| Inferno a întrebat:

Cum protonul si electronul pot creea particule virtuale din nimic cu energie din nimic, putem sa dmitem ca din nimic poate sa apara ceva. Deci T big Bang e foarte posibila.

43 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

De Georges Lemaitre si teoria atomului primar ai auzit, coane? Teoria Big Bang-ului e inca incompleta, iar atomul primar incarcat de energie incandescenta e extrem de plauzibil.Parerea mea e ca a functionat ca stelele pitice, care sunt cam cat o treime din pamant si au suficienta energie, putere si radiatie gamma, incat sa distruga planete aflate la mii de ani lumina de ele.Doar ca atomul primar nu era distructiv si era mult, mult mai dens decat o stea pitica.

| RAY a răspuns:

Particulele virtuale apar ca urmare a unei ramasite de proton si electron deja existent

| martzian a răspuns:

"Deci T big Bang e foarte posibila." - Tu poti continua sa crezi prostia asta daca vrei. Iti spun ca NU este foarte posibila din simplul motiv ca "imprumutul" de energie se intampla intr-un spatiu deja existent - vidul...

| martzian a răspuns:

Este a patra oara cand postezi intrebarea, sub forme diferite si la distante mici de timp. Crezi ca daca vei fi mai activ vei avea si dreptate?

| Inferno explică (pentru martzian):

Cu cat sunt mai multe intrebari cu atat creste probabilitatea sa primesc un raspuns relevant.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Cu cat sunt mai multe intrebari cu atat creste probabilitatea sa primesc un raspuns relevant." - Inteleg ce zici, dar de ce faci abstractiile de discutiile care nu-ti plac si te intorci la momentul zero al discutiei? Mai ales ca pornesti de la un basm pseudostiintific.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Mai, deci asta este foarte tare! laughing Mai penibila explicatie nici ca se putea. Explicatia lui Bernard Carr este ca, din nimic (cica - "daca vreti") s-au format o pereche particule... Sa inteleg ca nu puteai folosi timpul asta mai bine pentru o plimbare in parc? happy

PS: Stiu ca esti un om inteligent. De aia ma mir ca prostia asta nu ti se pare mai greu de crezut decat ideea de supranatural. Pentru ca eu vorbesc de supranatural cu o cauza - iar tu de supranatural FARA o cauza...

| Inferno explică (pentru martzian):

Asta e un filmulet,acum cauta tu sute, mii, zeci de mii de fimulete pe youtube, pe google, cumpara carti despre fizica cuantica, vorbeste cu un fiziciant si ai sa vezi ca toti iti spun asta: "Particule virtuale care apar de nicaieri si se anihileaza reciproc."

| Inferno explică (pentru martzian):

Si inca ceva, asta este doar un exemlu, in fizica cuantica toate camurile emise de cele 4 forte fundamentale sunt in realitate formate din particule virtuale emanate de o particula "parinte". De unde are energie particula parinte? Din nimic, asta spune fizica cuantica si principiul incertitudinii care este la fel de important cum sunt principile din termodinamica.
Ce am spus aici sunt lucruri acceptate de fizicienii din toata lumea.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Asta e un filmulet, acum cauta tu sute, mii, zeci de mii de fimulete pe youtube, pe google, cumpara carti despre fizica cuantica" - Ma crezi ca am si lucruri mai importante de facut?

| Inferno explică (pentru martzian):

" Ma crezi ca am si lucruri mai importante de facut?"
Am vrut sa spun ca informatia din filmulet nu e una banala sa spui :" Asta e parerea tipului ala din video, mai exista si savanti cu pareri gresite"
Nu poti spune asta, pentru ca nu e o supozitie a unui cercetator asa la intamplare. De exemplu cum era Howking cu vidul.
Aici e vorba de o concluzie, nu e o teorie.Asta s-a constatat si este o idee unanim acceptata, toti fizicienii o accepta, pentru ca asta e realitatea
Deci repet:
Nu e o teorie, e o constatare. Nici nu avea cum sa fie teorie, pentru ca lucrul asta ii ingreuneaza pe cercetatori nu ii ajuta, cine ar face o teorie care-ti pune bete in roata?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Asta s-a constatat si este o idee unanim acceptata, toti fizicienii o accepta, pentru ca asta e realitatea" - Prietene, chiar toti? Nu mai este impartita lumea academica? S-a facut demonstratia? Hai sa nu exageram. happy

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu e nici o exagerare, e o constatare de TOTI.
Ca sa fac o comparatie constatarea ca acest fenomen se intampla este egala cu constatarea ca gravitatia exista.
Nu exagerez cu nimic.

