| CristiB93 a întrebat:

Un documentar fantastic,daca aveti timp si sunteti curiosi sa aflati totul despre creatie si univers, despre Dumnezeu si minunea sa.Eu zic ca nu ai cum sa nu crezi ca Dumnezeu nu exista daca il urmaresti cu atentie pe tot.Va rog nu va dati cu parerea daca nu il urmariti pe tot;) http://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM Este lung, dar veti invata multe daca il urmariti cu atentie.

24 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Noroc ca e gratis, altfel as cere refund! laughing Incepe frumos, cu animalele alea frumoase care parca ar stii ca sunt la camera laughing De ce nu i-au filmat in timp ce se hranesc unii cu altii, oare? thinking

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

laughing exact. Partea aia o lasa pentru documentarele cu si despre ateii animale laughing

| danay72 a răspuns:

Ce frumos ca sunt persoane care depun eforturi pentru a-l face de cunoscut pe Dumnezeu.De fapt creatia arata clar ca Dumnezeu exista.Romani1:20

| CristiB93 explică (pentru danay72):

Dupa ce am vazut documentarul am fost impresionant si nu am putut sa nu arat si la altii dovezile existentei unui creator.

| RAY a răspuns:

Stiu documentarul, Westfalia si multi am observat ca inclina spre deism, spun ei o finta inteligenta nu ar fi putut fi asa cruda ca in vt
A fost Isus Cristos un individ moral?
http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html
Crime-in-Biblie
http://www.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie

sau cum este prezentat isus care se contrazice singur
apar mai multe intrebari
1 de ce acel zeu trebuie sa fie in mod obligatoriu zeul tau?
2 in ce religie se regaseste acel zeu?
3 poate acel zeu nu doreste inchniare, pupaturi de moaste etc
4 cum a aparut acel zeu?
numa in crestinism sunt 3500 de religii deci care e cea corecta?
biblia in mod clar nu a fost scrisa de nici o finta inteligenta sau vreun creator vt se inspira din mitologia sumeriana, egipteana
nt din cea egipteana vezi horus egal isus
maria elag isis
si multe asemanari clare

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Nu am zis si nu am vrut sa arat ca al meu este cel adevarat desii, eu cred asta, ca Iisus Hristos este adevaraul Dumnezeu, Dar tot ce am vrut sa arat in acest documentar este aceea ca exista un creator, un Dumnezeu, Atat!

| Mădă0611 a răspuns:

Sa pui natura pe seama lui dumnezeu e... laughing
Daca o cladire are nevoie de un arhitect si lumea la fel, cum se face ca muntii, de exemplu, n-au fost creati asa de la inceput, nici mai tarziu n-au aparut din burta creatorului? Anotimpurile au aparut in urma ciocnirii planetei noastre cu ceva, mda, bun proiectul.
Pe bune, e o insulta la adresa naturii (haosului) sa pui munca ei pe seama unei inventii a unor minti limitate.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ai urmarit macar tot documentarul?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu, vorbesc din ce am visat.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ai vazut cum se formeaza fulgii de zapada, ai vazut ce forma are fiecare?, crezi ca forma aceea se face singura

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Aha. Daca nu se fac singure, inseamna ca nici virusurile si bacteriile :-?, a, dar stai, o sa zici de pacate, cum ramane cu cele care nu produc boli grave, ci doar mirosuri insuportabile? La ce folos?
http://www.youtube.com/watch?v=XTgVKQHFP50&feature=youtu.be&t=1m27s

