| anonim_4396 a întrebat:

Cum îți poți da seama dacă ești un creștin mediocru? straight face

25 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu poti

| Sofer a răspuns:

Nu te compari.

| mentholinks a răspuns:

Pai esti fiindca toti crestinii sunt la fel, egali, frati, deci esti in medie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De la cate prostii asterni in intrebari.

| fllu07 a răspuns:

Poți dacă ești umil, modest, si iti faci o autoanaliza a ceea ce crezi in lumina Bibliei. Altfel nu ai cum.

| NotNamed a răspuns:

Pai pentru inceput compara.te cu alti crestini pentru a iti face o primă parere. Dupa poti sa ceri pareri si de la cineva neutru care vede lucrurile din exterior.

| Irinel15123532 a răspuns:

Atunci cand te ascunzi in spatele unei religii.
Crestinul activ se implica in lucrarea Domnului, pazeste poruncile Domnului Iisus Hristos si urmeaza calea Lui.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Cel mai corect spus.
Iisus nu a avut o religie anume, si cand zic religie ma refer sa fie de acord cu un sistem religios(Farisei/Saduchei), ci El singur si-a creat propria religie cu propriile sale interpretari.
El de multe ori si-a contrazis propria religie, pana acolo ca a fost dat afara din propriul Templu impanzit de secure.
Acum nu prea se pune accent pe studiul pe cont propriu, se pune accent pe ce considera religia mea bine sau rau, ceea ce nu e corect, biblia este infailibila dar dogmele nu sunt.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, doar Biblia este busola dupa care trebuie sa ne ghidam. Religia care respecta Biblia este buna, religia care contraizce Biblia, nu trebuie uramata. De aceea orice auzim trebuie sa cernem prin Biblie, si de aceea trebuie sa o cunoastem foarte bine, sa stim ce spune.

| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Păi si nu mi-ai raspuns la intrebarea cu penticostalii si baptistii.
Sau sa te iau altfel:
Asa cum o bancnotă are câteva elemente de siguranță după care o poți diferenția de cele false, ma gândesc că tot asa si o religie, o credință, trebuie să corespundă unor criterii, ca sa o putem deosebi de cele false, cele care contrazic biblia, asa cum spuneai. Care sunt acele semne de identificare pe care trebuie să le găsim la o religie, ca sa putem verifica dacă e adevărată ori falsă?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Ca Hristos e Dumnezeu, si poruncile clare ale Bibliei sunt respectate. Pentru ca in aceste 2 religii enumerate mai sus, baptisti si penticostali, exact ca la ortodoxi, exista o dogma, nu este impotriva Bibliei, dar sunt niste traditii, dar toate respecta firul Biblic esential fara de care omul nu poate fi mantuit, Hristos este Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Eu am gasit scris în Biblie că altul este semnul de identificare al continuatorilor lui Isus Cristos. Chiar Isus Cristos a spus care este. Deci nu mai sunt 2 religii care respectă firul biblic (baptistii si penticostalii) sunt 3, si ortodocșii. Sau am înțeles greșit? Si cu asta, cu Isus Cristos este Dumnezeu, nu stiu ce sa zic. (bine, el oricum nu este Dumnezeu) dar n-am gasit nicăieri în Biblie scris asa: cei care cred în trinitate, sau propovaduiesc sfânta treime, sunt continuatorii mei. Poți să îmi arăți tu asta? Unde scrie? Sau, e de la tine?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Ioan 10:30: "Eu şi Tatăl una suntem."

Iisus spune ca exista din vesnicii asemenea ca Tatal (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens: "Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu".

Ioan 1:1 spune: "Cuvântul era Dumnezeu". Ioan 1:14 spune: "Cuvântul S-a făcut trup." Aceasta indică foarte clar că Iisus este Dumnezeu întrupat.

Faptele Apostolilor 20:28 ne spun: "... păstoriţi Biserica Domnului, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." Cine a câştigat Biserica cu sângele Său? Iisus Hristos. Dar Faptele Apostolilor 20:28 declară că Dumnezeu a câştigat Biserica cu sângele Său. Prin urmare, Iisus este Dumnezeu.

Toma, ucenicul lui Iisus, I S-a adresat astfel: "Domnul meu şi Dumnezeul meu" (Ioan 20:28). Iisus nu l-a corectat pe Toma în nici un fel. Tit 2:13 ne încurajează să aşteptăm venirea Dumnezeului şi Mântuitorului nostru – Iisus Hristos (vezi si 2 Petru 1:1). În Evrei 1:8, Tatăl declară despre Iisus: "pe când Fiului I-a zis: "Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate."