| Inferno explică (pentru martzian):

Ce demonstratie? Demonstratia se face in cazul unei teorii, aici e o constatare intamplatoare.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Tu recitesti ce scrii? Unde e concluzia (si demonstratia) ca apar particule din nimic? laughing

| Inferno explică (pentru martzian):

"Unde e concluzia (si demonstratia) ca apar particule din nimic?"
Unde sa fie? La oamnii de stiinta ca doar nu e la mine.
De ce nu ma intrebi unde e demonstratia ca gravitatia exista?
Eu ti-am spus doar ce au constatat in mod intamplator oamenii de stiinta. Exista o intreaga istorie cum a a aparut fizica cuantica si cum s-au facut aceste descoperiri. Era un exepriment in care o placuta de metal era supusa la lumina pentru a ceda electroni. Asa s-a constatat ca fotonul este o si particula si unda nu numai unda. Sunt experimente de acest gen.
Doar nu te astepti sa-ti aduc un document oficial in care sa scrie constatarile?

| Inferno explică (pentru martzian):

"Unde e concluzia."
Concluzia e in cartile de fizica cuantica.

| Inferno explică (pentru martzian):

Uite cateva dovezi: Radiatia howking a fost detectata. Bossonul Higgs a fost gasit. Gluonii au fost si ei descoperiti. Bosoni w, w- Z0 au fost descoperiti.
Toti bosonii enumerati produc astfel de particule, particule virtuale.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Concluzia e in cartile de fizica cuantica." laughing

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Bossonul Higgs a fost gasit." - Au "gasit" mai multi. happy Si au zis ca va dura mult pana vor trece prin toti. Normal. Intre timp oamenii continua sa creada ca stiinta le va oferi intr-o zi o explicatie paralela pentru ceva creat, in realitate, de Dumnezeu.

| Inferno explică (pentru martzian):

E aiurea ca razi,chiar aiurea.
Asa pot sa spun si eu ca gravitatia nu exista. Poti sa-mi demonstrezi ca exista?
Stau pe Pamant,pentru ca el este plat si e normal sa stau pe el, nu exista asa ceva, gracitatie.
Nu o vad nu exista. Cui ii pasa ce spun cercetatorii ai fost acolo, ai contribuit la experiment? Ai vazut cu ochii tai gravitatia? Deci de unde stii ca exista? Te bazezi doar pe niste teorii ale unora care mint pentru a-l favoriza pe Satan.
Gravitatia e o minciuna, Dumnezeu tine Pamantul in palme si ne tine pe noi pe el. Nu gravitatia, nu alte lucruri.

asta faci si tu aici, doar ca faci asta cu o teorie care nu e tot asa de populara ca gravitatia, dar la fel de adevarata.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Cum iti spuneam, exista o diferenta majora. Nu mai vorbeam cu tine aici daca "teoria" mea nu imi schimba viata - in momentul in care vroiam sa renunt la ea. Eu nu iti vorbesc doar din carti ci din propria experienta.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Asa pot sa spun si eu ca gravitatia nu exista. Poti sa-mi demonstrezi ca exista?" Comparatia e mult fortata. Da, daca iti pun piedica si te las sa cazi, pleci cu explicatia (suficienta) sub forma de cucui...

| Inferno explică (pentru martzian):

"Da, daca iti pun piedica si te las sa cazi, pleci cu explicatia (suficienta) sub forma de cucui..."
Aiurea,de unde stii ca gravitatia face asta? Cad pentru ca e normal sa cad. Asta ti-ar spune un om ce nu stie de teoria gravitatiei.
Pentru el e normal sa cada.
Asa si eu pot sa-ti spun ca aceste particule sunt responsabile pentru faptul ca tu existi.
Forta nucleara tare este responsabila pentru legatura dintre quarcuri, ea tine quarcurile pe loc. iar forta are un cam care e format din aceste particule virtuale. Daca nu ar exista forta nucleara tare si cea slaba, atomul nu ar exista si nici tu.
Deci daca nu exista campul acestor forte tu nu existai.
Si cum campul e format din particule virtuale, daca aceste particule nu existau, nici tu nu existai.

| Inferno explică (pentru martzian):

"Comparatia e mult fortata. "
E mult fortata, pentru ca particulele de care vorbesc eu sunt de mii de ori mai importante decat gravitatia.
Datorita lor tu existi.

| Inferno explică (pentru martzian):

Tu crezi ca daca Dumnezeu exista nu vrea sa afli din ce anume esti format? Crezi ca Dumnezeu nu vrea sa studiezi natura, fizica, crezi ca El se opune stiintei?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Crezi ca Dumnezeu nu vrea sa studiezi natura, fizica, crezi ca El se opune stiintei?" - Nicidecum. Dar daca fac asta si omit lucrurile cele mai importante (cum ar fi sa ma asigur ca sunt mantuit) nu imi ajuta la nimic.

