| sabin89 a întrebat:

Cum este interpretat, în cercurile religioase, textul care spune că omul a fost făcut din țărâna pământului și i s-a suflat în nări suflare de viață? La propriu? Că s-a luat chiar pământ, s-a modelat un chip de om și i s-a suflat în nări? Sau cum?
Întrebarea nu are niciun fel de tendință. Pur și simplu sunt curios cum explică mai marii bisericii acest text.

49 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Interesant cum oameni cu pregătire în domeniu (milan9, dar și alții) nu ne ajută să obținem o înțelegere mai clară a textului.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Asta pentru ca nu exista o intelegere mai clara a textului Sabin. Am explicat mai sus cum vad diversi teologi textul Bibliei, in speta al Genezei, in fond, un mit, asa cum e de acord si Biserica Catolica.
E bine de stiut ca astfel de contradictii au existat din cele mai vechi timpuri, de la Origene la Celsus, si de la Marcion la Valentinus si Paulicani, si e normal cumva, din moment ce nu avem limba Bibliei, Tanah difera de Vechiul Testament, iar in sutele de traduceri doar din ebraica in greaca, fiecare a scos si a introdus ce a inteles si ce i-a convenit. Septuaginta insasi, la a carei traducere au lucrat circa 70 de indivizi, difera si ea de Tanah. Pentru o carte la care au lucrat 1000 de ani, circa 200 de indivizi, e totusi uimitor de bine alcatuita, tinand cont ca si marile concilii ale Bisericii au scos din alcatuirea Bibliei cam ce au dorit sau ce nu au inteles.
Incearca sa dai sens oricarei carti, citind cate trei pagini, si sarind doua... happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

"...in fond, un mit" - Concluzia: Miliarde de oameni (care au fost și care sunt încă) cred un mit.

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Sabin, tu ai intrebat despre V.T. / Genesis / facerea omului.
Eu la asta ti-am raspuns, parti din Genesis sunt mituri, la fel de bune ca Popol Vuh sau mai modernul E.T. antici.
Miliardele de oameni de care vorbesti acum, cred in cu totul altceva.
Crestinismul nu are ca temelie Genesis.
In fine...

| ania a răspuns:

In sensul ca si in om sunt aceleasi substante chimice ca si in pamant, in materia anorganica.Trecerea de la materia anorganica la cea irganica e interventia lui directa e suflarea Lui de viata.Omul are o suflare de voata superioara animalelor, chipul si asemanarea Creatorului se vad in faptuln ca e singura fiinta cu constienta de sine si constiinta.

| Holiday a răspuns:

Adam, ca Adam, dar daca Eva a fost facuta din coasta lui Adam, avea genomul 44XY, adica era barbat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, la propriu în mare parte

| Darkmagic a răspuns:

Cred ca e un simbolism, ca multe altele din Genesis.
Am gasit in Athanasiologikon; The Hebrew and Aramaic Lexicon of the Old Testament si GeseniusLexicon termeni ca:
''Našam'', "Nǝšamá" - suflare/respiratie.
"Rûaḫ" - duh/suflare/suflet
"אדמה"/"Adamah" - pamant/sol
"אָבָק" - praf/tarana
E usor sa te gandesti la "suflare" ca metafora a vietii, mai ales in sintagme ca: "a nimicit toata suflarea..."
Deasemenea, am subliniat "Adamah" - "pamant", in ebraica, pentru ca este atat de evident ca Biblia l-a vrut pe Adam din pamant, cu o respiratie a divinului asupra-i.
Termenul "Rûaḫ" e dat ca "suflet" in traducerea lui Cornilescu, dupa modelul lui Louis Segond, unde "suflet" ii corespunde lui "soufle" - "suflu".
In "Creation of the world and man. Synthesis of Dogmatic Theology", o lucrare a unui PhD. roman, Bugiulescu Marin, acesta interpreteaza mot-a-mot:
„Luand Domnul Dumnezeu tarana din
pamant a făcut pe om si a suflat asupra lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie", cu mentiunea ca "suflarea de viata" este si sufletul, care e adus in existenta odata cu trupul, unde dihotomia Trup-Suflet vine in contradictie directa cu trihotomia lui Platon: Trup-Suflet-Spirit.
In conceptia exegetilor, cel putin a unora, sufletul omului este atat principiu de viata, cat si principiu noetic, dar ce suntem exact, te las pe tine sa alegi. happy
Din punctul meu de vedere, mai important este actul expres de creatie ca opera directa, in Genesis, numai pe om il creează Dumnezeu in mod special, nefiind rezultatul poruncii divine, al Cuvantului, ca pana atunci.
Probabil cautand in internet o sa gasesti si alte interpretari, dat fiind ca domeniul este atat de vast.

