| Octavian199 a întrebat:

Cum au avut loc mancarea, apa, rahatul produs de animale si familia lui Noe, cum a supravietuit Noe la o asa altitudine, cum au incaput atatea animale? Nu s-a sufocat Noe si familia lui, nu s-au sufocat animalele de la rahatul si urina lor? Sa nu imi ziceti ca rahatul si urina au fost stranse si date afara de pe arca, ca era potop.

31 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A fost o dată ca nici o dată o poveste. Dacă înțelegi asta, nu mai pui întrebări din acestea.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Vreau parerea credinciosilor, vezi ca arzi in iad, necredinciosule rolling on the floor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

De ce vrei de la ei?
De ce le vrei să îi zdruncini în credința lor?
Ei doar atât au pe lumea asta.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Sa se destepte la realitate.Relitatea e buna, nu fictiunea.

| RAY a răspuns:

A fost o data sadrian46 care datea ignor fara oprire pana cand intr o zi sa ignorant si pe el insati, cand vei intelege numai te vei grabi sa dai ignor, te grabesti de parca vine apocalipsa si ti frica ca vei imparti viata de apoi cu cei care nu iai ignorant pe bune, ce mai lipseste sa ignori si fantomele, sufletele noastre, ia o pauza si reflecta asupra ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Realitatea este înspăimântătoare pentru unii, realitatea morții, preferă SF-ul cu viața de apoi.

| Octavian199 explică (pentru sadrian46):

Chiar daca e asa, asta e realitatea, trebuie acceptata.

| chuckmanson a răspuns:

Dumnezeu e atotputernic!
Glumeam, e doar o poveste plagiată după legendele sumeriene de la vremea respectivă. Citește Epopeea lui Ghilgameș dacă vrei să vezi o poveste similară.

| RaulAlmășan a răspuns:

Vezi ce marime avea Arca.
Si citeste si Geneza sa vezi ce inseamna, si cum se manifesta acel potop.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Chiar si cu aceea marime, nu incapeau toate acestea.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Asta mă întrebam și eu.
O fi sf.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Tu nu te documentezi inainte sa faci o afirmatie, corect?
Savantii confirma ca Arca era suficent de mare, si mancarea pe care o avea era suficenta.
Ba chiar au incaput si mai era spatiu.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Multi savanti si arheologi,istorici,sunt crestini,fiindca au supus Biblia tuturor testelor istorice,chiar si stintifice,arheologice etc.
Iar Biblia a trecut aceste teste fiindca nu e o carte cu Basme.
De asta mii de chimisti,fizicieni,ingineri, arheologi, istorici, lingvisti, etc.Cred cu tarie in Biblie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Noe a lucrat la Arca 120 de ani.Îți poți imagina de ce a durat atâția ani? Daca nu îți spun eu, pentru ca era atât de mare cat sa încapă toate creaturile pentru a fi salvate.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

7 zile, cum zice in biblie.

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Serios? Mai ales fizicienii, nu?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Chiar la maimea aia nu avea cum sa sustina asa ceva.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Ba a sustinut, fiindca sau facut aproximari, in zilele noastre

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Exact,Fiziceni.
Ai impresia ca toti sunt Atei?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ia pune tu intr-o arca de 130 de metri si ceva in lungime toate animalele de pe tera + rahatul lor, urina lor, mancarea, apa, etc

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Am zis eu ca toti?

| Octavian199 explică (pentru RaulAlmășan):

Si cu rahatul, mancarea, urina, aerul? Cum se oxigenau cu o fereastra?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Cine a spus ca deseurile corpului nu erau eliminate. Erau 2 de fiecare sex din fiecare specie, nu asa cum crezi tu. Si apropo, nu sti tu inginerie ca sa aflii cum era ventilata incaperea.

| Panamax a răspuns:

Arca s-ar fi umplut cu excremente in cateva saptamani si animalele ar fi murit de foame tot in cateva saptamani.
.Nu ar fi incaput hrana nici pentru cateva vaci un an si ceva de zile cat au stat pe apa.

| Octavian199 explică (pentru Panamax):

Cercetatori amatori.

| LupusDei1993 a răspuns:

Daca ai fi citit Biblia, ai fi stiut ca Noe nu aveam nevoie de mancare deoarece odata in Arca, toate animalele erau in hibernare impusa. Toti cei sceptici n-au decat sa creada ce vor ei, timpul sfarsitului e aproape.

| Octavian199 explică (pentru LupusDei1993):

Crezi ca toate erau ursi? rolling on the floorImpus? Au, mama rolling on the floor

| Helper07 a răspuns:

Cat despre excremente, ma gandesc ca le aruncau in mare, de supravietuirea lor S-a ocupat Dumnezeu.

| Octavian199 explică (pentru Helper07):

Care made? Ca era APA pana LA cer.De CE i-ar mai zice zeul evreu lui Noe sa faca o arca, in loc de o barca mare? Pentru ca ploua tare si il inunda