În Apocalipsa, un înger l-a învăţat pe apostolul Ioan să se închine numai lui Dumnezeu (Apocalipsa 19:10). În mai multe locuri din Scriptură Iisus primeşte închinare (Matei 2:11; 14:33; 28:9, 17; Luca 24:52; Ioan 9:38). El nu a interzis niciodată oamenilor să I se închine. Dacă Iisus nu ar fi fost Dumnezeu, El le-ar fi spus oamenilor să nu I se închine, după cum a făcut îngerul din Apocalipsa. Există şi multe alte versete şi pasaje din Scriptură care argumentează dumnezeirea lui Iisus.

Dar desigur, aici se aplica un citat care nu este din Biblie ''Pentru cel care este dispus sa asculte si sa cerceteze am 1000 de argumente, dar pentru cel care nu este dispus sa asculte si sa cerceteze, nu am nici un argument''

Draga prietene, si iti spun asta cu toata dragostea, esti prea mandru, si afirmatiile tale spuse cu un aer superior si imbatabil, nu sunt altceva decat o urma de mandrie si o siguranta peste masura de mare ca, cunosti totul.
Si eu am crezut ca tine, dar apoi am aprofundat, fara a avea o dioptrie setata dinainte, incearca sa citesti aceste versete in profunzimea lor, si scoate ochelarii deja setati pentru a elimina orice indoiala ca Iisus nu ar fi Dumnezeu.

Vrei sa stii cel mai mare semn ca Iisus este Dumneze? Daca Iisus nu este Dumnezeu, daca nu a fost Dumnezeu, suntem cei mai nenorociti dintre toti oamenii, de ce? Pentru ca doar si doar Dumnezeu putea plati datoria pacatului, daca Iisus nu este Dumnezeu, tot planul de mantuire cade, noi nu putem fi mantuiti si asta inseamna ca suntem cu totii destinati la iad, si eu, si tu.
O datorie vesnica poate fi platita doar de un Dumnezeu vesnic, doar Dumnezeu prin sange Sfant putea sa plateasca datoria, daca Iisus nu este Dumnezeu, tot planul de mantuire este distrus si noi nu putem fi mantuiti.
Si prin urmare, pe ce te bazezi ca vei merge in cer?

Romani 3:9 ''Căci toţi au păcătuit și sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu. Și sunt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Isus. Pe El, Dumnezeu L-a rânduit mai dinainte să fie, prin credinţa în sângele Lui, o jertfă de ispășire, ca să-Și arate neprihănirea Lui, căci trecuse cu vederea păcatele dinainte, în vremea îndelungii răbdări a lui Dumnezeu, pentru ca, în vremea de acum, să-Și arate neprihănirea Lui în așa fel încât să fie neprihănit, și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.''

Daca prin neprihanirea Lui Iisus suntem socotiti neprihaniti, si nu prin a noastra pentru ca este scris in acelasi text ''Fiindcă am dovedit că toţi, fie iudei, fie greci, sunt sub păcat, după cum este scris: „Nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Nu este niciunul care să aibă pricepere. Nu este niciunul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.''

si scrie ca prin credinta suntem mantuiti, prin credinta in cine? Intr-un prooroc? Intr-un om oarecare? In cine sa ne punem credinta sa fim mantuiti?

''și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.''

Cine este Iisus ca eu daca cred in El sa fiu mantuit? Cum de Dumnezeu a pus mantuirea, intreaga lucrare de mantuire care se face prin credinta, prin credinta in Hristos, daca Iisus nu este Dumnezeu, cine este?

| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci să-ți răspund la unele dintre versetele amintite, iar apoi să contraargumentez:
Faptele 20:28 a cumpărat biserica/congregatia cu sângele său. E normal si adevarat. Dar aruncă o privire si in Efeseni 5:23 Și coloseni 1:18. Isus este capul congregatiei/al bisericii. Deci a cumpărat-o cu sângele sau. Nu al lui Dumnezeu. Din punctul meu de vedere acest verset sunsustine doctrina falsă a trinității.

Matei 2:11 Isus era un copilaș. Cum putea el sa ii împiedice pe cei care l-au vizitat sa îi aducă închinare? Acest pasaj nu susține că Isus Cristos a primit închinare în calitate de Dumnezeu. Unde scrie in Biblie citatul ala cu 1000 de argumente. Vreau să-l citesc to rog.

