| Idris a întrebat:

Cum ar putea Quranul sa nu fie adevarat, din moment ce in Quran Surah Yunus (10:90-92) gasim:,,Noi i-am trecut pe fiii lui Israel prin mare. Si i-au urmarit pe ei Faraon si ostenii sai ca sa-i prigoneasca si sa-i nimiceasca. Iar cand l-a ajuns pe el [Faraon] inecul a zis:,, Eu cred ca nu exista alta divinitate in afara de cel in care cred fiii lui Israel si eu sunt [acum] printre cei supusi [musulmani]! // [A zis Allah]:,, Acuma!?,, Dupa ce mai inainte te-ai razvratit si ai fost dintre stricatori?! // Astazi te mantuim Noi, cu trupul tau, pentru ca sa fii un semn, pentru cei [care vor veni] in urma ta! Insa multi dintre oameni sunt nepasatori fata de semnele noastre!’’
Apoi, in anul 1981 cand Francisco Mitra a devenit presedintele Frantei, Franta a cerut guvernului Egiptean sa gazduieasca mumia faraonului cu scopul de a examina. Echipa de oameni de stiinta a fost condusa de profesorul dr. Maurice Bucaille, iar apoi, dupa cercetarile efectuate, oamenii de stiinta au facut public raportul in care aratau ca faraonul a murit inecat in mare, dupa cantitatea imensa de sare pe care au gasit-o in corpul acestuia. Dupa aceasta intamplare, un grup de savanti musulmani, i-au prezentat dr. Maurice Bucaille, ca acest fapt fusese deja prezentat in Quran, inca din secolul 6, dovada pe care profesorul Maurice Bucaille a respins-o in prima faza, deoarece acest fapt ar fi fost imposibil de descoperit fara instrumentele si inalta tehologie de care dispunem astazi. Auzind acestea, dr. Maurice Bucaille a cercetat Quranul si s-a convins de spusele savantilor musulmani, ramanand uimit de faptul ca o carte aparuta in urma cu mai bine de 1400 de ani, ar fi putut contine o asemenea informatie. Apoi dr. Maurice Bucaille a dedicat 10 ani din viata, studiului Quranic, incercand sa descopere o singura contradictie sau o eroare stiintifica in Quran, dar in cele din urma, a afirmat ca el crede in Islam si in Quran si a incheiat cu un verset din Quran Surah Fussilat 41:41-42 care spune:,, Aceia care nu cred in Indemnare, cand ea vine la ei, [sa stie ca] ea este o Carte plina de putere. // Desertaciunea nu va veni la ea nici dinaintea si nici din urma ei, pentru ca ea este o Revelatie de la un Intelept Vrednic de Lauda [Hakim, Hamid]!’’
Cu adevarat, cine ar putea ramane nepasator la asemenea intamplari, oare nu e timpul ca chibzuiti mai mult la cele din jurul vostru? Pentru mine, aceste intamplari nu fac decat sa ma statorniceasca si mai mult in religia mea si sa imi intareasca credinta. Ash-hadu anllaa illaaha illallaah wa as-hadu anna Muhammadan `abduhu wa rasooluh. (Marturisesc ca nu exista alta divinitate in afara de Allah, iar Muhammed este profetul si trimisul Sau.)

39 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, in general societatea romaneasca (cu mici exceptii) este o societate CRESTINA asa ca intrebarea ta este fara obiect printre noi si chiar lipsita de respect. Poti aborda problemele tale pe un site musulman sau de oricare orientare. Multumim pentru intelegere si daca totusi ai o intrebare de pus aceasta sa FIE SCURTA, LA SUBIECT, si fara sa mai scrii tomuri de propaganda. Daca ai citii BIBLIA ai afla ca arabii sunt verii evreilor, se trag din fiul NELEGITIM si izgonit al lui Avraaam asa ca este normal ca sa fi fost si ceva populatie ce se trage din acel om pe langa evreii care au iesit din EGIPT dar in rest sunt doar snoave.

| Idris explică (pentru danut):

