| Inferno a întrebat:

"Cum poate sa iasa ceva atat de complex si ordonat in mod intamplator?" Cam asta este intrebarea pe care o pun crestinii.
Si cred ca cea mai buna analogie este curcubeul. Stim cum se formeaza curcubeul si mai stim ca este un fenomen natural ce nu este creat de nicio divinitate. Dar cu toate acestea curcubeul PARE a fi creat de o divinitate. De unde stiu culorile sa se ordoneze una dupa alta si nu se amesteca? De ce este perfect rotund? Daca nu ai cunostinte despre lumina si felul in care se descompune aceasta chiar ai putea spune ca este mana providentei si ca nici un fenomen natural, nicio lege fizica nu poate fi responsabila pentru ceva atat de perfect.
De ce ce universul n-ar fi un curcubeu mai complex?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Curcubeul este semnul Legamantului intre Dumnezeu si om.

| Angel0 a răspuns:

Tu compari un simplu fenomen fizic cu tot ce exista? Mai bine las-o balta.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Am ales Universul dar putem sa alegem si aparitia vivetii. Desingul inteligent este o ipoteza noua care afirma ca viata a fost creata de o inteligenta superioara, iar dovada este complexistate formelor de viata.
Putem pune si curcubeul pe seama desingului inteligent daca nu avem notiuni de baza despre lumina. Doar pentru ca un lucru pare complex nu inseamna ca a fost creat.

| Inferno explică:

Si nu putem sa spunem ca Dumnezeu a creat legile si gata, Universul s-a dezvoltat singur fara contributia directa a divinitatii? Si ajungem la Dumnezeul deist.

| Filip23 a răspuns:

"Cum poate sa iasa ceva atat de complex si ordonat in mod intamplator" cred ca te referi la viata. Nu este cea mai buna analogie. Curcubeul e un simplu fenomen luminos, care dureaza cateva minute. Viata se incapataneaza sa dureze. Daca intr-o pustietate vezi ceva foarte simplu, de exemplu o masa de piatra, un scaun spui ca s-a format din eruptia unui vulcan sau cauti urmele unor vietuitori, a unui "proiectant"?

| Zenicide a răspuns:

Presupun ca te referi la viata de pe pamant. Complex in comparatie cu ce? Nu ai cu ce sa compari din moment ce nu ai descoperit intregul univers.

| Inferno explică (pentru Zenicide):

Complex in comparatie cu nimicul.

| Zenicide a răspuns (pentru Inferno):

Nimicul nu e o forma de viata.

| Zenicide a răspuns:

Si pe cel care a facut legile dupa care apare curcubeul cine l-a facut?

| Zenicide a răspuns:

Poti dovedi sau sustine cu ceva aceasta afirmatie?

| Zenicide a răspuns:

De ce ai mai amintit acest lucru atunci? Care a fost scopul?

| RAY a răspuns:

Inferno amice care stim ce e curcubeu tu nu vezi ca multi habar nu au cei ala si ca e un semn divin

ps sincer degeaba incerci sa comunici stiintific cu crestini, pu-ne si tu ntrebari irationale vei vi respectat si aplaudat cu cat esti mai prost cu atat esti mai crestin

ps profil - blog

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Aici ai dreptate. Am vazut si eu prostia crestina si imi vine greata dar degeaba ca e peste tot. PS nu-s ateu dar nici crestin

| Alphawolf a răspuns:

De unde stii ca acel fenomen natural nu este creat de nicio divinitate? Daca creatia este adevarata acel fenomen natural de care vorbesti face parte din creatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia intreabati idiotii aia de nestiinta daca s-au hotarat ce e lumina? corpuscul sau unda electromagnetica? si dupa aia vino sa discutam despre descompunerea ei si despre curcubau.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Creştinii aceea n-au învăţat probabilitatea.
P=Numărul cazurilor favorabile supra numărul cazurilor posibile.
Şi la numărător şi la unmitor numărul este aproape, dacă nu infinit, deci ar fi chiar surprinzător să nu apară ceva ordonat şi frumos.