|

Crezi ca planul tau de viata ar putea intra in conflict cu al lui Dumnezeu? Explica.

45 Raportează Evaluează
45 răspunsuri:
| a răspuns:

Incerc sa imi traiesc viata in conformitate cu planul si voia lui Dumnezeu, si totusi de multe ori realizez ca am gresit si ca planurile mele nu sunt planurile lui Dumnezeu pentru viata mea.,, Dar "cât de departe sunt cerurile de la pământ tot atât de departe sunt căile mele de căile voastre şi cugetele mele de cugetele voastre".

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru EmaS):

Oamenii cei mai de succes nu sunt cei care conduc lumea ci sunt cei care implinesc visul lui Dumnezeu pentru ei.O seara binecuvantata!

| a răspuns:

Este o contradictie cu liberul arbitru. Planul Lui Dumnezeu nu poate fi si imuabil si existent simultan, pentru ca atunci nu mai exista liberul arbitru.

| a răspuns:

Care Dumnezeu?

| explică (pentru Thunderstruck):

Cauta-l daca esti curios!

| a răspuns (pentru Raniia):

Ce sa caut? Am intrebat care Dumnezeu, sunt vreo 2700 de dumnezei, la care te referi?

| explică (pentru Thunderstruck):

Pe care-l remarci tu.

| a răspuns:

Dumnezeu n-are treaba cu viata noastra reala.El vrea sa nu pacatuim, si atat. Dupa ce murim, atunci sa urmezi planul lui Dumnezeu in liniste, ca altfel te trimite cu trenul iadului la prima ora.

| explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Dumnezeu trimite oameni, nu sa stea int-o tribuna, ci cu insarcinari de viata:''Du-te la locul tau.Foloseste-ti capacitatile si arata bunatatea Mea''.

| a răspuns:

Nu. Chiar daca mai exista mici discrepante intre mine si Dumnezeu, stiu ca pana la urma nu religia conteaza, ci credinta ta. Planul meu de viitor este sa devin medic chirurg, si sa spunem ca probabil voi fi puna candva in situatia de a lua inima unui om intrat in moarte clinia si a i-o da unuia care are mai mare nevoie de ea. religia spune ca exista minuni (ca este posibil ca cel mort sa isi revina la viata), insa eu o sa fac ceea ce trebuie. Scopul scuza mijloacele, si cum eu as avea un scop bun o sa fiu impacata cu mine insami.

| a răspuns (pentru Chαяtreux):

Toata cinstea.
Dupa ce e constatata moartea si e sigur ca nu exista sanse de reintoarcere atunci n ai decit sa ti faci datoria.A da o sansa de viata cuiva este o mare fapta buna.Sigur nu vei lua seama la cei ce se impotrivesc la transfuziile de singe.Biblia cere sa faci tot ce poti sa salvezi viata.

| a răspuns (pentru ManStrong):

Exact!

| explică (pentru Chαяtreux):

Dumnezeu nu este impotriva medicinei; n-am prea inteles raspunsul tau, am descifrat ca vrei sa ajungi chirurg.Iti doresc din tot sufletul visul tau sa devina realitate dar sa nu uiti:medicul trateaza si Dumnezeu vindeca.

| explică (pentru ManStrong):

Cuvantul este sanatate pentru trupul nostru si viata pentru noi.
Dumnezeu ne spune-ia aminte fiule la cuvintele mele.

Da corect.Dar am gresit eu cu ceva?

| explică (pentru ManStrong):

Nu,am adus o completare la raspunsul tau, imi place atat de mult acest verset.De cate ori am probleme de sanatate aplic acest tratament.

| a răspuns:

Nu. Dumnezeu ştie tot ce noi vom face happy

| a răspuns:

Depinde care dintre ei cu ala din vechiul testament da ma cam incurca, pai el imi spune sa omor ateii, sa imi ucid propia sora ca e de alta religie ca a mea, daca gasesc o virgina sa o violez si sa stau cu ea, si foarte multe lucruri

cu ala din noul testament, imi spune sa imi urasc mama, sora, tatal
desigur ca nu-mi convine asta

| a răspuns:

Omorati ateii:

2 Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.
Omorati vrajitoarele!

Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."
Omorati femeile care nu sunt virgine in ziua nuntii Deuteronom

22:20-21~
20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s-a gasit fecioara,
21sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentru ca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.

Persoanele de alta religie sa fie omorate fara mila.

Exodu 22:20~
"20Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

| a răspuns:

Omorati un oras intreg daca ati auzit ca exista necredinciosi in el chiar si animalele lor si distrugeti tot ce va iese in cale

Deuteronom 13 :13-16~
13,,Niste oameni rai au iesit din mijlocul tau, si au amagit pe locuitorii din cetatea lor zicînd:, Haidem si sa slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunosti
14sa faci cercetari, sa cauti si sa întrebi cu deamanuntul. Daca este adevarat, daca lucrul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost facuta în mijlocul tau,
15atunci sa treci prin ascutisul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicesti cu desavîrsire împreuna cu tot ce va fi în ea, si sa -i treci chiar si vitele prin ascutisul sabiei.
16Sa strîngi toata prada în mijlocul pietei, si sa arzi de tot cu foc cetatea si toata prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tau: sa ramîna pentru totdeauna un morman de darîmaturi, si nici o data sa nu fie zidita din nou.

Omorati homosexualii:

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul (magie,horoscop, spiritism, etc)

Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor.``

Pedeapsa cu moarte pentru cei care isi jignesc sau blesteama parintii

,, Levitic 20:9~
"Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui".

Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii.

Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug.

Levetic 21:9~
"9Daca fata...2007 - 2120 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.

| a răspuns:

"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar însasi viata sa, nu poate fi ucenicul meu" - Luca 14:26.

| explică (pentru RAY):

Ray iti dau un verset '''despartiti de Mine nu puteti face nimic''
Mediteaza la versetul acesta si lasa ca termenul''nimic'' sa te intrige.

Cu care sa ma intercrez cu ala din nt sau vt? sami urasc rudele sau sa le ucid ce sa fac?

| a răspuns:

Teoretic, planul meu face parte din planul lui Dumnezeu. Cu toate ca eu poate am niste crime in planul meu pe care le voi savarsi asta inseamna oare ca mai face parte planul meu din planul Sau? Chestia este foarte problematica cu planul divin avand in vedere ca intra oarecum in contradictie cu liberul arbitru. Daca facem ce vrem folosind liberul arbitru s-ar putea sa pacatuim si sa il suparam pe Dzeu. Pe de alta parte daca facem ce vrem folosind liberul arbitru chiar daca pacatuim, aceasta intreaga actiune sau cumul de actiuni face(fac) parte din planul lui Dumnezeu.

| explică (pentru M25M):

Daca tu ai crime in planul tau aceasta este vointa ta, singurul domeniu in care Dumnezeu care este suveran cu autoritate suprema, nu-si exercita suveranitatea.Nu pentru ca nu poate sa o exercite, ci pentru ca dreptatea ii interzice.Aceasta capacitate a omului de a accepta sau nu modelarea caracterului sau este hotaratoare.

Erau un exemplu, crimele, ma refeream la pacate. Daca fac pacate este vointa mea, daca nu pacatuiesc intru in aria planului divin?

| explică (pentru M25M):

Pacatele si neiertarea lor blocheaza binecuvantarea:nu poti fi plin de bucurie, nu poti intra in mostenire, nu poti intra in destin.Pentru ca viata ta sa conteze trebuie sa faci pasii spre destin si sa spui ''vin sa fac voia Ta Dumnezeule''

| a răspuns:

Iar ii dai cu destinul?

| explică (pentru Jardelin):

Jardelin,din nou tu, te salut. Daca nu El te-ar modela in concordanta cu ceea ce urma sa fii, ce explicatie ti-ai gasi tie insuti?

Complicata intrebare! Cred ca ma duc sa ma culc! Mai bine te-ai culca si tu, miine trebuie sa ai grija de sanatatea oamenilor!

| explică (pentru Jardelin):

Este minunat Jardelin, cand stiu ca am fost facuta pentru asta si ca astea sunt abilitatile mele, preocuparile si momentele cand simt placerea lui Dumnezeu.Accept permisiunea lui Dumnezeu de a fi cea care m-a facut El sa fiu.Sunt fericita cand cineva imi spune-tu esti medicamentul meu-este minunat atunci cand cele mai multe lucruri pe care le faci sunt cele pe care le faci cel mai bine. Faci sa salte butonii mandriei de pe vesta lui Dumnezeu.O seara binecuvantata!

| a răspuns:

Da acest lucru este posibil îndeosebi având în vedere că suntem imperfecţi şi înclinaţi spre rău. De aceea, Biblia ne îndeamnă să ne verificăm dacă avem aprobarea lui Dumnezeu (2 Corinteni 13:5).

| a răspuns:

Planul meu de viata e ca n-am un plan de viata, n-am obiective pe termen lung, viitorul pentru mine inseamna simplu maine
daca ar exista l-ar derajna tare pe fantomel, ca eu imi traiesc viata dupa regulile mele nu ale lui si nu ma umilesc in fata niciunei zeitati...

| explică (pentru dracu14):

Si daca la noapte iti spune ''nebunaticule iti iau viata''?

Si daca la noapte iti spune ''nebunaticule iti iau viata''?

ca sa inteleg ca dumnezeu e un fel de tiran care daca nu faci cei convine te ucide

Nu-mi pasa

| explică (pentru RAY):

Nu,nu este un tiran, Dumnezeu este Dragoste, dar poti sa-ti tot faci tu planuri in inima ta, ce faci maine, ca nu corespund cu planurile Lui.Tot ce este sub soare este desartaciune si goana dupa vant. Fara El esti nimic.

| explică (pentru dracu14):

T u incerci sa te joci cu viata, ratiunea ta spune ''cu siguranta nu exista Dumnezeu.''

Dar de ce voi crestini va adunati comori pe pamant?

Vreau sa stiu cati crestini respecta pildele lui pana acum n-am intarnit asemenea persoana, tie daca ti-as da o palma ai intoarce obrazul nu cred

| explică (pentru RAY):

Ray,in viata unii oameni intotdeauna vor arunca cu pietre in drumul tau.Depinde de tine ce faci cu pietrele un zid sau un pod.

| a răspuns:

Cred ca planul meu de viata intra in conflict cu cel al lui Dumnezeu pentru ca eu gandesc din punct de vedere omenesc, fara sa gandesc cum gandeste El. El intotdeauna stiee cum este mai bine pentru mine, chiar daca lucrurile par a incepe rau, ele se vor sfarsi intr-un mod care-I va aduce cinste.

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Planul meu de viata nu poate intra in conflict cu planul lui Dumnezeu, deoarece eu imi adaptez intotdeauna conduita dupa voia Sa.