| Octavian199 a întrebat:

In timpul potopului nimic nu a supravietuit, in afara de ce era pe arca. Corect?

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Uite ca a aparut unul, dar chiar asa de suparat pe gandirea ta esti incat sa sustii nevoia ca o balena se putea INECA? Cate balene inecate ai vazut tu dasteptu la tactu? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ai citit biblia? 'Zice' ca nimic nu a supravietuit pe Terra, decat ce era pe arca.Cum a supravietuit balena?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Mai nou Noe a avut nevoie de 50 de ani ca sa construiasca arca. Asta dupas secta 'martorii lui Yehova' rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

15. Şi din tot trupul, în care se afla duh de viaţă, au intrat cu Noe în corabie, perechi, perechi, parte bărbătească şi parte femeiască.'

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu pe Terra ci pe pamant, dar tu cu citituu stai cam rar. rolling on the floor
Geneza 7, 22. Tot ce rãsufla, tot ce avea suflare de duh de viatã în nãri, tot ce era pe pãmântul uscat, a murit.
Deci PAMANTUL USCAT.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Biblia spunee de 120 de ani, treaba lor ce spun iehovistii.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am mai spus ce scrie in BIblie, P:E PAMANTUL USCAT, nu se spune nimic de ape.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Pamantul e Terra, sau nu stiai?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asa se interpreteaza biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci balena nu respira?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Daca nu ai citit Biblia, nu aduce tu cuvinte noi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Fugi mai cu ursu, mai cresti putin pana sa ai asemenea concluzi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Incep sa realizez ca nu ai notiuni elementare de biologie. Ia spune tu RESPIRATIA = (aici completezi tu) rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cum a supravietuit Noe LA ASA o altitudine, presupun ca avea aer conditionat. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Eram pe telefon si s-a scris expira.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Care altitudine?

| RAY a răspuns:

Egipteni?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte corect.
Dar dacă mă gândesc la pești și la milioanele de specii marien, ele nu aveau nevoie de corabie ca să supraviețuiască, și păsările marine care trăisc pe apă, și algele marine, și microbii aerieni care se regăsesc în aer până în stratosferă, au mai fost câțiva care au scăpat de pedeapsa Domnului, ba chiar le-a priit. Iar porumbelul care a venit cu ramura de măslin a fentat și el cum a putut potopul. Așa că numărul supraviețuitorilor fără arcă crește văzând cu ochii, numai să îi cauți.
Iată că am mai găsit.
Sunt animale care trăiesc sub pământ, cârtița de exemplu.
Dacă galeriile unde era ea nu au fost inundate toate, iată încă o supraviețuitoare fără arcă.

| Andreeush a răspuns:

Asta spune în Biblie.

| Steregoi a răspuns (pentru Andreeush):

Facerea 7:21, 22: "21. Şi a murit tot trupul ce se mişca pe pământ: păsările, animalele, fiarele, toate vietăţile ce mişunau pe pământ şi toţi oamenii.
22. Toate cele de pe uscat, câte aveau suflare de viată în nările lor, au murit."

Sunt specificate doar vietuitoarele de pe uscat. Nu se refera la animalele si semintele si radacinile din sol sau de sub uscat sau din ape.

De aceea au putut sa se refaca pomii, copacii si restul plantelor sau vegetatia de pe uscat dupa ce au scazut apele potopului.

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Unde scrie 'uscat'? Deci daca unul se baga in apa scapa?

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

In versetele pe care ti le-am dat scrie despre "uscat". Ce nu intelegi?

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Nu scrie nimic de 'uscat', ci 'Şi din tot trupul, în care se afla duh de viaţă, au intrat cu Noe în corabie, perechi, perechi, parte bărbătească şi parte femeiască.'

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Parca a luat si pasarile cerului.Si ala e uscat?

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Pasarile depind de uscat iar daca nu ar fi uscat acestea ar muri. Planctonul oceanic nu este sol adica este un ecosistem diferit de cel al uscatului.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

"14. Din toate soiurile de fiare de pe pământ, din toate soiurile de animale, din toate soiurile de vietăţi ce mişunau pe pământ, din toate soiurile de zburătoare, din toate păsările, din toate înaripatele
15. Şi din tot trupul, în care se afla duh de viaţă, au intrat cu Noe în corabie, perechi, perechi, parte bărbătească şi parte femeiască."