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Mă gândeam dacă există un punct de vedere oficial al Bisericii în legătură cu răspunsul la această întrebare. Adică, spun și ei - conducătorii marilor religii - că e vorba de un simbolism acolo? Sau că trebuie luat literal (la propriu); că Dumnezeu a făcut un om din pământ (cam cum am face noi un om de zăpadă, să zicem), cu cap, picioare, mâini etc. și apoi a suflat în el? Ce răspund ei, concret, la această întrebare?

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Nu exista o pozitie oficiala, fiecare preot o explica asa cum simte. Stiu ca Papa Francisc a avut chiar o declaratie destul de surprinzatoare cu privire la Geneza, dar nu mi-o aduc aminte acum.

| DonEduardo a răspuns:

Cred ca depinde de fiecare mai mare al bisericii in parte.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

"14. Oamenii de științã au descoperit cã organismul uman este format din aproximativ 28 de oligoelemente fundamentale, toate acestea gãsindu-se în pãmânt (sol).
https://www.google.com/......https?/url

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Existenta sau inexistenta vreunui zeu nu poate fi probata sau demonstrata, doar crezuta.
In aceeasi ordine de idei nici sa stii ce a determinat la creerea vietii pe pamant nu e posibil.
Cand crezi ca ai gasit toate raspunsurile, dintr o data apar noi intrebari apoi raspunsuri, apoi iar intrebari si apoi iar răspunsuri si asa putem discuta la infinit ca nu ajungem nicaieri.
Credinciosul(crestin, musulman, evreu, hindus, taoist, samanist, juché) va prezenta varianta sa de zeu.
Apoi omul de stiinta varianta lui de creere a vietii. Apoi acela care face o ciorba de religii, zice ca e un adevar in toate si si prezinta si el varianta lui.
Toti discuta, toti prezinta, toti intreaba dar la finalul zilei nimeni nu castiga razboiul, ci doar pleaca cu coada intre picioare, mai invatat, si cam atat.
Toti pot vorbi la infinit, degeaba adevarul nu l va afla nimeni niciodată.
Adevarul nu e detinut de nimeni.

| halogen001 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Existența zeului poate fi probată în funcție de caracteristicile zeului.
Dacă spun că există un zeu care mă iubește și e atotputernic și văd că el nu vorbește cu mine, atunci zeul nu există.
Toți zeii sunt personaje imaginare inventate de omul mincinos pentru a profita de naivitatea și neștiința celorlalți, pentru a-și justifica necunoașterea, acțiunile și dorințele.

Ce a determinat apariția vieții pe pământ poate fi cunoscut de oamenii inteligenți care folosind știința ajung la niște concluzii corecte.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru halogen001):

Vezi ca poate iar intri in polemica cu vreun crestin, o sa fie haios eu doar ma uit la voi.happy

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru halogen001):

Dumnezeu ne raspunde la rugaciuni si stie dinainte ce dorim sa ii cerem ( Matei 6:8) asta nu inseamna ca el ar trebui sa vina direct in fata ta/oricui sa ii raspunda!

Iov a depasit necazurile prin credinta in Dumnezeu, spre exemplu! Nu inseamna ca Dumnezeu e indiferent!

Din pacate, intreaga lume zace sub puterea celui rau ( 1 Ioan 5:19) si noi toti am pacatuit ( Romani 3:32)! Din cauza asta ne simtim deconectati de la Creator dar va veni si ziua cand el va transforma Pamantul acesta intr-unul nou ( 2 Petru 3:13)

| halogen001 a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Vorbele fără acoperire în fapte nu au mare valoare. Degeaba spun că un lucru e într-un anumit fel, dacă realitatea arată cu totul altfel.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru halogen001):

Biblia e mai mult decat vorbe, contine si fapte! Exista profetii din Vechiul Testament implinite in Noul Testament. Nasterea lui Isus a fost profetita de Isaia cu 700ani in urma!