Nu am inteles. Cumva imi impui cat sa scriu, ce sa scriu, unde sa scriu si cum sa scriu? Apropo, eu asteptam raspuns la intrebarea mea, daca nu esti capabil sa oferi unul, nu scrie. Cine esti sa imi dai indicatii?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Da,exact.
Propaganda musulmana nu are ce cauta printre cei ce nu sunt musulmani, ea trebuie facuta pe un site musulman, unde toata lumea accepta deja doctrina musulmana.
Ti-a luat mult sa deduci asta?
Aprop:
"PROPAGÁNDĂ, propagande, s. f. Acțiune desfășurată sistematic în vederea răspândirii unei doctrine religioase, etc"

| danut a răspuns (pentru Idris):

Ai primit un raspuns, daca nu-ti place nu mai scrie pe aici, fac ce vreau atata timp cat nu te injur sau ceva asemanator. Sunt unul care s-a plictisit de cei ce bat apa in piua sa priceapa iapa (vorba neaos romaneasca). Apropos, CARE este intrebarea ta?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Atunci treci tu si raspunde frumos si respectuos propagandei respective ca de intrebare nu sunt inca lamurit. Si inca ceva, nu am nimic cu nici o religie sau cu cei fara religie dar cum crezi ca ar reactiona cei din Siria daca te-ai duce acolo sa faci ceva propaganda crestina? Fa o proba practica, strangem noi crestinii bani de drum.

| Idris explică (pentru danut):

Aviz tuturor celor ce au raspuns la acest post al meu: Oare de ce nu condamnati pe acei oamenii care defaimeaza islamul atunci cand pun fapte facute de unul altul in seama unei intregi comunitati, daca voi sunteti intru dreptate? Dar nu, voua va plac acelea, iar cand va vin voua semnele invederate care nu plac sufletelor voastre iata cum va razvratiti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

Orice om intreg la cap stie ca religia e o boala psihica, asa ca are asteptari naspa de la religiosi, cei la locul lor fiind mai putin religiosi decat fratii lor, niste eretici de fapt. Recent un tampit s-a aruncat in cusca unor lei sa fie omorat ca cica vine sfarsitul lumii, crestin, of course. Cei de la zoo au omorat leii sa salveze chestia aia. Au murit doua sau trei animale inteligente pentru distrusu ala. Asta face religia mintii.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Unu, cuvantul AVIZ tuturor, suna a amenintare, de aia nimeni nu se baga in problmeme voastre. Daca nu va plac unii treceti la amenintari si violenta, pentru noi asta inseamna islamism, violenta. Si inca ceva, noi ne vedem de ale noastre, nu dam buzna peste altii.

| NOname a răspuns (pentru danut):

"...noi ne vedem de ale noastre, nu dam buzna peste altii."

Aha, paşnici de nu se mai poate!
De aia vă tot zbateţi să strângeţi semnături, ca să limitaţi drepturile unor oameni nevinovaţi, vieţile cărora nu vă privesc?

| Idris explică (pentru danut):

Nu imi pune in care fapte pe care nu le-am facut. Nu am amenintat pe nimeni, daca tu ai luat-o ca pe o amenintare e problema ta. Cuvantul,, aviz tuturor,, a fost spus pentru a atrage atentie nici cum de a ameninta pe cineva. Pentru voi islamism inseamna violenta pentru ca asa l-ati inventat voi si mass-media. Islamul ce apare la televizor intr-o lumina negativa nu are nimic in comun cu islamul pe care il practic si il stiu eu. Islam inseamna pace, islamul indeamna la pace, islamul sta pentru pace, indiferent de circumstante.

PS: Pe mine nu ma vei vedea pe aici amenintand, jignind sau injurand pe cineva.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Pentru mine (nu numai) gandirea lui Bencherif e ilogica. Nu am ce sa comentez pe o afirmatie ilogica decat ca e ilogica.

