| Lizzu a întrebat:

--Cum explicati voi visele in care ne apar persoane decedate care ne spun lucruri sau care ne fac sa simtim ceva diferit? Ori care ne atentioneaza in legatura cu vreun aspect negativ al vietii?
De ce se intampla asa ceva?
De ce visam oameni plecati dintre cei vii daca nimic dincolo nu ar exista?

Nu am stiut unde sa incadrez mai bine intrebarea. Pusesem la stiinta si filozofie dar nu merge momentan categoria.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cand visezi partea din creier cae se ocupa cu gandirea logica nu este activa, asa ca poti sa visezi de la satiri si minotauri pana la elefanti zburatori.
Doar pentru ca informatia este stocata in subconstient asta nu inseamna ca in timpul visului nu poti sa traiesti experiente noi. Si pe langa asta nu tot ce visezi face parte din subconstient, creierul are capacitatea de a inventa lucruri noi (recombinand informatiile pe care le detine), asa ca poti sa visezi un tablou pe care nu l-ai mai vazut si sa te apoci sa-l pictezi a doua zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ti-a fost dor de acea persoana si ea iti ramane in constiinta si in somn aceasta o reproduce prin intermediul unui vis!

| Lizzu explică (pentru Inferno):

happy exact la asta ma refeream eu, asta aveam in minte, faza cu lucruri noi, experiente noi pe care le traiesti in vis, dar pe care nu le-ai trait vreodata in viata reala.

mersi happy

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Probabil,tot ce e posibil...

happy

| Al99 a răspuns:

Sufletul este format din mai multe parti iar in alte dimensiuni timpul poate avea valori si sens diferite.Se pot pot intampla de toate.
Citeste ceva de Scarlat Demetrescu daca vrei sa stii mai mult.

| traiescdeciexist a răspuns:

Din simplul fapt ca aceea persoana iti lipseste foarte mult, iar subconstientul tau iti trimite acele vise ca sa te mai aline.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca esti atenta la ce visezi, o sa vezi ca nu e nimic nou in visul tau, absolut nimic, concluzia e ca sunt doar informatii pe care le detii, ma rog, se stie ca visele sunt produse ale subconstientului, dar in caz ca nu stii asta, gandeste-te la ce am zis la inceput.

| AwaZoh98 a răspuns:

Buna!
Din ce stiu eu, daca visezi o persoana decedata, inseamna ca ea a facut parte din persoanele foarte dragi din viata ta.
Pe de alta parte, trebuie sa dai de pomana pentru acea persoana. Asta doar daca vrei! happy

Bye-bye!

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Da,Mada,descifrez in unele vise parti, rupturi dintr-un tot, dintr-un intreg pe care l-am trait cand eram treaza.
Totusi ele se imbina perfect mai logic sau mai putin, dar intr-o ordine cursiva si produc ceva cu totul nou.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Totul nou creat din elemente pe care le detii. Nu stiu daca ti-am zis si tie, dar odata am incercat sa imi imaginez cu ar fi plantele de pe alte planete, si cand am vazut ca doar combim ce stiu, am lasat-o balta. Asta e o dovada ca dincolo de moarte nu exista nimic; cei care merg in rai sau iad in timpul mortii clinice, ar trebui sa vada ceva cu totul nou, macar un element, dar nu se intampla asta, pentru ca totul e in mintea lor.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Frumoasa comparatia happy intr-adevar...e ca intr-un vis, combini ce elemente detii deja, pentru ca mintea nu poate crea ceva cu totul nou si total separat de restul.

| RAY a răspuns:

Cum explicati voi visele in care ne apar persoane decedate care ne spun lucruri sau care ne fac sa simtim ceva diferit?

in timpul visului partea subconstenta apeleaza la amintiri, la lucruri care au avut o implicatie majora in viata ta o persoana decedata e acolo in mintea ta mereu intr-un loc

Ori care ne atentioneaza in legatura cu vreun aspect negativ al vietii?

aici intra in scena altceva daca visezi de 5 ori un singur care se va intampla vei crede ca esti clarvazatoare,mai ales daca ai o minte bazata pe o gandire magica isi dai seama ca asociezi orice vis cu realitatea culmea e ca isi amintesti doar ce e vrei
deci persoanele decedate nu transmit nimic,autosugestia,gandirea magica etc

De ce visam oameni plecati dintre cei vii daca nimic dincolo nu ar exista?

este gresit spus ei numai exista,ei numai exista in plan fizic dar mintea noastra nu poate accepta asa ceva, imagineazati ca esti moarta e foarte greu asa ca nu poti sasi imaginezi ca x numai exista, acele persoane au murit creierul modeleaza acele amintiri le transforma in intamplari, oamenii viseaza des parinti lor decedati e si normal asa ceva, mai ales ca ai crecut cu ei de mic

| Lizzu explică (pentru AwaZoh98):

Si daca nu dau de pomana ramane nemancata oare?
Sunt intrebari fara raspuns...

| MrAnderson a răspuns:

De obicei sunt propriile noastre ganduri, pe care le materializam in vis sub forma unor persoane asociate acelor ganduri, sau trairi.
Spre exemplu, daca te temi de ceva, vei visa o persoana care ti-a inspirat teama, in timpul vietii sale.

| N1no a răspuns:

Cand visam persoane decedate care ne spun ceva, ori ne atentioneaza, ori li s-a facut dor de voi, ori ai ramas tu gandul la ei inainte sa adormi.Cel mai bine te-ai putea documenta de la femeile batrane.O femeie de aici a visat cu 4 zile inainte ca alta va muri si asa a fost(erau ruda).Si multe altele