Mai ales ca si la ora actuala se indeplinesc profetii! Vor fi boli, cutremure, epidemii, razboaie! Si da, au fost indeplinite cu mult timp dupa!

Si Biblia nici stiintific nu se contrazice! In Cartea lui Iov, Dumnezeu ii descrisese circuitul apei in natura tocmai dupa mii de ani de prima descoperire a lucrului asta!

Acum fiecare crede ce vrea, eu doar am zis! Important e sa-l faci pe Isus Domn si sa crezi ca Dumnezeu l-a inviat din morti si vei primi viata vesnica ( Romani 10:9-10)

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Care este motivul pentru a denatura scripturile atât de flagrant? Ei bine, răspunsul, desigur, este evident: scriitorii Evangheliei erau disperați să demonstreze că omul lor, Isus, era Mesia care fusese promis în Vechiul Testament. Deoarece în Vechiul Testament nu existau în mod real profeții despre un Mesia născut din fecioară, răstignit și înviat, ei au trebuit să se strâmbe și să denatureze pentru a da impresia că Isus era acela cel mult așteptat.
— Farrell Till, „Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim"

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Crezi ca, chiar nu erau?

Citeste Cartea profetului Isaia cap 53, si vei vedea in mod clar ca este prezisa si moartea lui Isus si o parte din infatisarile lui chiar!

Din pacate multi agnostici sau atei, incearca sa faca Biblia sa para falsa si contradictorie! Din pacate nu le iese fiindca Cuvantul lui Dumnezeu mereu va ramane viu si de incredere!

Dar na asta e lumea condusa de Satan, incearca sa dea la o parte Scripturile!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Din pacate pentru tine, multi profesori universitari de Biblie *crestini* sunt de acord cu Till. Crestin nu e sinonim cu ignorant sau fanatic.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Iar dacă ai fi citit mai mult de un singur capitol, ai fi aflat despre cine vorbește Isaia.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Crestin dpdv Biblic e o persoana ce a crezut in Hristos si a fost nascuta din nou! ( multi suntem crestini dar ne lasam de credinta poate pe parcurs)

Acei profesori, mi-ar veni greu sa cred ca sunt ei profesori ai Bibliei dupa ce ca o contrazic grosolan! Poate doar niste fosti profesori care s-au ratacit pe parcurs!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Wtf? Cartea lui Isaia definește despre cine e vorba.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Despre Cartea profetului Isaia din Vechiul Testament, care are ca si rezumat "mantuirea prin Dumnezeu" bine nu asta este singura profetie are multe altele! Numele Isaia vine de la "Dumnezeu salveaza/mantuieste"

Daca n-ai auzit de unele carti din Biblie, parerea mea ( nici nu vreau sa par dur) e sa nu-ti dai cu parerea cum ca Nasterea lui Isus nici n-a fost prezisa sau moartea lui!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

N-ai citit Biblia, si se vede asta!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Ia zi-i, la Zaharia 13:6 e vorba de Isus Hristos?

| halogen001 a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Toată biblia e poveste. E o poveste absurdă cu un zeu atotputernic care nu face nimic, care ar fi făcut omul păcătos, slab, neștiutor, fricos, credul, mincinos, hoț, tâlhar, bolnav, un zeu care a făcut purici și păduchi, viețuitoare efemere care se mănâncă una pe alta, un zeu mut, invizibil, inexistent, inactiv, un adevărat simbol al neputinței, neștiinței, nimicului, absurdului, neseriozității, primitivismului, minciunii și așa mai departe.
Isus nici nu a existat. E și el doar un personaj imaginar cum e și Dumnezeu. De crezut se poate crede în ceva, dar doar atunci când e ceva serios și plauzibil. Toți zeii sunt personaje imaginare de poveste. Nu-i vede nimeni decât în cărțile cu povești.
Câtă vreme omul e sărac, neștiutor, bolnav, slab și muritor, mincinos, tâlhar și muncitor zeul e doar o amăgire.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Ti-am spus clar ce e Cartea lui Isaia, dar na vad ca sunt multi ca si tine care tot vor sa il faca pe individ sa ajunga la concluzia "N-ai citit Biblia" cand ei habar n-au sa numeasca 7 carti din ea!