Pentru tine insa gandirea lui Bencherif e perfect logica, deoarece aplica fix logica pe care o aplici si tu atunci cand aduci un verset din Biblie care contine o presupusa profetie implinita si dupa tragi concluzia ca Biblia ar fi inspirata de D-zeu. Same logic.
Dupa logica ta, intrebarea lui Bencherif dovedeste in mod irefutabil originea divina a Quranul. Ce ai sa faci in privinta asta? Ai sa accepti Quranul, sau ai sa recunosti ca nu ai discernamant, esti ilogic si inconsecvent in gandire ca un copil de cinci ani?

| danut a răspuns (pentru NOname):

Care oameni, la cei cu spatele inainte, la aia te referi, nevinovati rau in perversiunile lor. P.S. Eu nu strang sematuri pntru nimeni, poate si cei cu dosul inainte revin la starea normala de lucruri, a nu se confunda lucrurile. Ce va place voua sa le amestecati, poate, poate mai apare un "dos".

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Pentru tine logica e o himea, pentru Bencherif este o taina, tu faci prezumti la nivelul himerei, el nu face decat ce stie, nu este menirea mea sa fac clasamente de intelepciune, totusi degeaba incerci sa atingi marea cu degetul, vei fi vesnic in desert.

| danut a răspuns (pentru Idris):

Oare ce inseamna pentru tine :"a atrage atentia tuturor". Nu pentru mine ci pentru forma sa de manifestare este aceasta expresie este violenta.
Atata timp cat in cadrul unei comunitati NU AI DREPTUL la ceea ce a lasat Dumnezeu la creatie: LIBERUL ALBITRU, adica dreptul de a alege singur ce sa faci si cui sa i te inchini, acea societate se bazeaza DOAR PE VIOLENTA. Iar acum sa-mi spui si mie, cati crestini ai auzit tu ca au ajuns la Mecca? Pana nu va fi liber acel loc din spre voi nu vine decat violenta.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Cartof?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

happy laughing

| Idris explică (pentru danut):

Este adevărat că nemusulmanii nu au voie să intre în orașele sfinte, Mecca și Medina, prin lege. De exemplu ca cetatean roman, nu iti este permis sa intrii in unele zone aşa cum este o unitate militară. Numai unui cetăţean care face parte din acea unitate și celor care au legătură cu apărarea ţării le este permis accesul în zonele militare. În același mod, islamul este o religie universală, care se adresează întregii lumi și tuturor oamenilor. Zonele militare ale islamului sunt cele două orașe sfinte, Mecca și Medina. Aici, numai cei care cred în islam și care sunt implicaţi în apărarea lui, adică musulmanii, au voie să intre. Ar fi ilogic pentru un cetăţean să fie împotriva limitării intrării într-o zonă militară. În același fel, nu este corect ca nemusulmanii să se opună interdicţiei intrării lor în Mecca și Medina.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Esti cool! :rolling on the floor

| Dandanache a răspuns:

"Cu adevarat, cine ar putea ramane nepasator la asemenea intamplari..."

Eu. Cand vei scrie corect Francois Mitterand si nu vei mai avea rupturi logice (de ex.: daca e faraon si a murit inecat, obligatoriu s-a inecat din porunca lui Moise), poate voi deveni ceva mai sensibil.

| ania a răspuns:

Am mai discutat subiectul, dar pentru mine din moment ce în Biblie între cele l10 porunci scrie să nu comiți adulter, să nu poftești nevasta apropapelui tău iar în Quran, care Muhammed spune că i s-a dictat că el i-a cerut fiului său vitreg să divorțeze de soția lui și s-a căsătorit el pe urmă cu ea, pentru mine e clar că nu aceeași persoană a cerut ambele lucruri.Eu sunt convinsă că Dumnezeul Bibliei e Creatorul universului, un Dumnezeu fără păcat care nu aprobă nicodată așa ceva.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

"Eu sunt convinsă că Dumnezeul Bibliei e Creatorul universului, un Dumnezeu fără păcat "
YHVH asa-zisul dumnezeu al evreilor a fost un simplu elohim in carne si oase, muritor ca toti ceilalti elohim.

