| mentholinks a întrebat:

Cum ŕespectati voi prima porunca cand spuneti Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant?

36 răspunsuri:
| mentholinks explică (pentru danut):

Eu am intrebat cum respecti prima porunca cand pentru tine un singur Dumnezeu sunt trei persoane? Ce nu intelegi? Daca aceste persoane nu au identitate proprie si sunt ca organele corpului uman formand intregul atunci inteleg.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Greu, nu? Cand te rogi Unuia din Trinitate te rogi IN ACELASI timp TUTUROR celor din Trinitate. Oricum ai face cursul RUGACIUNII urmeaza ACELASI traseu, vrei nu vrei. Eu cred ca intrebarea ta este fara rost fiindca (parerea mea dar poti demonstra ca nu e asa) nu sti la cine refera Porunca 1 si nici "TRASEUL" unei rugaciuni spre Dumnezeu.

| numerbosk a răspuns (pentru anonimg):

Ok,sa stii ca fiul vecinului tau m-a jignit, poti sa te ocupi de el te rog?

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Trebuie să editez, să corectez fraza aceasta:
"El care ne-a creat din dragoste, care Și-a dat viața ca să ne bucurăm de ce-a veșnică, poate găsi plăcere în ființele iubite de El? Niciodată!"
În felul următor:
"El care ne-a creat din dragoste, care Și-a dat viața ca să ne bucurăm de ce-a veșnică, poate găsi plăcere în a face rău ființelor iubite de El? Niciodată!"

| doctorandus a răspuns (pentru Hammurabi):

Cine vă explică Sfânta Treime este prin definiție eretic. Poziția teologiei creștine mainstream este că Sfânta Treime nu se poate explica rațional.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Dupa cum am raspuns anterior, cine-ti explica in ce mod sta treaba cu Sfanta Treime este prin definitie eretic. Teologii considera ca Trinitatea nu se poate explica rational.