| AvalohAlyn a întrebat:

Cum ne mai suporta Dumnezeu? Pe noi oamenii, rasa asta cea mai distructiva și chiar autodistructiva.

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Lasa, ca din punct de vedere biblic traim Apocalipsa.

| Mădă0611 a răspuns:

Asa e si el. :))

Si acum serios vorbind, asa e natura, unde nu exista bine si rau, frumos si urat. Homo sapiens a devenit o boala pentru ca a ramas fara pradatori, si se dezvolta cum face cancerul, adica se inmulteste neregulat si nu mai moare. Din perspectiva noastra, cancerul e o boala, un om care are cancer e bolnav, dar din perspectiva altcuiva, nu stiu cine, cancerul e un invingator, la fel persoana care il are, propriile celule reusesc sa invinga moartea. Ma gandeam "ce proaste-s microorganismele; omoara gazda. Pai eu daca as fi un parazit, nu as omora-o, sa traiesc mult si bine", dar asa e lumea, materia trebuie reciclata, altfel se termina.
Uita-te la clipul asta https://www.youtube.com/watch?v=rSzQ9w5TCqc Acele caprioare nu erau rele, dar au distrus parcul national. Bine, omul e, prin lacomia lui, si probabil asa ar fi fost oricare alta specie daca ar fi fost in locul nostru.

| Digikey a răspuns:

Pe tine te mai suporta o luna.

| Algo098 a răspuns:

Ca personaj de poveste, poate suporta orice.

| Algo098 a răspuns:

Daca tinem cont ca nu Dumnezeu ne-a facut pe noi ci noi l-am creat pe Dumnezeu, e clar ca trebuie sa ne suporte happy

| TristanTzara a răspuns:

Nu știu dacă te referi la rasa albă sau specia umană, dar cred că răspunsul e același: Trăim în era sfârșitului când lucrurile au degradat așa de mult încât venirea unei ființe divine e singura metode de remediere. Și asta din perspectiva tuturor marilor religii: În creștinism, e Apocalipsa remediată de a doua venire a lui Iisus; în Hinduism e Kali-yuga remediată de Kalkin, ultimul avatar al lui Vishnu; în Budism există o perioadă de degradare socială încheiată de Buddha Maitreya, ultimul Buddha care va preda Dharma în forma ei pura; și în Islam se vorbește de o perioadă apocaliptică ce precede ziua judecății.