Legat de faptul ca Isus a venit în lume si s-a jertfit nu are nicio relevanță în a susține doctrina falsă a trinității. Isus spune că a fost trimis în lume. Deci cineva mai mare (Iehova Dumnezeu) l-a trimis, si Isus Cristos, ascultător si umil, si-a îndeplinit misiunea. Cel trimis nu este mai mic decât cel care trimite? În plus, Isus Cristos nu este un om oarecare, un profet, sau cum spunea-i tu. Este fiul lui Dumnezeu. Iar în prezent este Regele Regilor și Domnul Domnilor. Regele Regatului lui Dumnezeu, sau Regele Împărației pe care toți o cerem în rugăciunea tatăl nostru. Isus Cristos este, sa spun asa: "instrumentul" folosit de Dumnezeu sa judece lumea. Deci nu este oricine.

| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Exact cum anticipam: te-ai aruncat în primă fază la "Eu si tatăl una suntem". Ai pus repede baza pentru învățătura falsă a trinității amintind cuvintele din Ioan. Uite: iti arat 8 versete cheie care arată că Isus Cristos este o persoană distinctă de Iehova Dumnezeu. Este inferior, si a fost creat. Ca este de aceiași esență da, de aceiași natură da. E logic sa fie o persoană spirituală. ca nu se putea urca Isus Cristos în cer cu corpul uman. De carne.

Ioan 20:17 - Isus spune, ma duc la Tatăl meu. Este evident că Dumnezeu era în ceruri, si Isus Cristos pe pământ. De ce mereu Isus Cristos, cu referire la Dumnezeu foloseste termeni care arată că îi este supus si inferior? Tată, Dumnezeul meu. Dacă sunt egali, sau este o Singură persoană  Isus = Dumnezeu. Cine a vorbit la botezul lui Isus? Cine la înviat? Mai mult Isus Cristos spune MA DUC LA DUMNEZEUL MEU.  Ce însemna să ai un Dumnezeu? Cuiva căruia îi aduci închinare, nu? Dumnezeu se închină cuiva? Nu. Dar Isus Cristos da.
Matei 28:17 - "toată autoritatea mi-a fost dată" cine i-a dat-o? (ex: eu si tine suntem colegi de muncă, avem aceleași atribuții, suntem egali, daca eu iti zic ție: irinel ai voie să dai pe cine vrei tu afară din firma, si sa angajezi pe cine vrei. Are vreo valaore ce zic eu? Te apuci tu să dai pe oameni afară? Vei reusi? Poate nici nu ma bagi in seama. Dar dacă îți spune directorul? Cineva care are dreptul să îți dea autoritatea asta, are valoare pentru tine? Da.) Dacă Isus Cristos si Dumnezeu erau egali, spune Isus: imi iau autoritatea, nu mi-o dai.

1 Corinteni 15:26  spune clar ca Isus Cristos se va pleca/închina înaintea celui care i-a supus toate lucrurile. Astfel Iehova Dumnezeu sa fie totul pentru toți. De ce nu spune Dumnezeu se va pleca înaintea lui Isus Cristos astfel Isus si Dumnezeu sa fie totul pentru toți? Deoarece singurul care primește inchinare si NU oferă este Iehova Dumnezeu.
Geneza 1:26 "sa facem om după chipul și asemănarea noastră" care facem, care noastră dacă era o singură persoană. Isus Cristos. Să fac, e corect.
Filipeni 2:6, 9. Isus nu sa gândit să fie egal cu Dumnezeu. (Ex eu nu m-am gândit să mă angajez la x firmă. Însemna că sunt angajat acolo? Eu nu m-am gândit să fac x lucru. Însemna că l-am făcut?) Tot așa Isus nu sa gândit să fie egal cu Dumnezeu. Însemna că este? Mai mult, în versetul 9 spune că Dumnezeu la înălțat. Revenim la exemplul cu angajații. eu iti spun Irinel de astăzi esti director de aprovizionari. Are vreo valaore pentru tine? Esti director? Dar dacă vine directorul general, autoritatea supremă în firmă, si iti spune:  Irinel, de azi esti director de aprovizionari. Are vreo valoare pentru tine? Da. Are. Mai mult decât mai mult laughing  dacă Isus Cristos si Dumnezeu erau egali, si Dumnezeu la înălțat pe Isus, nu cumva Isus a devenit mai mare ca Dumnezeu? Este posibil asa ceva?

Ioan 14: 28 - Însuși Isus spune: TATAL ESTE MAI MARE DECÂT MINE. Care parte nu o înțelegi?
Coloseni 1:15, 16 spune Isus A FOST CREAT primul apoi prin intermediul lui, toate celelalte lucruri. Dumnezeu nu are început. De aici înțelegem că Isus Cristos are început. Deci nu e Dumnezeu.

1Timotei 2:5 Il prezintă pe Dumnezeu În rolul sau, apoi prezintă pe Isus în rolul sau: acela de mediator. Dacă ar fi egali: de ce nu spune Isus Cristos este Dumnezeu, și Iehova Dumnezeu este mediator între oameni și Isus Cristos Dumnezeu. De ce mereu Isus este în  poziția în care acordă inchinare, în care este supus, în care are rolul secundar? Iti zic eu, pentru că este inferior lui Dumnezeu.

