| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi lumea daca ar sti in mod sigur ca Dumnezeu nu exista? dar daca ar sti in mod exact ca exista? Are religia legatura cu Dumnezeu sau credeti despre ea ca e spalare de creier in masa si ca la baza ei sunt doar scopurile nocive ale oamenilor? Cine e de vina pentru felul in care e interpretata religia? Noi sau ea? Credeti ca scopul ei este nociv sau educativ?

http://www.youtube.com/watch?v=vYCg-G1uVJs

http://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

http://www.youtube.com/watch?v=RgOX9A5S8gQ

http://www.youtube.com/watch?v=EDNDvpjbx6U

http://www.youtube.com/watch?v=HRemWMIy2IY

21 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Religia e ca scoala.
Scopul ar trebui sa fie educatia.
Rezultatul este o masa de oameni sclavi, fara dezvoltare personala.

| Kalla a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Parca nu erai ateu. Credeam ca esti rasta.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kalla):

Sunt Adept al Rastafarienizmului.

NOname
| NOname a răspuns:

Religia este o armă de manipulare în masă şi de cele mai multe ori manipulează negativ.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

| Kalla a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Vorbesti ca un ateu cateodata O.o

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kalla):

Vorbesc ca un om ce pune mare accent in dezvoltarea lui personala.

''Cuvantul in sine este o sticla goala. Tine de noi sa-i dam un continut si un sens''
-Ras Tafari Makonnen

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Exact!

| Kalla a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Aha O.o

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Dezvoltarea personala ampestecata cu ce scrie in biblie creeaza omul perfect, desi biblia poate fi si pe post de dezvoltare personala pentru cei ce o inteleg mai profund.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia poate fi o interpretare metaforica a spiritualitatii, spiritualitatea reprezinta studierea si dezvoltarea psihologiei transpersonale (Dincolo de personalitate)

Psihologie Transpersonala= Stiinta despre suflet/spirit

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Asa ziceam si eu

| ErrorFound a răspuns:

Religia e nociva, indiferent de ce spun adeptii ei. Scopul ei a fost acela de a controla inca de la inceput.

| Inferno a răspuns:

Cum Dumnezeu reprezinta speranta multora, iar disparitia brusca a sperantei poate insemna doar doua lucruri :revolta sau resemnare, iar cum avem certitudinea psihologica ca un grup niciodata nu se resemneaza ci mereu se revolta, as putea spune ca disparitia brusca a unei divinitati ar avea efecte maligne asupra societatii, probabil inceputul unei anarhii.
In cazul in care se atesta cert exstenta unei asemenea divinitati, probabil ca efectele ar fi nule, cateva mici revolte pe la coltul strazii.

| Mădă0611 a răspuns:

Pai sa luam un exemplu simplu: crestinii cred ca ateii sunt rai, aici pune toate pacatele din lume, ca deh, nu il au pe dumnezeu, de fapt ei se vad pe ei fara dumnezeu, asa ca ar fi cei mai rai oameni, pentru ca stiu ca doar dumnezeu ii tine sa nu fie asa prin amenintari, ateii, nu toti, au inteles rostul si mersul lumii, nu au motive sa fie rai, deci, in concluzie, fara amenintari cu iadul/pedepse in viata asta, teistii nostri dragi ar fi niste diavoli (cica diavolii ar fi rai), si cum ei sunt majoritatea...
Daca ar sti ca exista, probabil ar fi la fel, crestinii stiu ca exista si sunt cum sunt, restul nici nu mai conteaza ca ma indoiesc ca are pretentii sa lingem oase sau sa ne taram in jurul unor cladiri, "biserici".
Cum dumnezeu nu exista, e spalare de creier in masa.
Oamenii sunt de vina pentru ca din credintele personale creaza zei personali. Dumnezeu ar fi doar unul, dre sunt atatia dumnezei cati credinciosi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Cand am citit "resemnare" mi-a venit crestinismul in minte, care din cate se observa, asta era nevoia care a dus la aparitia lui, ma rog, una din nevoi, asa ca am o banuiala ca o sa isi creeze alt zeu, sau chiar mai multi. E imposibil cu ei, sunt ca bacteriile alea care se adapteaza rapid si nu mai scapi de ele nicicum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Nu e oare nociv felul in care e interpretata?

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, dar e si mai nociv faptul ca a fost inventata pentru control.
Crestinismul a fost inventat de catre romani pentru a controla evreii. De ce crezi ca predica atata bunatate, "intoarcerea celuilalt obraz."? Istoric vorbind, pe atunci evreii erau foarte agresivi datorita noii conduceri romane. Ca sa ii calmeze, acestia au inventat crestinismul.

| JustSolutions a răspuns (pentru ErrorFound):

Dimpotriva ce rezultat ar avea o asemenea controlare gandeste-te putin ca biserica nu este intemeiata pe basme si mituri si apropo tu si inca cativa chiar aveti impresia ca voi desteptii si luminatii puteti sa va croiti singuri drumuri prin viata fara sa mergeti pe vechea carare facuta de noi "oile" din "turma" crestina

| ErrorFound a răspuns (pentru JustSolutions):

Gresit, religia este o metoda de control prin deceptie. Ea reprezinta ceea ce vor altii ca tu sa crezi.

| JustSolutions a răspuns (pentru ErrorFound):

Hei daca romanii l-au inventat pe isus atunci cum au putut sa-l ucida si tot nu inteleg "control prin deceptie" s-ar traduce control prin dezamagire a sperantelor cuiva

| ErrorFound a răspuns (pentru JustSolutions):

Poate Iisus nici n-a existat, asta e ideea. Sau poate ca a fost un om pus de romani si dupa asasinat. Se intampla si in istoria moderna deci, de ce nu?