| IoanieCriminalul a întrebat:

Crestinii chiar cred in povestea aceea cu arca lui Noe?

Răspuns Câştigător
NOname
75 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Stii cum se zice, eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj. Nu cred ca exista ateu care sa creadca ca noi am evoluat din maimute. Daca exista cineva care crede asta, bravo lui, tot e mai plauzibila varianta asta decat cea crestina. Apropo, daca ai vrut sa te referi la teoria evolutiei, ai dat-o rau de tot in bara si n-am ce sa-ti zic decat ca esti un prost.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

S-au mai gasit vreo 5 arce intre timplaughing. Oricum, imi poti explica cum au putut intra peste 4 milioane de animale/insecte in acea arca? Nu de alta, dar in titanic niciun sfert din ele n-ar fi incaput si e printre cele mai mari barci. Sau cum au avut oamenii oxigen daca apele au acoperit si cel mai inalt varf de munte? Adica Varful Everest, daca nu stiai. Oricum, cel mai probabil esti un troll, nu stiu de ce-mi bat capul, nu prea exista oameni care scriu atat de corect si sunt atat de prosti.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mersi pentru informații, nu este ca și cum acum câteva luni tot site-ul să fie plin de întrebări și răspunsuri în care ateii puneau în prim-plan faptul că strămoșul comun al oamenilor este maimuța. Stai liniștit, m-am documentat despre teoria evoluției și cu convingere pot spune că această fantastică teorie este cu adevărat o... prostie. Am privit în ansamblu fiecare aspect în parte și am observat că într-adevăr nu vorbește de nimic concret. Da, existe teorii științifice care sunt plauzibile, dar pe aceasta o resping total și fără discuție. O zi bună...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AlexeHellsing):

E clar, te-ai documentat, dar tot crezi ca ea presupune ca noi am evoluat din maimutelaughing.

| BlackWaltz a răspuns:

Mai oamenilor (deja v-am jignit), nu intelegeti ca discutiile astea interminabile sunt inutile? Crestinii o tin pe a lor, ateii o tin pe a lor, niciunul nu vrea sa accepte argumentele celuilalt. 90% din discutiile de la Religie sunt compromise din start; atunci cand unul (sau toti, in cazul asta) din partenerii de conversatie sunt inca de la inceput fixati pe o idee si nu vor decat sa demonstreze si sa convinga, fara sa accepte pareri diferite, discutiile devin de prisos...

| suffarstar a răspuns (pentru DanielCotabita):

Da,au carat lemn la 4000 mii de metri altitudine, l-au inghetat, l-au ingropat in pamant iar autoritatile turce au fost mituite, la fel si UNESCO .....nu ti se pare cam exagerat?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Thunderstruck):

Măi fratele meu, dacă-mi găsești citatul în care eu spun că Teoria Evoluției este aceeași cu teoria care specifică că omul vine din maimuță/omul are un strămoș comun cu maimuța..eu dau bere mă... Îți închipui că eu aș fi vorbit despre aceste teorii fără să încerc să-l înțeleg pe Charles Darwin? Dacă om mai vorbi ține minte că eu în viața mea n-am vorbit în necunoștință de cauză.
Post-Scriptum
Dacă am un scris coerent și o înșiruire de convingeri diferite de ale tale nu mă poți acuza de troll-ing.

| DanielCotabita a răspuns (pentru suffarstar):

E mult mai plauzibil decat iti imaginezi. Nu e nevoie sa ingheti lemn la 4000 de m, ingheata singur, iarna+altitudinea=efect garantat. De ce sa mituieasca autoritatile turce? Autoritatile turce au aflat din mass media de eveniment si au declarat, in 2010, ca vor investiga situatia. Unesco?
"Noah’s Ark Ministries International, on the other hand, says the Turkish government nonetheless plans to apply to the United Nations to put the Noah’s Ark discovery site on the UNESCO World Heritage list, a designation given to places of special cultural or physical significance.But according to UNESCO spokesperson Roni Amelan, the agency has not received any formal requests from Turkey regarding Ararat and any relic on the mountain. "
Sa presupunem ca in 2010 marele eveniment chiar a avut loc. Si totusi, din 2010, nu mai apar alte stiri referitoare la eveniment. Presa pur si simplu rateaza un subiect de vadit interes. Turcii nu capitalizeaza deloc pe faptul ca o celebra relicva a istoriei lumii a fost descoperita pe teritoriul tarii lor si UNESCO nici nu are in agenda sa treaca in patrimoniu o descoperire de asemenea importanta….nu ti se pare exagerat?
De fapt, daca te uiti in urma, toate declaratiile referitoare la autoritatile turce si UNESCO au venit din gura chinezilor. O masluiala trebuie acoperita si verbal, bineinteles.

| Jijia2013 a răspuns:

Da,pentru că e adevărată. Biblia nu minte, necredinciosule!

