| victor1k a întrebat:

Dumnezeu ma vede cand ma violeaza 2 pedofili? De ce nu face nimic? E din cauza la pacatul stramosesc? Eu cred in Dumenzeu

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unele lucruri care ni se intampla, sunt consecinte ale alegerilor noastre.De aceea este bine sa ne rugam si la plecare si la venire,ca Dumnezeu sa ne ofere protectie.
Iti recomand doua carti extraordinare,este povestea reala a unei fete pe nume Doris,si vei vedea cum Dumnezeu schimba raul in bine.
,,Fata pe care nu o iubea nimeni,,si,,Nici un loc unde sa plangi.,, de Doris Van Stone.
Aceasta finta simte din plin durerea incestului,abuzului, respingerii.Ea este dovada vie a puterii lui Dumnezeu de a vindeca cele mai profunde rani! Daca chiar ai avut nefericita experienta, sa stii ca aceste carti te vor ajuta sa primesti eliberare si vindecare.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Draga ema, violul este un act de constrangere asupra celui care se efectueaza, nu este o alegere.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Este o consecinta a unor alegeri gresite,sau poate prin aceasta incercare, Dumnezeu doreste sa te faca sa privesti in sus, sa ceri ajutorul lui Dumnezeu.El intotdeauna transforma raul in bine.Iti recomand doua carti extraordinare,este povestea reala a unei fete pe nume Doris,si vei vedea cum Dumnezeu schimba raul in bine.
,,Fata pe care nu o iubea nimeni,,si,,Nici un loc unde sa plangi.,, de Doris Van Stone.
Aceasta finta simte din plin durerea incestului,abuzului, respingerii.Ea este dovada vie a puterii lui Dumnezeu de a vindeca cele mai profunde rani! Acum, ea este o consiliera extraordinara care ajuta multe persoane care au avut experiente asemanatoare cu ale ei.Si cu ajutorul lui Dumnezeu, multe primesc eliberarea si vindecarea.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ce consecnte ale alegerilor gresite?! In acest caz vorbim de un dumnezeu razbunator, nu unul iubitor. ema, nu trebuie sa faci niste alegeri ca sa fii violata, alegerea o face altcineva, si daca a pus ochii pe tine...dar copiii mici care au fost violati ce alegeri gresite au facut?!

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Daca ai aiti cel putin una din cartile pe care ti le-am recomndat,ai intelege exact ce vreau sa spun. Dumnezeu a schimbat raul in bine, a ajutat-o sa treaca peste aceste amaraciuni, si acum o foloseste pentru a-i ajuta pe altii care trec prin aceleasi incercari asemanatoare cu ale ei.Si pe deasupra, au primit si mantuirea sufletului, lucrul cel mai important si de valoare. Dumnezeu are in vedere eternitatea.Trupul este trecator, dar sufletul este vesnic.Decat sa arzi o vesnicie, mai bine sa suferi aici in trup, ca sa fii fericit o vesnicie.Acest lucru este greu de inteles de cei care nu cunosc pe Dumnezeu.

| EmaS a răspuns:

El doreste fericirea noastra eterna.Viata de aici este trecatoare si plina de necazuri.Este spre binele nostru ca sa fim curatati in acest trup, ca sa nu fim judecati o data cu lumea.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Gheorghe, nu exista Dumnezău. happy

| Trinitas a răspuns:

Victore, lasa-l pe Dumnezeu, o sa vezi mai tarziu in ce hal se minte poporul. Ce trebuie sa faci tu e sa pui frumos manuta pe telefon si sa suni la politie. Chiar atat de proasta a ajuns lumea?

| miradoniz a răspuns:

Păcat strămoșesc i se spune înclinației spre a alege soluția mai ușoarăhee hee NU este o greșeală personală, pe care o tragi după tine, toată viata-ai mereu o alegere.Probabil că ai fost avertizat ori să nu mergi pe străduța aia lăturalnică,ori că, enervând pe cine nu trebuie, o să suporți consecințele.Decizia de a asuma riscurile este a ta.

| Hombre a răspuns (pentru miradoniz):

