| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum au incaput pe arca atata mancare, apa, animale(inclusiv capusile, virusii si bacteriile daunatoare corpului), balegar, rahat de om, plante.Ca din cate stiu, cand a ajuns, a pus o vie.Si cum au supravietuit la asa altitudine fara oxigen? Uitai de lemne pentru foc, si de haine.

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Arca lui noe e o poveste inventata, nu avea cum sa duca multa capacitate o barca din lemn, nu exista motor pe combustie atunci doar nu mergea in gol asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

S au mancat unii pe altii happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A încăput căci este o poveste, iar în poveste încape. Trebuie să ții cont ce citești și cum citești.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mai uita. Miliarde de specii încap într-o singură navă, pământul întreg.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Cateva din animale si plante au fost arhivate pe un hard-disk de cativa terra si asa au reusit. Desigur, s-au mai bulit frate si sora dupa toata calatoria si d-asta lumea a iesit atat de handicapata dupa potop.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Dupa cum e povestea din biblie, nici inainte de potop nu erau prea normali la cap... happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ce la om e cu neputință, e cu putință la Dumnezeu. Noi cunoaștem doar naturalul, supranaturalul pe unii ne depășește. Si daca ne depășește, e mai ușor sa credem ca nu exista, decât sa dorim sa il experimentam. Da, Petru l-a experimentat, umblând pe apa. Pavel la fel a fost in al treilea cer. Filip a fost in Duhul si a botezat pe famen. Măgăriță a vorbit lui Balaam. Șarpele a vorbit Evei. Etc. Dar si astăzi exista minuni. Numai ca nu sunt crezute de păgâni. In schimb creștinii le afla fiecare de la denominațiunea din care face parte. Da, omul este nu numai natural, ci si supranatural. Pentru supranatural trebuie credință in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Numai ca nu sunt crezute de păgâni. In schimb creștinii le afla fiecare de la denominațiunea din care face parte. Da, omul este nu numai natural, ci si supranatural. Pentru supranatural trebuie credință in Dumnezeu.

nici macar crestini intre ei nu cred ceea ce pretinde o religie si alta respinge, de exemplu vorbirea in limbi este un act demonic perceput de catre biserica ortodoxa desi nu doar pagani nu cred si crestini intre crestini nu se cred

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Chiar crezi ca cei peste 90℅ din creștini sunt creștini? Majoritatea sunt păgâni, doar se declara creștini din interes.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pentru supranatural trebuie ANALIZA CHIMICA, daca nu este la nivel chimic, bucura-te de o "credinta" desarta si fara sens.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sa intelegem ca tu esti vreun profet care defineste crestini? cine sa declarat crestin e crestin simplu, nu tu le definesti

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

E doar credinta atat, convingerea unei persoane că lucrurile stau într-un fel anume, cu sau fără prezența evidențelor empirice care să probeze respectiva convingere.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Chiar crezi ca cei peste 90℅ din creștini sunt creștini?"

Deci sunt 9 sanse din 10 ca tu sa nu fii crestina.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

No așteaptă si nu crede pana când vei face analiza chimica lui Dumnezeu si Duhului Sfânt. Mari mai sunteți la cap!

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cum sa faci analiza la nivel chimic unui zeu daca el nu exista?! rolling on the floor
Esti patetic de amuzanta.

| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum nu? Cum definești ce este natural? Ceea ce se supune la legile fizicii. Toate ființele vii au libertate de mișcare pe care materia non vie nu o are. Din acest punct de vedere, și oamenii sunt supra naturali. Doar că nu au puteri provenite din cer sau din altă lume.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

E patetica si-atit. Amuzanta e o data, de doua ori. Buba e ca ea e tot timpul asa, si mai ales ca nu glumeste.

| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este hocus pocus, care este o pronunție viciată a cuvintelor din liturghie- Hoc est corpus, adică pe românește, - Acesta este trupul meu, etc, care se rostește când se sfințește în timpul liturghiei pâinea care astfel după tăiere va deveni sfințită, anafură, reprezentând simbolic trupul lui Isus, consumarea ei reprezentând simbolic comuniunea cu Isus. Magicianul de circ le folosește ca să dea importanță trucului magic prezentat de el spectatorilor și să dea impresia de miracol la un truc profesionist.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă o iei ad litteram iată de ce:

Multe animale trăiesc multă vreme și în apă.

Virusurile nu sunt animale, ci tulpini genetice, bucăți de ARN. Deci pot trăi oriunde și oricum.

Noi suntem produsul unui amalgam de vechi virusuri, ce au format ADN-ul.

Atât animalele, cât și omul poate trăi la altitudini mari, unde aerul este foarte rarefiat: Dovada că există oameni care trăiesc în munții Altai și himalaya

Sau la temperaturi extreme (africa, Sahara etc)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa stricam farmecul povestilaughing
Insa daca ai intreba un teolog cred ca ti ar spune ca Dumnezeu a facut toate astea posibile

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

... iar intrebarea normal si de bun-simt ar fi "Si atunci de ce sfintul preput nu a facut sa dispara direct toti oamenii aia nasoi si s-a complicat cu potopul asta, omorind si miliarde si miliarde de animale complet nevinovate in timpul acestui proces?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Parerea mea e sa discutam, da fara sa aducem jigniri
Ar fi cam ciudat sa spui intr o biblie ca a disparut jumatate din populatia terrei fara sa sustii asta cumva
Insa e posibil sa fi mers si pe o idee de cine e mai puternic supravietuieste
Dupa mine biblia si povestile de acolo nu sunt un subiect de discutie prea bun, fie ca noi credem sau nu, nu ar trebui sa stricam farmecul, pana la urma e o sursa de speranta ca ceva poate merge bine in lumea asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ar fi ciudat? E o carte de povesti cu un pic de istorie amestecata pe acolo. Legat de a fi biblia o sursa de speranta, permite-mi sa te contrazic. Daca ultima ta speranta e ca dumnezeul ala care te iubeste dar omoara oameni cu milioanele intr-un mod sau altul si TE VA PEDEPSI daca nu asculti 23234232 de porunci chiar exista... mai bine te sinucizi direct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii tu ca arca aia nu o fi fost nava extraterestra? Gen oamenii pe atunci cand au scris treaba aia n-au avut vocabularul de-l avem noi si ah! seamana cu o arca chiar daca e cat jumate de pamant hai sa o numesc arca, deci la noi pare ceva primitiv, e 100% posibil sa fi fost altfel de nava si e 100% imposibil sa fim singuri intr-un Univers aproape infinit.