| Mayhem666 a întrebat:

Cum multi spun ca Dumnezeu e o entitate fara gen, deci nu e nici femeie nici barbat (desi multi se refera la el/ea ca si Tatal, El, Lui, etc.), inseamna ca Dumenzeu e non-binary, deci in concluzie nu e un barbat cis straight, deci asta inseamna ca toate acuzatiile pe care crestinii le fac impotriva persoanelor LGBTQ+ cum ca Dumnezeu uraste aceste persoane, sunt invalide, din moment ce si aceasta entitate ar fi pro LGBTQ+, din moment ce ar fi identificata ca fara un anume gen (non-binary).

Deci daca crestinii spun ca Dumnezeu condamna toate persoanele din categoria LGBTQ+ ar insemna ca Dumnezeu se condamna singur/a prin urmare am trage concluzia ca Dumnezeu e pacatul incarnat din moment ce crestinii spun ca a fi parte din LGBTQ+ e un pacat.

Voi ce parere aveti despre aceasta deductie?
Este Dumnezeu pro LGBTQ+?
Este Dumnezeu pacatul intruchipat dupa deductiile incorecte ale crestinilor?

Pentru atei, prefaceti-va ca Dumnezeu exista pentru cateva momente.

42 răspunsuri:
| Mayhem666 explică (pentru FredericChopin):

In primul rand, modul in care ai scris, e horific, si abia daca am reusit sa inteleg.
Iar in al doilea rand, biblia nu a fost scrisa in limba romana, o limba in care pana si substantivele au genuri, si nu sunt folosite la modul neutru, cu cateva exceptii.
Deci in concluzie, dumnezeu e un cuvant in romana, o limba in care biblia nu a fost original scrisa, deci exista si greseli de traducere.
Daca nu poti sa faci o simpla conexiune, nu mai comenta aiurea, ca te faci de ras.

| FredericChopin a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci biblia in Romania de fapt pe terioriul ronaniei a aparut in sex al 1 lea cand sf Andrei nea crestinat pe noi romanii in al 2 lea rand or fi si greseli de traducere dar daca tu crezi ca e femeie de femeile nu pot fi preoti iti ziceu pentru ca femeile nu au chipul lui d mnezeu sau hai ca te iau altfel pe cine a creat mai intai d mnezeu pe adam sa u pe esca?

| Mayhem666 explică (pentru FredericChopin):

Inainte sa incepi sa ma interoghezi, invata limba romana, ca ce ai scris e horific. Nu am mai vazut atatea greseli intr-un singur raspuns, de secole.
Si lasa-ma cu "cine a fost creat primul" ca daca e sa o luam dupa logica ta, barbatii ar fi cei care dau nastere, nu femeile.
Logica si ratiunea ta sunt la pamant.

| Mayhem666 explică:

Nu are rost sa-mi mai pierd timpul cu tine, e clar ca esti un troll.

| Mayhem666 explică:

Gandirea ta ma sperie, daca gandesti in halul asta la 18, nu vreau sa stiu cat de degenerat vei ajunge pe la 30.

| Mayhem666 explică:

Cel mai bun cadou de ziua mea ar fi daca te-ai arunca de pe un pod. Ai face umanitatii un bine.
happy

| Mayhem666 explică:

Ma amuza prostia aia imensa care iese din tine.
Mai nou ai ajuns si faimos, te-am vazut intr-un videoclip de-al unui tip, pe YT care reactiona si citea niste raspunsuri pe TPU.
Fabulos, acum toata Romania stie cat de imbecil esti.

| Mayhem666 explică:

Ma ma ma ce? Huh? Ce-mi place cand vad ca te enervezi. Zici ca nu te superi si ca nu te pui la mintea mea, dar faci cu totul altceva. Se vede cat de frustrat esti, si ti-am mai spus, nu sunt copil, sunt mai mare decat tine, pentru ca ai spus ca ai 18 ani, si stiu ca am mai multi decat tine bai puțoiule.

| Mayhem666 explică:

Te-ai descris cumva pe tine? Sa stii ca ti-ai atribuit o descriere perfecta. Ti se potriveste de minune. Bravo!

| Mayhem666 explică:

Ok, deja ai inceput sa ma plictisesti cu raspunsurile tale puerile si banale. Te las sa-ti faci de cap, nu-mi mai pasa, poti sa continui sa te certi singur daca doresti, dar daca faci asta, macar da dovada ca ai terminat 8 clase si scrie corect din punct de vedere gramatical.
Si nu, nu am un handicap, ala cu handicap esti tu. Se vede ca esti o persoana cu nevoi speciale.
Iti doresc sanatate.
Bye bye!

| T0T a răspuns:

Având în vedere că Dumnezeu este considerat ca fiind de altă natură decât cea biologică, consider că nu i se pot asocia astfel de atribute care țin de sexualitate sau de construcții sociale inventate de om.
În rest, discuția asta îmi amintește de vorba: „Totul e simplu, omul complică lucrurile". Vrem să ne susținem impresia formată superficial prin metode complexe, dar artificiale. Nu neg că contemplarea și construirea unui templu virtual înăuntrul nostru nu ar fi importantă și nu ne-ar ajuta, dar nimeni nu poate nega că orice credință este 0 din punct de vedere obiectiv dacă nu poate fi dovedită și percepută tot obiectiv sau, măcar, dacă obiectivismul nu există sau nu poate fi cunoscut, să existe pentru toți dintre noi. Fiecare e liber să își creeze propriile aberații sau minunății înăuntrul său, dar expunând și forțând asta asupra altora nu diferă cu nimic de principiile comuniste care au băgat „necredincioșii" (față de regim) în temnițe.

| alexandru3107 a răspuns:

Dumnezeu este un El, deoarece este tatal lui Iisus.