| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot face ca Dumnezeu sa ma ajute sa mai trăiesc si sa nu mor? Cea mai mare dorinta a mea dintotdeauna a fost și este sa traiesc.Sunt la pământ din toate punctele de vedere, Dumnezeu sa se milostiveasca de mine si sa imi ierte păcatele.ca nu mai potsadchiar nu mai pot
Am moralul distrus în clipa asta.Dar mai am speranța.Atat.

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Daca mă crezi, in aceeași situație sunt și eusad
Dar o sa fie bine, Dumnezeu ne oferă aceste greutăți nu pentru a ne lepăda de el, ci pentru a ne testa credința
Cum altfel ar putea-o vedea-o fara suferința?
Așa că, o să fie bine! Sunt sigur de asta!

| DarknLight a răspuns (pentru Hyperion7):

Și voi?!
Și eu mă întreb de multe chestii, cum ar fi dacă Dumnezeu chiar există.
Oare chiar există?!
Totuși viața pare un culoar fără ieșire. Ceva în formă rotundă în care te învârți la infinit. Nu ați simțit și voi asta?

Deși da, explicația ar fi că e postul Paștelui, deci în perioada asta energiile negative sunt cele mai puternice, atât cât să ne facă să clintim din credința noastră, dar și cât să suferim mai mult în perioada asta, pentru că, cineva nu dorește să ne împartă cu Dumnezeu, deci, cu cât mai mult ne dărâmă, ca să ne "arate" că Dumnezeu e doar o stafie și deci astfel nu ar putea să ne judece, suntem liberi să-l denigrăm și să nu-I urmăm Calea. Deci cine e în spate, știe ce face, și ne vrea sufletele pentru eternitate în păcat și iad. Știe unde să atingă și bată, știe să se facă auzit, ca apoi urmat și în final, renegat pentru eternitate din noi.

| Hyperion7 a răspuns (pentru DarknLight):

DUMNEZEU EXISTA,FARA NICIO ÎNDOIALĂ!
Acest culoar de care povestiți este tipic omului modern și neomodern, datorat în principiu faptului că s-a despărțit de Dumnezeu și alege sa creada în știință, filosofie sau altele,zic eu.
Sa știi că nu,asta pentru că am evoluat mult pe partea de pozitivism,iar faptul că mi-am pus credința în Dumnezeu, lucrurile par diferite,adică nu mai e numai negativism peste tot,sunt și zile foarte bune,doar că acum sigur e vorba de un test din partea lui Dumnezeu pentru a-mi testa credința,nici nu o să mă las.

Într-adevăr,e o luptă strânsă,dar cum nicio luptă nu e ușoară,nu voi renunța, chiar daca e mai mult un conflict interior,eu tot nu mă voi lăsa pradă și voi lupta până la capăt.
Cat despre necurat,eu unul simt că l-am speriat,dar parca nu intr-atat încât să fugă de tot,mă țin pe poziții.
Plus că na,totul pleacă și de la modul de a gândi,cu cât ești mai negativist și prins în probleme,cu atât ești mai coruptibil de necurat, așa că primul pas este sa lucram la gândirea pozitivă.Nu zic, vor fi ispite și în acel punct, dar va apărea reținerea cu scopul corectarii păcatului.
Așa că trebuie să rămânem aproape de Dumnezeu, el este singurul care ne mai poate salva! Sincer!

| T0Teu a răspuns:

Mai intai de toate ar trebui sa realizezi ca nu viata de pe pamant conteaza, nu ar trebui sa iti doresti sa nu mori. Evident, toti isi doresc sa traisca mult, ori cel putin cei mai multi oameni isi doresc asta, dar trebuie sa contientizezi faptul ca viata de dupa moarte are valoare. Cu ce te ajuta sa trăiești 100 de ani aici si sa fii chinuit o vesnicie in iad, spre exemplu?