| kira30 a întrebat:

Iata dovezile uimitoare ca Dumnezeu exista si a creat universul...

http://www.youtube.com/watch?v=VMeQkXf4EC8

http://www.youtube.com/watch?v=RgOX9A5S8gQ

http://www.youtube.com/watch?v=RVz43VIIdkY&list=PL36F2E9 A0E9F9A70D

Daca pana si oamenii de stiinta cred in Dumnezeu si creationism,voi care (inca) nu sunteti savanti,daca puteti fi, de ce nu credeti?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Eu spun ca este o alegere. Unii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu.Autorul si conferentialul Ron Carlson a cunoscut darwinisti care au admis acelasi lucru in fata lui. Dupa o prelegere tinuta a luat masa cu un profesor de biologie.Acesta l-a intrebat:-Ei, ce parere ai despre prelegerea mea? La care profesorul i-a raspuns:-Ei, bine, ca sa fiou sincer cu tine eu voi continua sa predau darwinismul pentru ca este confortabil din punct de vedere moral.In darwinism nu exista responsabilitate morala.
Marele ateu Friedrich Nietzche este un exemplu foarte bun al acestui tip de persoana.El a scris:,, Daca cineva ni l-ar dovedi pe acest Dumnezeu al crestinilor, ar trebui sa fim inca si mai dispusi sa credem in El''si preferintele noastre sunt cele care decid impotriva crestinismului, nu argumentele.Este clar ca necredinta lui Nietzsche se baza pe vointa lui, nu doar pe intelectul sau.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas de mult n-am mai comunicat noi doi

Unii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui

1 daca voi crestini traiti dupa cuvantul lui dumnezeu de ce pacatuiti, de ce e lumea asa rea?
de ce sunt crime, violuri, pedofili, furturi etc
eu vb de Romania o tara crestina
2 de ce tarii precum suedia,norvergia,danemarca,china unde nr de ateii e mare de ce nu se intampla atata de multe ca la noi,dupa afirmatia ta persoanele din acele tarii sunt rai de tot
realitatea te contrazice

In darwinism nu exista responsabilitate morala.

darvinismul nu are nici o legatura cu morala,din start cade asta,voi nu sunteti darvinisti dar tot va faceti rau unul ceilulant de ce?

Friedrich Nietzche
omul a avut dreptate a recunoscut ca e deschis la orice lucru, vointa lui nu era de a fi ateu, pur si simplu era ateu din mai multe motive, inca ceva nu exista marele ateu, toti ateii sunt egali

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Din cate stiam Nietzsche era deist?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Primo,cine spune ca Pamantul are 6000 de ani este suspect de retardare mintala.
Secundo, cine crede ca Pamantul a fost creat, printr-un proces magic, nu este om de stiinta ci retardat.
Tertio, faza cu "pana si oamenii de stiinta cred in Dumnezeu" este eroarea de logica "apelul la autoritate".

| Dandanache a răspuns:

Aia nu sunt oameni de stiinta, sunt fundamentalisti religiosi care si-au luat rolul de savanti cu scopul clar de a evidentia doar acele dovezi care sprijina adevarul biblic. Se numeste tezism, si e diferit de obiectivitatea stiintifica. Singurul lucru pe care ai reusit sa il dovedesti cu postarile tale este ca esti un copilut inca needucat suficient si cu multa, multa naivitate.

| mODIN a răspuns:

93% din oamenii de stiinta sunt atei...

| RAY a răspuns:

Nici voi nu credeti,daca ati crede nu ati mai pacatui,nu v-ati ura intre voi,barfi,de ce e lumea asa rea intro tara crestina?
credeti doar din interese in dumnezeu si atat nu va pasa de apropapele vostru,treceti pe langa cei nevoiasi dar va inchinati lui dumnezeu pentru ajutor

deci sa lasam vrajeala asta de o parte cum ca voi credeti in dumnezeu,credeti in interesele voastre si atat
acuma cu acele argumente daca va convins si pe voi de ce sunt atatea religii,secte,pacatosi daca sunteti convinsi ca exista dumnezeu,daca eu as fi convins ca exista as face numai bine,nu as avea nevoie de nimic material nu ca voi materialisti,isus a fost materialist?
eu sunt ca isus sincer,sarac,nematerialist,care e diferenta intre mine si voi sa stiu,fac bine daca pot, daca ajut ma straduiesc sa ajut, nu adun nimic ca le manca molile nu ca voi, preoti cu vile, pastori
ateii sunt sfinti pe langa voi sincer
de aia voi avea mereu respect pentru oamenii sinceri si buni
si crestini sunt uni buni apoi isi scot pe gat ce tiau dat

| Mădă0611 a răspuns:

De acord, daca esti si tu de acord ca Noe n-a luat dinozauri in arca pentru ca n-a vrut, era al dracului batranu'.

"Asemenea materiale nu veti vedea niciodata pe discovery si nat. geographic, pentru ca acestea sunt niste posturi comerciale tonomat de indoctrinare materialista/evolutionista." rolling on the floor
N-ar rabdare sa ma uit acum, si imi pare foarte rau, pentru ca as vrea sa aud raspunsurile tale la intrebarile mele legate de subiect, dar intr-o zi, cand o sa fiu suparata, o sa ma uit, nici RRRrrrr n-o sa ma binedispuna mai bine decat "documentarele" astea.

| HueyFreeman a răspuns:

Sa presupunem prin absurd ca intr-adevar Pamantul are 6k de ani. Atunci Universul cat mai are?

"Daca pana si oamenii de stiinta cred in Dumnezeu si creationism, voi care (inca) nu sunteti savanti, daca puteti fi, de ce nu credeti?" Pentru ca nu sunt o oaie, deci nu prea le am cu turma si ai uitat sa pui "unii" intre "si" si "oameni".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumoase dovezi, bine punctat! Dar pentru mine cea mai clară şi minunată dovadă că Dumnezeu există este scrisoarea de dragoste care El a lasat-o pentru noi, Biblia!

| Mikhtarian a răspuns:

Fiecare e liber sa creada ce vrea.
Eu cred in Dumnezeu,daca altul nu vrea, eu am incercat, cine sunt eu sa-l oblig, daca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru.
Nu judeca, ca sa fi judecat.

| Dumniezău a răspuns:

Ai dovezi ca gizaz a creat universul?

| Dumniezău a răspuns:

Uita-te aici si iti va schimba parerea cu siguranta (asta daca intelegi engleza).
http://www.youtube.com/watch?v=JOk0fGYf5g4

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dumniezău):

Hawking nu e de dat exemplu, oricate adevaruri ar zice, pentru simplu fapt ca e bolnav, iar pentru crestini asta e dovada ca dumnezeu exista si il pedepseste, dar ei nu stiu ca acea boala te omoara in cel mult 5-10 ani si Hawking o are de vreo 50 (nu?).

| ciotori a răspuns:

Adevarat! Dumnezeu este peste tot!