Versetele 14 si 15 se completeaza. Comparand cele doua versete ajungem la concluzia ca se refera la toate vietuitoarele care depind de uscat si nu se refera si la cele acvatice.

Capitolul 2 din Facerea este o completare la capitolul 1.

Orice credincios se bazeaza ca Biblia nu contrazice logica, realitatea sau adevarul. Pornind de la aceasta premisa nu este nici o contradictie in Biblie si se poate intelege corect mesajul.

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Oricum.Acestea sunt povesti.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Nu sunt povesti. La multe popare din diferite colturi ale lumii sunt marturii ale potopului mondial. Dunele mari de nisip sunt o dovada in plus a potopului mondial. Gheata de la poli nu ar fi ajuns deasupra nivelului oceanului fara un potop mondial urmat de inghet.

Tu crezi povestea evolutionista.

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Da, dar s-a intamplat prin anul 3300 inainte de era noastra, si a fost local. Biblia 'zice' ca pamantul a fost facut cu 6000 de ani in urma. Asta de cand s-a scris biblia = 6000+2019=8019 ani.Dar s-a dovedit ca existau oameni acum 10 mii de ani.Asa au disparut mamutii, din cauza omului.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Adam a fost creat in 4026 i.Hr. Mai inainte nu se stie cat a durat pana a fost creat primul om.

Erori de datare pretins "stiintifice".

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Si eu am zis ca se gasesc dovezi ca au existat oameni si in urma cu 10 mii de ani.

| Octavian199 explică (pentru Steregoi):

Pai Adam nu a fost om?

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Am vrut sa spun "pana a fost creat primul om Adam" nu putem afla din Biblie cat au durat cele 6 "zile" de creatie. O zi putea dura 24 ore dar putea dura mult mai mult. "O noapte" indica sfarsitul unei etape sau "zile" de creatie.

Dumnezeu a creat in 6 "zile" tot ce si-a propus dar asta nu inseamna ca dupa si in prezent Dumnezeu nu mai creeaza. Dumnezeu creeaza mereu. Dumnezeu a creat lucruri si inainte sa creeze in cele 6 "zile". De fapt dintotdeauna Dumnezeu a creat si nu a fost niciodata singur pentru ca a fost mereu inconjurat de lucrurile create de El. Probabil inainte sa creeze Pamantul a creat alt Pamant unde oamenii de acolo exista si acum si traiesc in pace intr-un alt loc departat din spatiul cosmic.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Aia nu au fost oameni ci maimute disparute. Maimute chircite puse de demoni materializati acolo. Ingerii materializati traiau pe pamant inainte sa fie creat Adam.

Sau e vorba de erori de datare.

Sunt simple ipoteze. E imposibil sa aflam ce si cand si cum s-a intamplat in trecutul indepartat. Fiecare crede ce vrea cand e vorba de trecutul indepartat.

Datarile despre care vorbesti e doar o dovada de mandrie asa zis "stiintifica". Cei care au datat au calculat si ei acolo si au scos un rezultat pentru ca daca nu dadeau nici o cifra nu-si primeau salariu. Multi cercetatori nu merita salariul pe care il primesc. Multi supraestimeaza pe savantii astia inchipuiti si iau de bune cifrele date de ei.

| mentholinks a răspuns:

Nu cred ca a verificat nimeni dupa potop ca sa vada exact ce si cum.

| Panamax a răspuns:

Potopul a fost local.O mica inundatie. Evreii au avut mereu tendinta sa exagereze.
Nu au fost toate speciile, doar cateva capre pe care le avea Noe pentru uz propriu.Nu era chiar o arca, mai degraba o barca mai mare.
Nu au stat in barca un an ci doar cateva zile ca incepusera caprele si nurorile lui Noe sa faca treaba mare si s-a cam imputit treaba.

| mudokins78 a răspuns:

Nu!

| Octavian199 explică:

Ce pacat ca nu aparu nici un credincios.Le dadeam eu pe aia cu 'Asa scrie in biblie ca nu a supravietuit nimic'.Cum a bagat el Noe balena albastra in arca, ca si pui cantareste 4 tone.

| Octavian199 explică:

Pai apa nu s-a ridicat cu 15 coti peste cei mai inalti munti?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Daca iti plac povestile, da! Daca esti savant mai trebuie sa tii cont de dinozauri, virusi, bacterii si alte prostii. Dar na, stiinta este supraapreciata.