"Păcat strămoșesc i se spune înclinației spre a alege soluția mai ușoară". Lamureste-ma cum vine asta?

| miradoniz a răspuns (pentru Hombre):

hee hee bine remarcat-mă gândeam doar la minehee hee să spunem că ești la o răscruce de drumuri și ai de ales între doua poteci, una pare mai grea, cealaltă mai puțin-soluția cea mai ușoară mi se pare a te opri să chibzuiești-și să alegi.Soluția cea mai dificilă să apelezi la Cel de Sushee hee (eventual dacă tocmai nu are chef să răspundă,să stai jos până afli ce vrei să știi clar și dincolo de orice îndoială? ) "păcatul strămoșesc"-înclinarea de a alege prima variantăhee hee cu cât ești mai departe de El,cu atât ți se pare mai naturală-cu cât este El departe de tine, cu atât ai tendința de a Îl "bate la cap" mai des"hee hee oricum, alegerea îți aparține la toate nivelurilehee hee (P.S.intervenția divina e lucru rar, dar foarte prețios. Există, nimic altceva nu contează.)

| Hombre a răspuns (pentru miradoniz):

Ti-am mai spus eu ca trebuia sa te faci predicator s-au politician.

| miradoniz a răspuns (pentru Hombre):

hee hee politicianhee hee nu, mulțumesc-prefer să am alegerea între bine și rău, decât dintre "rău și mai puțin rău"hee hee în plus-am trachee hee

| Hombre a răspuns:

Pe pamant numai legea e cea care te apara, dar cel mai bun aparator esti tu prin vigilenta, viata are neprevazuturi la orice pas. Interventia divina este doar o dorinta a noastra, in fapt este doar o iluzie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Din pacate nici legea nu te mai apara pe pamant. Balanta este inclinata inspre cel cu mai multi bani. Justitia este oarba. Destept a fost cel care a zis asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ce lege te apara cand, de cele mai multe ori, pagubitul plateste iar infractorul iese cu basma curata?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce zici tu este o chestiune de aplicatie a justitiei pur umana si ca sa exemplificam, in tarile evoluate nu scapi usor cand esti infractor, tu gandesti si exprimi gandirea ta fata de justitia din Romania care este departe de a fi cu adevarat libera, inamovibila si evoluata cu adevarat.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Firesc este sa te apere legile pe care tara, comunitatea, si le-a adoptat, in cazul in care " pagubitul plateste iar infractorul iese cu basma curata? " atunci sistemul este disfuntional. Deci nu-ti ramane sa te rogi la Dumnezeul lui Stefan cel Mare, dar sa stii ca el a invins cu firea lui nu cu ruga la inchipuiri. Daca nu crezi roaga-te cat vrei si incepand de azi sa trandavesti rugandute la cele sfinte si te asigur ca; in afara de faptul ca nu vei fi invingator vei murii si de foame.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Da. Ai foarte mare dreptate. Italia, Germania si Elvetia de exemplu isi fac treaba. Desi devin si ele subiective fata de romani. Daca se intampla o porcarie e clar ca romanii au facut-o. Pentru ca in 90% si cazuri romanii dau tonul la idiotenii, si celelalte 10% se presupune ca sunt tot opera noastra, daca adevaratul vinovat n-a fost descoperit. Cunosc personal un caz de genul petrecut in Elvetia. O zi buna sa ai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Este doar parerea ta. Atata timp cat nu ai anumite trairi, este firesc sa nu le cunosti.

| Danutza27 a răspuns:

Pai stai asa ca Dumnezeu a lasat minte si in capul tau si nu te opreste sa o folosesti.Tu pe la ora de sport nu dai miscare nu faci stai ca "trintorele" numai pe scun la calculator ca de "sportul dauneaza grav sanatatii".Dar cind iesi si tu pe strada si sare liota de cini sa te mustruluiasca ce faci astepti ca Dumnezeu sa sara cu parul daca da esti fraier.Vei zice dar ce trebuie sa fac cu cinii ca parca sunt turbati :incerci cu cutu cutu si vezi ca nu merge apoi gata cu vorba blinda ca astia nu sunt la gara lor si pui mina pe pietroaie ca Slava Domnului gasesti,poate pe la tine sunt ca stelele cazatoare de dese,pui mina si dai cu mobilul in ei, ai si picioare lasate de la Dumnezeu ii altoiesti sa le sara falcile dar o sa zici adidasii sunt de firma pai atunci trage coane.Cit despre pedofili tai, pai daca faceai sport si miscare aplicai metoda care pe care ca dupa ce te c... aia mai te alegi si cu o sida si ala esti.Dai in ei ca in cinii turbati mori cu ei de git, pui mina pe pietroaie si le spargi capetele lasi lat unul din ei.Ia uite cite solutii gasesti ca Dumnezeu nu il invata pe om sa fie prost.

