| dany1988122 a întrebat:

Cum a scapat Ioan Botezatorul de persecutia lui Irod cel Mare asupra pruncilor? Si de ce s-au dus Iosif, Maria si Jesus in Egipt in fuga lor de Irod? Putea sa se duca altundeva mai aproape, unde nu avea influenta Irod cel Mare.

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Astea sunt povesti copile.

| dany1988122 explică (pentru mentholinks):

Copile, stiu ca sunt povesti, dar vreau sa le demontez

| anonim_4396 a răspuns (pentru dany1988122):

Sa demontezi ceva trebuie sa gandestilaughing
Nu vorbesc acum despre adevarul sau lipsa adevarului in speta.
Trebuie sa gandesti si sa inveti sa faci conexiuni.
In fine, raspunsul pe scurt e ca Egiptul era in Imperiul Roman. Nasterea lui Iisus e datata putin anterior anului 0 (noaptea mintii, stiu), undeva prin anul 6 sau 4 I.Hr. Acum, regiunea Iudeea a devenit parte a Imperiului Roman in anul 6 AD. Pana atunci(de prin 60i.hr) a fost oarecum similara Daciei in ultima perioada a existentei.
De asemenea, daca te uiti pe locul unde se afla orasul nasterii lui Iisus, vei vedea ca se afla cumva in sudul Ierusalimului si ca trebuia traversat. Astfel, Imperiul Roman - Egipt era cea mai aproape si cea mai sigura zona de plecat.
Argumente biblice nu stiu, dar nu te baza neaparat pe alea. Adica doar protestantii si neoprotestantii se bazeaza pe Biblie ca un adevar absolut.

| Davyd2001 a răspuns:

Iosif s-a sculat, a luat Pruncul și pe mama lui, noaptea, și a plecat în Egipt. Acolo a rămas până la moartea lui Irod, ca să se împlinească ce fusese vestit de Domnul prin prorocul care zice: „Am chemat pe Fiul Meu din Egipt."

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Te referi la Exodul 4:22 cand zici: ''Am chemat pe Fiul Meu din Egipt?

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

Da! Văd că sti asta. tot ce s-a întâmplat a fost că sa se împlinească proorociile dinainte. de aceea spune Domnul Isus : Nu am venit să stric Legea sau Proorocii ci să împlinesc!

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Acolo e o metafora cu ''fiul meu''. Ca si cum un batran ar veni si ti-ar zice: ''fiule, da-mi si mie o sticla de apa''.

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Si in Exodul 4:22 zice despre poporul lui Israel.

| Davyd2001 a răspuns (pentru dany1988122):

De fapt. greșisem eu, Proorocia se găsește în Osea capitolul 11 cu versetul 1.

| dany1988122 explică (pentru Davyd2001):

Da, stiu, dar de fapt e luata din Exodul 4:22.

| Alvarez321 a răspuns:

Iron asta avea influenta în toată zona aia a Israelului, dar în Egipt Maria sau Iosif aveau rude acolo la care puteau rămâne o perioada, pana se liniștea apele.