| mentholinks a întrebat:

Cum trebuie un crestin sa se pregateasca pentru viata de apoi?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te dati toata averea celor saraci si vei dobandi viata de apoi, cine ar face asa ceva? Nimeni, toti sunt cu vorbele nu cu faptele, un crestin adevarat? Iti arata credinta prin fapte asta trebuie sa faca

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu trebuie sa se pregateasca. Trebuie doar sa isi traiasca viata si sa fie fericit, fara sa o dea in imoralitate. Nimic mai mult.

| Celcestietot a răspuns:

Sa faci ceea ce scrie in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Ca oricare om. Moartea nu te trateaza diferit in functie de credinta religioasa.

| Nilsson a răspuns:

Învățând cum să trăiască încă din această viață.

| Algo098 a răspuns:

Viata omului e limitata in timp, deci cu sau fara pregatire, tot la "viata de apoi" (care nu exista) se ajunge.

| Irinel15123532 a răspuns:

In doua moduri. Primul lucru si cel mai important, este sa te asiguri ca intri acolo. Biblia spune ca doar prin mantuire, prin nasterea din nou poti fi mantuit, mantuirea vine doar prin Domnul Iisus Hristos care a platit datoria pacatului nostru la cruce, prin acceptarea Lui ca mantuitor personal si Domn al vietii noastre, prin acceparea jertfei Lui pline de dragoste pentru noi, prin care El a platit datoria pacatului, avem viata vesnica, nu prin fapte, ci prin har prin dar, daca este un cadou, un dar, nu trebuie sa fac ceva pentru el, pot doar sa il accept sau sa il refuz.
Apoi, trebuie sa traim frumos, pentru a primi o rasplata, rasplata se primeste prin faptele bune.

Efeseni 2:10 ''Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.''

Odata mantuit, tu nu mai mergi la judecata Lui Dumnezeu pentru iad, dar vei merge la judecata Lui Hristos pentru a primi sau a nu primi o rasplata, in functie de ce ai facut pe pamant, acea rasplata pe care o vei primi acolo, va fi pentru toata vesnicia, nu o mai poti schimba sau mari, nu va fi niemni trist in rai, dar va fi ca si cum ai terminat facultatea si nu poti merge mai departe in master sau doctorat pentru ca media ta nu a fost suficient de mare, Dumnezeu este dragoste desavarsita si dreptate absoluta.

1 corinteni 3 '' Caci nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea care a fost pusa si care este Isus Hristos. Iar daca cladeste cineva pe aceasta temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fan, trestie, lucrarea fiecaruia va fi data pe fata: ziua Domnului o va face cunoscut, caci se va descoperi in foc. Si focul va dovedi cum este lucrarea fiecaruia.
Daca lucrarea zidita de cineva pe temelia aceea ramane in picioare, el va primi o rasplata.
Daca lucrarea lui va fi arsa, isi va pierde rasplata. Cat despre el, va fi mantuit, dar ca prin foc.''

Domnul sa te binecuvanteze, primeste-l pe Hristos in inima ta, urmeaza invatatura Domnului Iisus Hristos, traind frumos si revarsandu-ti viata in vietile altora, fii un martor al Lui Hristos aici pe pamant, nu doar prin vorba, ci si prin fapta.

| aimullah123 a răspuns:

E foarte foarte simplu.
Imi aduc aminte ca spunea Prof. Dr. Dumitru Constantin Dulcan despre un om care a intrat in moarte clinica. Este intrebat daca vrea sa ramana acolo sau nu. El spune ca nu, pentru ca are o familie si vrea sa se intoarca. Apoi il intreba ceva de genul "Dar ce pot sa fac eu ca atunci cand voi muri sa vin tot aici in fata ta" si primeste urmatorul raspuns : "Sa faci bine si numai bine!"

| Mariushgv a răspuns:

Prin rugaciune