părerea mea unii sunt ceva mai jos de buric

| Jijia2013 a răspuns:

Da,pentru că e adevărată. Biblia nu minte, necredinciosule!