Iti asigur ca am citit si inca o citesc ( timp e destul) si persecutii de acest gen precum " nu stii deloc ce vrea sa spuna Biblia; Habar n-ai nimic" sunt pur si simplu replici date de Satan doar ca sa ma opresc din ce zic, dar va veni si vremea cand multi vor vedea ca Biblia n-a fost o carte dezamagitoare! Sper sa iti dai seama de pe acum!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Daca ai fi citit cu atentie cel putin Cartea lui Isaia, mai mult de un capitol, ti-ai fi dat singur seama ca termenul de servul care sufera este definit univoc in cartea pe care ai citit-o. Si, nu, nu e vorba de Isus Hristos, asta e doar o tragere la tema a crestinilor disperati ca Vechiul Testament nu contine nicio profetie despre el. Ce e mai usor: ca Mesia sa indeplineasca o proorocie care nicidecum nu se refera la un singur individ sau ca evanghelistii au adaptat povestea lor ca sa semene intrucatva cu ce se discuta la Isaia?

Iar ura teribila a crestinilor pentru evrei provine din faptul ca evreii cunosteau foarte bine Vechiul Testament si dovedeau cu argumente ca acesta nu a zis niciodata nimic despre Isus Hristos. Pentru evrei ideea ca un infractor crucificat de trupele de ocupatie este Mesia este ridicola si chiar blasfemiatoare.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Cat despre proorocia "tanara femeie este pe cale sa nasca prunc" ea se refera la o situatie militara din Israelul Antic, situatie care nu mai exista de secole la nasterea lui Isus.

Si daca nu te-ai prins, pe Isus nu-l chema Emanuel sau Immanuel, deci iar nu poate fi pruncul din proorocie. Altfel am fi vorbit de Emanuel din Nazaret sau Emanuel Hristos in loc de Isus din Nazaret sau Isus Hristos.

| minrest a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Mai, am citit cap 53 din Isaia, chiar toata cartea Isaia, si am constatat ca nu este vorba de Isus, ci despre conflictul lui Ahaz, un rege idolatru al regatului Iuda, cu Israel si Siria, profeti puternice care par sa se fi si implinit, dar care pot fi facute dupa implinire, privind salvarea regatului Iuda de inamici, un rege credincios, Ezechia, dar si o perspectiva filosofica si religioasa interesanta, si multe altele. Dar despre Isus, nu.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Dap, dacă Isus Hristos ar merge pe stradă îmbrăcat la cămașă și pantaloni, habar n-ai avea că e Mântuitorul.

Eventual ai râde de el că e și țigan și rocker.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce aberatie e asta? Nimeni nu l-a vazut pe Isus in secolul 20-21 dar nu nu mai! Noi credem in ceea ce a facut Isus pentru noi! Nu vom stii pana nu se intoarce cum arata Isus ( ca si aspect)! Doar discipolii si oamenii de pe vremea sa l-au vazut nu si noi nascuti in generatia actuala si cei care abereaza ca l-au visat sau vazut pe Isus, sunt niste proroci falsi!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Daca vrei sa stii adevarul: nu analiza singur profetiile mesianice din Vechiul Testament decat daca vrei sa-ti pierzi credinta.

| Pocait01 a răspuns:

Da, Dumnezeu l-a creat pe om din ce vezi că rămâne după ce moare, din țărână.

Dacă vrei o interpretare mai adâncită: versetul 1 al Bibliei îți spune că Dumnezeu a creat cerurile și pământul. O analiză amănunțită a textului îți spune că Dumnezeu a creat cele nevăzute și cele văzute, 'Universul spiritual' și cel material, cu alte cuvinte... TOT.
Apoi spune că Dumnezeu a făcut trupul omului din țărâna pământului, deci din partea materială. Lucru care explică mai multe lucruri cum ar fi de ce Satana nu moare(fizic, ca noi) deși nici el nu este în slava lui Dumnezeu.

Ca bonus: Dumnezeu l-a făcut pe om capabil să aibă duh din Duhul Său. Lucru atât de râvnit de Satana; uite ce a făcut acesta când Duhul Lui Dumnezeu a fost cu Moise: Iuda 1:9.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns:

Geneza 2:7 - Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viață, și omul s-a făcut astfel un suflet viu.