Matei 4:10 - Pleacă Satan, căci este scris: lui Iehova Dumnezeul tău sa te închini, si numai lui sa ii aduci un serviciu sacru" de nu i-a spus Isus Cristos lui Satan: numai pentru mine sa aduci un serviciu sacru/ închinare. Sau numai pentru noi. De ce Isus Cristos se autoexclude de la primit închinare, si se pune în rând cu cei ce i se închină lui Dumnezeu?

Sper sa citești aceste pasaje, si te rog sa mi le  explici punctual pe fiecare în parte. Să înțeleg cum susțin ele ca Isus Cristos este Dumnezeu. Și te rog sa mai vezi 2 idei:

"Trinitatea, sau triada de zei, era o caracteristică importantă a închinării din Babilon. O triadă babiloniană era compusă din Sin (zeul-lună), Şamaş (zeul-soare) şi Iştar (zeiţa fertilităţii şi a războiului)" deci închinare păgână. Și imorală, cred  ca stii ce presupunea închinarea la Iștar.  Si:
"O doctrină importantă care a fost influenţată de idei păgâne este cea privind identitatea lui Isus Cristos. Potrivit Bibliei, el este Fiul lui Dumnezeu; potrivit adepţilor filozofiei greceşti, el este însuşi Dumnezeu."
"Această doctrină a fost dezbătută în mai multe concilii. Ea ar fi putut fi uşor înţeleasă dacă prelaţii ar fi acordat mai multă atenţie Bibliei. Însă majoritatea n-au ţinut cont de Scripturi. De fapt, ei veneau la concilii cu deciziile gata luate şi plecau şi mai înrădăcinaţi în convingerile lor.  Canoanele stabilite cu ocazia acestor dezbateri erau departe de ceea ce spuneau Scripturile.
De ce nu a apelat clerul mai mult la Scripturi în luarea deciziilor? Referindu-se la cei care susţineau că Isus este Dumnezeu, eruditul Charles Freeman menţionează că „acestora le-a fost greu să combată numeroasele afirmaţii ale lui Isus potrivit cărora el era subordonat lui Dumnezeu Tatăl". Drept urmare, tradiţiile bisericeşti şi părerile conducătorilor religioşi de mai târziu au înlocuit învăţăturile evangheliilor. De atunci încoace, mulţi membri ai clerului pun cuvintele aşa-zişilor Părinţi ai Bisericii mai presus de Cuvântul lui Dumnezeu. Este demn de remarcat că, la dezbaterile acestor concilii, împăraţii romani au avut mereu un cuvânt greu de spus. Referitor la Conciliul de la Niceea, profesorul Richard E. Rubenstein a scris: „Constantin le acordase privilegii [episcopilor] şi îi îmbogăţise cu mult peste aşteptările lor. În mai puţin de un an, noul împărat reconstruise aproape toate bisericile şi le dăduse înapoi episcopilor funcţiile şi onorurile pierdute. . . El acordase clerului privilegii de care altădată se bucurau doar preoţii păgâni". Iată de ce „Constantin avea autoritatea să influenţeze deciziile conciliului sau chiar să-şi impună punctul de vedere. Eruditul Charles Freeman a precizat: „S-a creat, astfel, un precedent conform căruia împăratul putea să intervină nu doar pentru a consolida puterea Bisericii, ci şi pentru a-i influenţa doctrina". (Citeşte Iacov 4:4.)

| h379m3973423 a răspuns (pentru fllu07):

"Si cu asta, cu Isus Cristos este Dumnezeu, nu stiu ce sa zic. bine, El oricum nu este Dumnezeu"
Pardon? raised eyebrows

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Ce-ai făcut bobița? De ce zici pardon? Te-ai scăpat? laughing

| h379m3973423 a răspuns (pentru fllu07):

Aha, ok

| fllu07 a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu vezi toate argumentele pe care i le-am adus lu Irinel, mai sus? Vii si tu si pui aceiași întrebare? Vrei sa ma apuc sa scriu din nou? Daca ai ceva de contraargumentat la ce am zis eu da. Dar nu vad sensul sa imi ceri indirect sa mai aduc o roabă de argumente ca doctrina trinității este falsă, de vreme ce nu le-ai citit nici pe alea.

| h379m3973423 a răspuns (pentru fllu07):

Am zis "ok", lasă-mă. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te compari cu alții.

| badpanda a răspuns:

Crestin mediocru este pleonasm.

| KR0NSTADT a răspuns:

Nu ai cum. Cineva trebuie să îți explice pas cu pas.

| h379m3973423 a răspuns:

"Caci va spun ca, daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor." Matei 5:20

| Whateverrr a răspuns:

Punandu-ne in fata oglinda scripturii, descoperim garantat, daca suntem dispusi sa aflam adevarul despre cum ne vede Dumnezeu happy

Întrebări recente