| Octavian199 a întrebat:

Cu ce ne avantajeaza botezul?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Delmo_Catalin_1984

Spre exemplu, daca te luam pe tine, pe unvecin, pe ray sau pe mircea08. Voi chiar nu ati avut parte de educatie? Nu cititi carti? Nu aveti internet? Nu ati frecventat nicio scoala? Traiti in pesteri?
Cum sa vorbesti in asemenea hal? De ce sa imparti lumea in atei si crestini? Numai babele si tigancile mai vorbesc de Satan si alte basme. Sau poate culegatorii de folclor!

logic ca am avut parte,este aiurea ca fac parte din acel trio,eu care promovez stiinta,eu care stau ca prostu sa traduc documentare de stiinta,articole ca sa vada cineva si sa isi deschida mintea,tu ma bagi in lista aia,trist, sunt pro cunoatere,nu impart lumea intre crestni si atei, intre mai sunt si deisti, panteisti, agnostici, liber cugetatori

| RAY a răspuns:

O sa isi cante popa la inmormantare, asa nu o sa isi cante, ce trist, nu ajuta cu nimic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii la ce biserica sa cotizezi

| 6684464 a răspuns:

Motiv de petrecerewinking

| Romanul86 a răspuns:

Botezul șterge Păcatul Strămoșesc iar prin el devi membru al Bisericii și poți primii darurile Duhului Sfânt. Botezul e poarta spre mântuire.

| Octavian199 explică (pentru Romanul86):

Pacat stramosesc? Deci. Nu mai murim? rolling on the floorParca din cauza pacatului murim rolling on the floor

| Romanul86 a răspuns:

Tu nu ai făcut neascultarea lui Adam ca persoană dar trupul tău care e din Adam a făcut păcatul lui Adam, asta e Păcatul Strămoșesc.

| Romanul86 a răspuns:

Pentru că nu ai respectat porunca divină prin trupul pe care îl ai moștenit de la Adam.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu stiu. Nu am fost botezat. In religia crestina, catolica si ortodoxa se crede ca iti curata pacatele daca crezi in mitologie si basme.
La adventisti este mai mult un ritual de purificare si de incepere a unei noi vieti.
In zoroastrism este interesant pentru ca echivalentul botezului cu apa este trecerea printr-un rug de foc, mergandu-se pe ideea ca focul purifica.
Sau botezul te poate ajuta sa faci pneumonie la o varsta frageda. Depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile laughing)

| Mclaren12 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"In zoroastrism este interesant pentru ca echivalentul botezului cu apa este trecerea printr-un rug de foc"
Unde ai citit asta?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mclaren12):

Am văzut. Se numește botezul focului. Apare și la alte triburi din Amazon ca rit de inițiere.

| Kron5tadt a răspuns:

Cu ce va avantajeaza pe voi botezul? V-as spune, dar nu stiu cine sunteti voi.

| Anacristina0444 a răspuns:

Cu nimic. Nu e un avantaj, e o taina in anumite religii si are rol pur ceremonial si religios