| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum le-a dat Adam nume tuturor speciilor de animale, plante, fungi, etc? Cum a reusit? Trebuia sa intre si prin apa dupa corali, ca si aia sunt animale. Oare ce fel de butelie avea Adam?

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Si omul a pus nume tuturor vitelor, pasarilor cerului si tuturor fiarelor campului; dar pentru om nu s-a gasit niciun ajutor care sa i se potriveasca." (Geneza.2:20)
Automat se refera la Adam, deorece Eva inca nu fusese creata pana atunci.
De asemenea versetul nu spune nici despre plantele si animalele subacvatice.

"Toate zilele pe care le-a trait Adam au fost de noua sute treizeci de ani; apoi a murit." (Geneza.5:5)

Este adevarat ca Adam a trait atat de mult. Dar nu cred ca toti anii acestia i-au fost de ajuns sa exploreze tot pamantul. Flora si fauna sunt extrem de variate. Si cred ca daca tehnologia nu s-ar fi dezvoltat, si astazi am mai gasi plante si animale necunoscute.
Ba inca tehnologia a avansat atat de mult, ca cei mai multi dintre noi nu cunoastem flora si fauna asa cum au fost ele cunoscute de inaintasii nostri.
Cunoastem mai mult denumirile actorilor, cantaretilor, persoanele din media, jocurile si filmele, decat micile vietati de la care avem ce invata:
"Du-te la furnica [...]; uita-te cu bagare de seama la caile ei [...]!
Ea n-are nici capetenie, nici priveghetor, nici stapan;
totusi isi pregateste hrana vara si strange de ale mancarii in timpul secerisului." (Proverbe.6:6)

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

S-a dus si el cu submarinul, a facut scufundari...

| Lukasssz a răspuns:

Autorii bibliei nu s-au gandit atat de departe.

| chuckmanson a răspuns:

Eu mă întreb mai mult în ce limbă le-a dat

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiIonut24 a răspuns:

Omul a dat acele nume, nu Adam. Biblia este scrisa de om, asa cum si multele descoperiri facute pe glob sunt facute de om.
Deci vorbim de mai multi oameni.