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu nu lanseaza 2 descarcari electrice ca sa paralizeze pedofilii, el sta si se uita ce se petrece pe pamant, mai ajuta cu o rugaciune dar nu fizic.

| V3ra a răspuns:

Cine stie cunoaste,deci cam cati copiii ai violat tu pana acum de te pricepi atat de bine?
P.S:Eu ti-am mai zis sa taci ca scoti porumbei pe gura,te crezi smecher dar de fapt pentru mine esti doar un penibil care da raspunsuri si mai penibile,deloc amuzante, pacat ca nu pot vota inca, numai stupizi ti-as da!

| PinkPanther a răspuns:

Pentru ca el ne-a facut si in rest ne-a lasat sa ne decurcam singuri., nu ne mai baga in seama, probabil si-a gasit alte jucarii

| jadir a răspuns:

Larix in alta viata? Pai tu esti budist?

| Astaroth a răspuns:

Pt ca Dumnezeu este un voyeur.

| Pinky06 a răspuns:

Tu esti cel care ar putea face ceva in privinta asta. Dumnezeu ti-ar da putere sa treci peste. Think about!

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Pe noi de ce nu ne-a ajutat Dumnezeu cand ne-au atacat romanii oare? Crezi ca Dumnezeu iti da si tu sa stai si sa lenevesti? Mda...Hai salut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PopândăuIRătăcit):

Cand ne-au atacat romanii, poporul roman de astazi nu exista laughing Abia dupa s-a formatwinking In plus, dacii erau pagani happy

Dar gandeste-te frumusel cum si cat l-a ajutat Dumnezeu pe Stefan cel Mare. Cu oastea lui micuta si plina de tarani i-a invins mereu pe turci (pagani). De ce? Tocmai pentru ca era crestin si pornea la lupta cu Dumnezeu in inima si cu preotul in fruntea ostii, iar dupa fiecare batalie a ridicat cate o biserica drept jertfa si loc de pomenire a celor ce si-au pierdut viata.

Dumnezeu te ajuta, dar nu-ti baga si-n traista. Te ajuta daca gandul tau este la El in orice clipa, nu doar pentru ca tu, prin comportamentul tau te lasi prada unor situatii nefericite.

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns (pentru SaintOcea):

Te asigur ca Sf Stefan Cel Mare inainte sa se ia la paruiala cu turcii ce facea :tinea Sf Liturghie pe cimpul de lupta, Spovedea si Impartasea armata apoi tabara pe turci. Oare ingenunchea si el cind zicea Sf Daniil Sihastrul Tatal Nostru =Da La cine mergea sa ia cuvint de invatatura si sa ceara sfat ca nu stia Sf Stefan de sect religie de pe TPU.hai ca esti pe... la cultura si deja sunt plictisita.Ma tu esti agatat ca motanul lu bunicu de pom de deviza cititul dauneaza grav sanatatii cred ca tu cind vezi o carte lesini, Ia uite ce spune nem...l big grina-vă-n câcat, cică pornea cu dumnezeu în inimă, cu popa în fruntea oştii, tu din ce film low buget ai ieşit?

| PopândăuIRătăcit a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii erau politeisti.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru PopândăuIRătăcit):

N-am zis ca n-at fi. Am zis ca poporul roman de azi nu exista cand romanii au venit peste daci, care daci erau pagani.

| nosferatu a răspuns:

Ce ai vrea sa faca. sa coboare din cer sa le rupa assurile la pedofili? wtf man ce intrebari... laughing