| Octavian199 a întrebat:

Cum a aparut intunericul si frigul? Cine le-a creat? Ce zice biblia?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Întunericul a existat dintotdeauna.
Nu l-a creat nimeni.
Frigul apare de obicei iarna în emisfera nordică.
Ce zice Biblia întreabă pe prietenul nostru Steregoi, aici pe situl TPU, el e expert.

| Panamax a răspuns:

Cand Yhwh a uitat sa plateasca facturile.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Frigul e lipsa caladurii, nu exista temperatura sub 0 grade Kelvin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Ba da, căci sub Zero Kelvin nu este nici frig, nici căldură. Deci acolo dacă nu există, nici nu se pune problema.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Frigul e lipsa caldurii, man.Atunci ce este sub frig?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Ca să îți răspund, trebuie să definim împreună căldura.
Ce este căldura, și cum a apărut ea.
Căldura este o formă de energie.
Energia nu a existat din totdeauna. A fost un moment zero.
Citește Scrisorile lui Eminescu, acolo în Scrisoarea 1-a mi se pare, el descrie pe înțelegerea ta, acel moment Zero.
Înainte ne existând nici energie, nici căldură, nu putea exista nici frig.
Dta spui - frigul este lipsa căldurii, este minus căldură, (- Căldură), nu poți să definești frigul fără să faci referire la căldură, astfel
- sub frig- este egal cu - sub (- Căldură). Iar aceasta se putea întâmpla doar înainte de momentul Zero, căci imediat după momentul Zero, a existat și căldura și frigul.
Așa că dta cu această întrebare ai ajuns îm meta fizică.
Nici un fizician nu știe, că nu are cum, să afle ce a fost înainte de momentul Zero. De ce? El se ocupă de căldură iar aceea nu exista inainte. Dta când ai pus întrebarea - sub frig-, ai spus - sub minus căldură. Ce era atunci, lipsa totală a căldurii, Zero absolut. Așa că doar eu și dta am aflat acum temperatura universului înainte de momentul Zero, era Zero absolut. Octavian199, eu te propun pentru Premiul Nobel în fizică 2019. TPU!

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Eu am zis ca frigul este lipsa caldurii, nu care a aparut primul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Cum a aparut intunericul si frigul.
Ai întrebat asta, eu ți-am răspuns mai sus.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

M-am referit la religie.Am si zis 'Cine l-a creat' si ce zice biblia despre asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Da, și eu ți-am răspuns din punct de vedere religios, nu le-a creat nimeni din cei concepuți de religiile de azi.
Ce zice Biblia, poți citi și singur în Biblie, sunt nenumărate Biblii online și sunt mulți experți ( cred ei) în Biblie pe TPU, o să îți răspundă ei.

| doctorandus a răspuns (pentru sadrian46):

La inceput la evrei tot ce era creat si tot ce se intampla era pentru ca asa voia Dumnezeu. Treptat, evreii au dat vina pe Satana pentru a abate atentia de la rautatea lui Dumnezeu, dar Biblia contine versete ca tot ce este rau vine din partea lui Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru sadrian46):

De fapt, este greu de inteles Biblia daca pornesti de la premiza ca Dumnezeu nu are voie sa faca rau si nu poate asta. Avand in vedere textul ei, trebuie sa vii cu explicatii extrem de trase de par pentru a sustine ca Dumnezeul Bibliei nu poate face rau. (Da, Biblia zice ca Dumnezeu e bun, dar Biblia nu e coerenta.)