| Octavian199 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu e zeu, atunci ce? Asa zic unii ca nu e zeu si ca zeii sunt inventati de oameni.Deci.Acel Dumnezeu nu poate creea intunericul, frigul, ploaia, norii, fulgeul, gravitatia, apropo de gravitatie.Din ce a creat gravitatia?

39 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

E un cuvânt generic ce unifică convingerea oamenilor în a crede în ceva divin.
Chiar dacă ca persoană nu exista dovezi evidente cum că există, oamenii cred că este o persoană și continua să-l ridice-n slăvi de parcă ar fi cel mai de preț lucru din lume. Faptă eronată.

| Octavian199 explică:

P.S.Si de ce nu e gravitatie in vid? Sau in vid nu a mai avut Dumnezeu materie ca sa faca gravitatia, scuze, tarana rolling on the floor

| Uvox a răspuns (pentru Octavian199):

Cum sa nu existe in vid? Exista peste tot, magnitudinea variază mult.

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

''de ce nu este gravitatie in vid?'' laughing Pentru ca este vid de aia nu este gravitatie, gravitatia este forta unui obiect care atrage alt obect.Si in vid nu sunt obiecte (de acea se numeste vid) deci nu sunt corpuri care se atrag.

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Lasa stiinta rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Ia baga ceva biblic rolling on the floor

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

De ce sa las stiinta?

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Tu apelezi la stiinta, unde nu ai raspuns biblic? rolling on the floor

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu,ma folosesc de orice pentru a imi spune ideile.

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Te folosesti de stiinta ca sa bagi creatia zeului fictiv.

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu eu ma folosesc de stiinta pentru a imi spune ideile despre Dumnezeu.

| Octavian199 explică:

Iar P.S. Se deduce ca tarana nu a fost creata de Dumnezeu

| 6684464 a răspuns:

Intreaba-L pe El... *facepalm*

| BogdantheDreamer a răspuns:

Bai e plin TPU de prosti. Crede-ma.

"Daca Dumnezeu nu e zeu, atunci ce? Asa zic unii ca nu e zeu si ca zeii sunt inventati de oameni''
Tu ai habar putin asa despre ce vorbesti?

''Acel Dumnezeu nu poate creea intunericul, frigul, ploaia, norii, fulgeul, gravitatia, apropo de gravitatie.Din ce a creat gravitatia?"

Pune mana si citeste Cartea lui Iov daca cauti raspunsuri asa mari, si nu te mai lua dupa ce zic alti. Judeca singur, trage concluzii apoi adu-le aici sa le discutam. Refuza sa mai fi prost, te rog frumos!

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Fara jigniri.Eu nu ma iau dupa carti de povesti.

| Octavian199 explică (pentru BogdantheDreamer):

Asa pot sa jignesc si eu, dar sunt mai inteligent decat tine.

| Uvox a răspuns:

Dzeu este o ființă care are puteri nelimitate, creatorul timpului, spațiului si orice altceva te-ar duce mintea acum si in pururea vecilor, aleluia. Si mai ce vrei tu, ca doar este o invenție. Ca baba yaga sau monstrul de sub pat sau trolii de pe TPU.
Despre ultima categorie cam sunt convins ca exista.
happy

| Octavian199 explică (pentru Uvox):

Da? Dar nu a putut creea intunericul si frugul rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Uvox):

P.S.Cam satana ii da de furca.Cum sa fi atotputernic si satana sa iti dea de furca.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Frigul*

| Saiko10 a răspuns:

Zeu este doar un titlu creat de oameni dat unor fiiinte mult superioare
deci daca Dumnezeu este mult superior asta inseamna ca este un zeu

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Fiinta=Ce e vizibil,

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Entitate.
Multumit?

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Nu sunt multumit.Aceea entitate ce limba vorbea?

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Ce conteaza?

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Demostreaza cum a creat zeul evreu gravitatia,

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Demonstreaza tu cum a creat Big bang gravitatia si de ce exista daca totul este aleator.

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

De unde ai dedus ca cred in big bang?

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu am dedus doar am dat un exemplu.

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Deci.Vrei sa zici ca nu exista explozii? Si ca gravitatia nu poata aduna materia intr-un loc?

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu,eu spun de ce exista gravitatia.

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Spune-o biblic.

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

De ce sa o spun biblic? Altfel nu intelegi sau ce?

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Deci.Va folositi de stiinta ca sa demostrati ce nu puteti biblic.

| Saiko10 a răspuns (pentru Octavian199):

Omule eu ma folosesc de ORICE pentru a imi spune opinia.

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Mersi de nota rolling on the floorDar vezi ca nu mai suntem la scoala rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Saiko10):

Parca a facut zeul evreu totul rolling on the floor