Psalmul 82
6 Eu am zis: „Voi sunteti elohim!
Toti sunteti fii ai lui Elyōn!"
7 Cu toate acestea, veti muri ca toti oamenii,
veti cãdea ca toti cei puternici.

| Idris explică (pentru ania):

Fiul vitreg/adoptat nu are cum sa fie niciodata precum fiul natural.

| ania a răspuns (pentru Idris):

În ochii Dumnezeului lui Moise ce a făcut Murammed este preacurvie indiferent dacă cel căruia i-a luat nevasta este fiu natural sau adoptat.

| Idris explică (pentru ania):

El (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) s-a căsătorit cu Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!), fiica lui Jahsh. Înainte, ea a fost căsătorită cu Zayd ibn Haritha (Allah să fie mulțumit de el!), sclavul eliberat al Profetului (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!). Zayd (Allah să fie mulțumit de el!) a divorțat de ea, iar Profetul (Pacea și binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) s-a căsătorit cu ea pe când Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!) avea 38 de ani. Căsătoria lui cu Zaynab (Allah să fie mulțumit de ea!) a avut ca scop evidenţierea abrogării practicii arabe de până atunci, aceea de a îi considera fiii adoptați ca fiind fii adevărați. Nu cred ca esti tu in masura sa imi vorbesti mie de preacurvie, atata timp cat Islamul este singura religie care limiteaza numarul de femei, nu există altă carte religioasă care să le ceară bărbaţilor să aibă doar o singură soţie. În niciuna dintre toate celelalte Scripturi, indiferent că este vorba de Vede, Ramayana, Mahabharata, Bhagavad Gita, Talmud, de Biblie sau Tora, nu este prevăzută o limită a numărului permis de soţii. Conform acestor Scripturi, cineva se poate căsători cu câte femei îşi doreşte. Doar mai târziu, preoţii hinduşi şi Biserica creștină au limitat numărul de soţii la una singură, insa in Quran Allah ne spune: „(...) luaţi de soţii pe acelea care vă plac dintre femei – două, trei sau patru, dar dacă vă temeţi că nu veţi fi drepţi (cu ele), atunci (căsătoriţi-vă cu) una singură(...)" Quran 4:3 Poliginia este permisă şi în iudaism. Conform legii talmudice, Ibrāhīm (Avraam, pacea fie asupra sa!) a avut trei soţii, în timp ce Solomon (Pacea fie asupra sa!) a avut sute de soţii. Deci, atentie la afirmatiile nefondate. Numai bine!

| RAY a răspuns:

Eu in locul tau m-as uita la fratii mei de religie care omoara oamenii nevinovati decat sa aberez pe TPU

| Mădă0611 a răspuns:

Vechiul testament, noul testament, coranul, si alte carti scrise de dragul de a nu fi citite, contin si informatii istorice, asta nu inseamna ca daca o informatie sau cateva sunt corecte, e corect si restul. E ca si cum ai zice ca daca scrie in Povestea lui Harap -Alb ca armasarul lui avea 4 picioare, gat, cap, coada si coama, si vezi un cal fix asa, deci informatia e corecta, toata povestea e corecta/adevarata.

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa! a spus:,, Cu adevarat, femeia este facuta dintr-o coasta, daca ve-ti incerca sa o indreptati o rupeti si ii faceti ei rau,, Sper ca ai inteles aluzia si nu trebuie sa iti traduc laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

N-am inteles.

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Ma refeream la faptul ca barbatii ar trebui sa se poarte frumos cu femeile, iar in cazul nostru, am evitat sa intru in contradictie cu tine, pentru ca tu ca femeie, esti facuta dintr-o coasta, adica o coasta este curbata, daca ai incerca sa o indrepti o vei frange si e mai rau decat daca ai fi lasat-o asa cum era. Acum ai inteles, sau vrei sa iti desenez? big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

AdiCA CUm? Femeile sunt "strambe"? Si cum se face ca femeile si barbatii au acelasi numar de coaste si ca daca ai clona pe cineva, clona ar fi identica persoanei? deci Eva ar fi fost Ev de fapt. laughing Cica musulmanii respecta femeile. Ati vrea sa va respecte asa Allah?