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Cum sa crezi ca ordinea apare din dezordine fara mana unui creator, imi pare rau Mada, nu pot sa fiu de acord cu asa ceva, este ilogic si prostesc sa crezi asa ceva. Ce porcarie si ce dezordine ar fi in lume fara Dumnezeu. De ce sa fac ceva bine, de ce sa lucrez, de ce sa ajut pe ceilalti? si asa am doar o viata, mai bine o fumez, o petrec in betie si mancare sa ma simt bine, fara sa imi pese de ceilalti si le-as face rau celorlalti ca sa imi fie mie bine, la asta s-ar ajunge fara Dumnezeu si asta fac cei care nu cred in el.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Te inseli. Eu nu cred in dumnezeu si nu beau, nu fumez, nu petrec, nici macar acasa, mai bine imi pun castile si inchid ochii, nu fac rau altora ca am empatie, m-ar mustra constiinta, ma mustra si daca tai o floare, la fel e cu facutul binelui, il faci ca simti, nu ca esti obligat.
Gravitatia face ca din dezordine sa apara ordine, cat de cat (ma refer la asteroizi, de exemplu), apoi natura isi urmeaza cursul, asa cum e suficient sa torni multa apa undeva si o sa se creeze albia unui rau. Nu e nimic ilogic si prostesc, e chiar foarte logic, deci neprostesc.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Pai ai doar o viata, de ce sa nu o traiesti la maxim, de ce sa nu fumezi,sa faci rau sa petreci,sa traiesti senzatii tari si chestii de genul asta. Si asa ai doar o viata si oricum mori si nu mai conteaza ce ai facut aici pe pamant, totul se termina, fie ca ai facut rau sau bine, nu are importanta, ramai doar in amintirea celorlalti, dar si cand ceilalti mor amintirea ta se termina pentru todeauna ca si cand nu ai existat vreodata.Eu asa as vedea viata fara Dumnezeu, fara sens totul degeaba, nimic nu are nici un rost.De asta e imposibil sa nu existe un creator.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pentru ca n-am nevoie de acele lucruri, nici daca as sti ca mor maine nu as bea, fuma si ce mai zici tu acolo, nici nu as merge sa injur sau bat pe cineva, eventual as sparge un supermarket sa fur ciocolata laughing, dar aia au asigurare, deci nu e chiar asa rea treaba. Raul imi ia linistea, si ea e cea mai importanta. Toti crestinii gandesc ca tine, si cand am intrebat cati dintre voi stiu ce e empatia sau stiau inainte sa citeasca aici despre ea, pe langa ca putini au raspuns, 2 crestini s-au simtit ofensati. Asa o vezi tu, de aceea dumnezeu trebuie sa existe pentru tine si cei ca tine, care fara amenintari sau promisiuni n-ati fi oameni (spun din cei ai spus).

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Ce e aia empatia? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing Sa te pui in locul cuiva, involuntar uneori, astfel simtind ce simte el, bineinteles ca nu exact, dar pe aproape. Dex - EMPATÍE s. f. (psih.) identificare, prin trăire, cu alte persoane, cu eroii cărților etc.; interpretare a eului altora după propriul eu.
Oamenii au neuroni oglinda, care ii fac sa simta ce simte celalalt, de aceea binelui se raspunde cu bine si raului cu rau, bine, sunt si exceptii, multe, dar acolo sunt alte chestii, chestii care tin de instinctul de supravietuire sau reproducere.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Uite imi place ca cunosti chestii multe, si as avea ce invata de la tine, mai putin ateismul, dar asta nu conteaza de aceea vreau sa te intreb daca vrei sa vb mai multe pe mess happy?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu stau pe mess, nu imi place.

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

Bine, daca nu iti place atunci nu te mai deranjez bye sad

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Bye, daca tu zici laughing

| CristiB93 explică (pentru Mădă0611):

:-P

| Westfalia a răspuns:

Adevărata Divinitate a universului nu poate fi indentificata cu IAHWE din biblie,care poruncea crime in masă,pruncucideri si viol!
Trebuie să facem dinstinctia intre real si abstract!
Exista fara indoială o forta,o energie,o inteligenta,deasupra cunoasterii noastre,dar niciodata nu se va putea identifica in descrierile injositoare a bibliei,precum este IAHWE, ElShadai, Adonai, sau alte aberatii!
Documentarul este bun, dar să nu amestecăm ciorba cu tocănița!

| CristiB93 explică (pentru Westfalia):

Asta voiam sa arat, ca exista un creator, un Dumnezeu, nu am zis ca neaparat al meu este, desii eu cred ca Iisus Hristos este acela.