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Ma,din ce stiu eu, Dumnezeu e duh deci nu are chip.Cum naiba iti mai zici ca ne-a facut dupa chipul lui?

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

A fi făcuţi după "chipul" sau "asemănarea" lui Dumnezeu înseamnă, spus în termeni simpli, că noi am fost făcuţi să Îi semănăm lui Dumnezeu. Adam nu a semănat cu Dumnezeu în sensul că Dumnezeu ar fi avut trup. Scriptura spune că "Dumnezeu este duh" (Ioan 4:24) şi astfel El există fără a avea trup. Totuşi, trupul lui Adam a oglindit cumva viaţa lui Dumnezeu, în sensul că a fost creat având o stare perfectă de sănătate şi că înaintea căderii în păcat era nemuritor.

Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

Mental, omul a fost creat ca o fiinţă raţională, cu voinţă, cu alte cuvinte omul fiind capabil să gândească şi să aleagă. Aceasta este o reflectare a libertăţii şi inteligenţei lui Dumnezeu. Ori de câte ori cineva face o invenţie, scrie o carte, pictează un peisaj, compune o melodie, calculează o sumă sau dă nume unui animal, aceste lucruri arată faptul că noi am fost făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Nu ma convingi cu copy paste-urile.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Crezi ca cu un copy paste ma convingi marolling on the floor.Nu mai ai sa-mi zici nimic, ca te-am prins. Faggot.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Chiar si asa sa-ti spun nu o sa creziwinking

| Seba2013 a răspuns:

Daca n-am crede in povestea aceea cu arca lui Noe, nu am crede nici in povestea aceea cu Isus.
Si daca nu am crede nici in povestea aceea cu Isus, nu am fi crestini.
Si daca nu am fi crestini, nu mai puteai sa pui intrebarea.

| RainboyDash a răspuns:

Din pacate cre(s)tinii cred in toate tampeniile biblice. sad

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Daca intelegi engleza iti voi da un link prin care se demonstreaza ca arca lui noe e o prostie.Voi chiar credeti in asa ceva? Atat de inculti ati ajuns sa fiti?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ok, trimite linkeul.
Crestinii care citim biblia, credem ce scrie in ea, de la inceput pana la sfarsit.
Istoria dovedeste existenta lui Isus, asa ca automat credem si in existenta lui Noe, pentru ca Isus vorbeste despre Noe.
Biblia mai vorbeste si despre povestea cu Satan....si in ea credem.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Https://www.youtube.com/watch?v=5f7AyEoZyEM E ca un fel de desene dar este facuta de atei care vor sa demonstreze ca arca lui noe nu e altceva decat o prostie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Informatiile acestea sunt facute sa contrazica, nu ca ar fi adevarate.Ei pun la indoiala puterea lui Dumnezeu, si gandesc din pozitia omului.
Dumnezeu este spirit, si poate face mai multe decar omul pamanten poate sa faca.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Informatiile acestea sunt facute sa contrazica
Informatiile astea demonstreaza ca biblia minte si ca ceea ce credeti voi nu e adevarat.Vad ca esti prea incuiat sa vezi adevarul si realitatea.Tu ai fost invatat de mic sa crezi in nimic altceva decat in minciuni.Ori te trezesti din somn si vezi realitatea, ori crezi in continuare in basme.E alegerea ta.

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Informatiile acelea nu demonstreaza nimic, doar isi bate joc de o relatare din biblie.
Daca ajungi sa crezi orice vezi la televizor, ii lasi pe altii sa te influenteze asa cum vor ei.
Spune concret, ce demonstreaza ca relatarea cu Noe este un basm?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ce vrei sa spui cu acea imagine, spune prin cuvintele tale.

| Dumniezău a răspuns (pentru Seba2013):

Da ce ma, esti orb? Da hai sa-ti fac pe plac... Titanicul-->inaltime:53 m, lungime 268 m, material:otel.
Arca lu' Noe-->Inaltime:13 m, lungime:136 m, latime:22 m, material:lemn.
Acuma vine misterul:Titanicul e mai mare decat Arca, si Titanicul are o capacitate de 3547 oameni si provizii pentru 2 saptamani.Intrebare:Ti se pare logic ca in Arca, care e mai mica decat Titanicul, sa incapa peste 2000000 de animale si pasari+8 oameni+provizii pentru un an+sa supravietuiasca potopului?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Titanicul are o capacitate de 3547 oameni si provizii pentru 2 saptamani.
Mai spui:
In arca au intrat peste 2000000 de animale si pasari.
Unde scrie lucrurile acestea, ai dovezi?

| Seba2013 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu afirma cate animale si pasari au intrat in arca.
Nu este o sursa de incredere, ateistii nu sunt interesati de adevar, ci doar sa contrazica.