Dupa cum se pare, nu vad nicaieri o interpretare non-literala! Dumnezeu l-a creat pe Adam la propriu din tarana pamantului iar in nari i-a suflat suflarea vietii! Atentie! Majoriatatea religilor interpreteaza asta ca fiind un suflet nemuritor care se desprinde de trup la moarte! Asta-i o prostie biblica! Nu exista nicaieri in biblie vreun suflet nemuritor mai mult opusul!

Ezechiel 18:20 - Sufletul care pacatuieste va muri

Ezechiel 18:4 - Sufletul care va gresi va muri

Sufletul vine din ebraica "Nefes" care inseamna pur si simplu "Suflare"! Cand omul moare se intoarce in tarana unde nu mai exista nicio activitate, constiinta ( ca intr-un somn adanc fara vise) pana la inviere! ( Eclesiastul 9:5, 10; Psalmul 146:4; Ioan 11:11)

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Si atunci de ce omul nu este un Golem ambulant ci are oase, vase de sange, organe, etc?

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

De ce nu se dizolva lutul din tine daca stai in ploaie?

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Omul nu este un "lut" probabil ai inteles ceva gresit! Chiar daca Dumnezeu l-a creat pe Adam din tarana asta nu inseamna ca nu avea un trup material! La fel ca si el, noi urmasii lui, am preluat pacatul si moartea si de asemenea trupurile astea de ocara care pot muri si la un moment dat se intorc in tarana ( cred ca asta ai vrut sa zici)

Printr-un singur om a intrat pacatul in lume si prin pacat moartea ( Romani 5:12)

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Pai ai zis ca Geneza cap. 1 si cap. 2 trebuie interpretate strict literal, sau ai ajuns sa-ti retractezi opinia?

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, Dumnezeu l-a creat pe Adam din tarana da unde zice ca nu i-a dat un corp material si e pur si simplu doar "lut"! E ilogic! Cum sa fiu doar tarana cand am un trup cu suflare in el! Cred ca stiu ce ai vrut sa spui dar maretia lui Dumnezeu va fi greu de inteles in capacitatile noastre umane, de aia si Biblia e adaptata la gandirea omului! Desi Biblia nu lasa de inteles cum din tarana Dumnezeu a creat trupul nostru uman, asta insa ramane la capacitatile sale dar atat pot spune ca nu suntem un "lut" care se topeste chiar daca de acolo am luat start!

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Daca Dumnezeu voia, putea face un om facut 100% din lut si sa nu fie deloc ploaie pe Terra. Te contrazici singur.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Intr-adevar daca voia, dar Dumnezeu e iubire ( 1 Ioan 4:8) si cu siguranta ne-a lasat ploaia pentru a nu muri de seceta spre exemplu!

Si Dumnezeu nu ne-a facut din lut fiindca probabil asa a dorit el sa ne faca "carne si os" si a observat ca acest lucru este bun ( Prin geneza cap 2 nu imi aduc aminte versetul). Dumnezeu ne-a creat in cele mai bune conditii si cu siguranta daca eram din lut nu avea sa ne placa!

Aici Dumnezeu are dreptate ca ce a facut este bun! Pe toti ne incanta carnea si osul nu vreun lut / ciment / piatra etc.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

Inseamna ca nu sustii lectura literala a Genezei.

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu inseamna asta, pur si simplu am spus ca Dumnezeu l-a creat pe Adam din tarana la propriu, doar ca sa fim seriosi... daca acum nu eram carne si os aveam sa fim morti inca de pe atunci ( cum spui tu de la ploaie)! Puterea lui Dumnezeu nu o va intelege nimeni niciodata, dar atat pot spune si sa rezum : Creati din tarana cu trupuri materiale!

| LOVETOKNOWTHINGS45 a răspuns (pentru doctorandus):

Si inca ceva, un sfat biblic venit de la Apostolul Pavel :

1 Timotei 4:7- Fereste-te de basmele cele lumesti si babesti!

N-are rost sa nascocim certuri si basme!

| Holiday a răspuns (pentru LOVETOKNOWTHINGS45):

"...si a observat ca acest lucru este bun"

Dupa care a observat ca nu e bun, si drept urmare Potopul.hee hee