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Pai Eva a fost creata din coasta lui Adam, dar asta nu inseamna, ca tu daca iti tai un deget si vei avea un copil, acesta se va naste cu degetul taiat. Da, musulmanii respecta femeile prin aceasta, dat fiind faptul ca acestia nu le obliga sa imbratiseze ideile sau mentalitatea lor, fiind intelegatori si de foarte multe ori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

Cum nu le obliga daca unii au 4 sotii, toate trebuie sa poarte burqa, iar necerand opinia, de fapt luand decizii in numele altuia, il consideri prost?
Dar tu o sa ai degetul taiat. Io zic ca dovada ca e cum scrie in basmele voastre ar fi fost ca barbatii sa aiba cu o coasta mai putin, si repet, clona e identica persoanei clonate... whistling

| Idris explică (pentru Mădă0611):

Pai si despre care clona vorbesti, eu nu am cunostinta de nici o clona.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Idris):

Pai daca faci un om din celulele altuia, dintr-o celula mai exact, e clona. devil Dumnezeu a facut-o pe Eva din celulele lui Adam.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Marturisesti stramb.
Allah sau YHWH a fost un simplu elohim care administra micul popor al lui Israel incepand cu Iacob si un mic teritoriu acum 3500 de ani.
Elohim nu inseamna dumnezeu.
Muhammed a fost un smecheras care a plagiat si el zeul evreilor la fel ca fratii sai crestini.

| Idris explică (pentru TrăieşteClipa):

De ce ar fi plagiat profetul Muhammed (saw) zeul evreilor sau al cui vrei tu, stiind ca inainte de profetie acesta avea o viata destul de buna, din toate punctele de vedere. De ce ar fi facut un asemenea lucru care i-ar fi adus numai greutati pentru mai bine de 20 de ani? Ca sa demonstreze ce? In multe cazuri, profetul Muhammed a fost mustrat de Allah in Quran, oare sa fi fost profetul Muhammed atat de mincinos incat sa se prefaca si sa isi aduca amenintari singur mai bine de 23 de ani? Chiar si asa, de unde ar fi avut cunostinta de foarte multe chestii prezentate in Quran, lucruri ce au fost descoperite in ultima perioada de timp, gratie tehnologiei moderne?

| Deaad a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de religia ta abrahamica si sa ii lasi pe oameni in pace.
Pe nimeni nu intereseaza argumentele tale. Dupa cum vezi, nu schimbi pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum vezi, esti liber sa marturisesti asta intr-o tara crestina fara sa ti se traga un glonte in cap, si mai ales fara sa fii obligat la ceva anume.Si noi marturisim un botez intru iertarea pacatelor, de asemenea avem simbolul credintei; Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Isus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Carele din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina,
Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut;
Cel de o fiinta cu Tatal, prin Carele toate s-au facut;
Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara,
Si S-a facut om;
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat;
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui;
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A caruia imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Carele de la Tatal purcede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit,
Carele a grait prin prooroci.
Intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica;
Marturisesc Un Botez, spre iertarea pacatelor;
Astept invierea mortilor;
Si viata veacului ce va sa vie.
Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema mai musulmane, este ca Dumnezeul tau si Dumnezeul meu, sunt vesnici, in timp ce noi bantuim cam 70-80 de ani pe pamant.Cred ca putem sa ne vedem de vietile noastre marunte si fara omoruri, crime, jihaduri, cruciade si alte chestii pe care nu cred ca vreun Dumnezeu ii poate invata pe oameni. As putea sa-ti spun la marturisirea ta. Sa mori tu ca asa e? Da uite iti spun doar ca este un singur Dumnezeu al tuturor si ne iubeste si ne aduna pe toti.Tu spune-i cum vrei ca nu ma deranjeaza.