| Lyndsey a întrebat:

Cu ce rugaciuni trebuie sa se pregateasca un crestin inainte de sf. impartasanie?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie Dumnezeu ne indeamna sa ne rugam lui din inima si sa ii spunem ceea ce gresim, iar apoi sa ne caim sincer.

| robby212 a răspuns:

Sunt vreo 12 rugaciuni care trebuie rostite
Le gasesti intr-ul Ceaslov. Daca nu ai unul pe acasa, treci pe la lreot sa ti-l imprumute si sa-mi zica de unde poti lua o carte cu rugacounile pentru. Sf. Impartasanie.
Mistic:ceea ce ai scris tu, e doar ultima rugaciune.

Vezi ca si dupa Impartasanie se fac rugaciuni, le gasesti tot acolo.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Le gasesti in cartile de rugaciuni, cauta si pe crestinortodox.ro s-ar putea sa fie si audio

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cred, Doamne, si marturisesc ca Tu esti cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui viu, Care ai venit in lume sa mantuiesti pe cei pacatosi, dintre care cel dintai sunt eu. Inca cred ca acesta este insusi Preacurat Trupul Tau si acesta este insusi Scump Sangele Tau. Deci ma rog Tie: Miluieste-ma si-mi iarta greselile mele cele de voie si cele fara de voie, cele cu cuvantul sau cu fapta, cele cu stiinta si cu nestiinta. Si ma invredniceste, fara de osanda, sa ma impartasesc cu Preacuratele Tale Taine, spre iertarea pacatelor si spre viata de veci. Amin."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta Impartasanie este cea mai mare Taina, fiindca prin ea noi primim nu doar harul dumnezeiesc, ci pe Insusi iz­vorul harului, pe Iisus Hristos, impartasindu-ne cu Trupul si Sangele Sau.

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu trebuie sa inveti rugaciuni! crezi ca Dumnezeu le asculta daca inveti o rugaciune ca o poezie si nici tu nu stii ce spui?
rugaciunile trebuie sa fie din inima.