Biblia ne spune:

"Nu dispreţuiţi prorociile. Ci cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun. Feriţi-vă de orice se pare rău." (1 Tes. 5:20-22)

Prin urmare, cercetam toate lucrurile, dar ne pastram discernamantul, nu luam pe nemestecate orice inchipuire.

Fizica cuantica si studierea ei (mai ales asa, confuzant si naiv, pe sarite) nu va schimba faptul ca Dumnezeu exista. multi ani de incercari esuate stau marturie.

| Inferno explică (pentru martzian):

"Nicidecum. Dar daca fac asta si omit lucrurile cele mai importante (cum ar fi sa ma asigur ca sunt mantuit) nu imi ajuta la nimic. Fizica cuantica si studierea ei nu va schimba faptul ca Dumnezeu exista. multi ani de incercari esuate stau marturie."
Stii, era o pilda, opilda crestina. Pilda talantului se numea. Dumnezeu ne-a dat un talant si ne-a spus sa-l inmultim, iar la sfarsit cine va verifica cine l-a inmulti si cine nu.
Si nu e vorba de mantuire in aceasta pilda, e vorba de darul pe care ti l-a dat Dumnezeu si trebuie sa-l dezvolti. Daca ai talent la desen dezvolta acest talent. etc. Dar se mai refera si la cunoastere, Dumnezeu ti-a dat capacitatea de a cauta adevarul, trebuie sa-l cauti sa nu fii un ignorant si sa ignori tot, sa-ti dezvolti cunostintele. Ai citit Biblia, ok ai retinut cunostintele de acolo, dar asta inseamna ca nu trebuie sa mai acumulezi si alte invataturi? Din alte domenii? Din toate domeniile?
Ce e mantirea, cum se obtine?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu exist datorita lui Dumnezeu. DOAR LUI ii datorez asta. Imi pare rau ca ma pui pe dpar pe seama unor particule, create tot de El. happy

| Inferno explică (pentru martzian):

Eu spun ca particulele astea sunt chiar mai importante decat gravitatia.
Asa si eu pot sa spun: "Eu exist datoria lui Dumnezeu. DOAR LUI ii datorez asta. Imi pare rau ca ma pui pe dpar pe seama gravitatiei, create tot de El.

| Beelzebub22 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, am observat ca numa tu crezi in acei TOTI fizicieni. Asta poate pentru ca nu se afirma fiecare in ceea ce priveste credinta lor. (cea adevarata, nu cea concluzionata de fizica ta cuantica)

| Inferno explică (pentru Beelzebub22):

Aberatii,eu vorbesc teorii unanim acceptate aici, nu ce-mi trece prin cap.

| WR104 a răspuns:

Ai uitat de cuvantul "crestini".
Deja intrebarea nu mai are legatura cu religia.

| Inferno explică (pentru WR104):

Daca nu ai de gand sa comentezi pe subiectul respectiv abtine-te de la alte comentarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred in Big-Bang. Mi se pare absurdstraight face. Acum, de ce nu se mai produce nicio explozie?

Eu, una, cred in teoria religioasa.happy
O zi buna!winking

| Beelzebub22 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, exact. Intrebarea ta sta si la baza afirmatiei mele.

| Beelzebub22 a răspuns:

Vai de mine. Am ras cu lacrimi. Pentru mine un lucru este logic: Pentru ca un proton sa produca energie din nimic, asa cum afirmi tu si oamenii de stiinta, in primul rand trebuie ca acel proton sa existe. La fel si cu bing bang-ul care, necesita doua obiecte care sa se ciocneasca. Poate ca asa a fost, dar atunci corpurile care s-au ciocnit tot din nimic au aparut? Bine, hai sa accept si asta. Hai sa zicem ca intr-adevar asa a fost. Din nimic au aparut toate, si din nimic au aparut si atomii. E
In acest caz, explica-mi doar un singur lucru: de ce oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca ATOMUL face din nimic energie? Trebuia ca ei sa ajunga la concluzia ca ATOMUL apare din nimic, nu? Deci prin concluzie, trebuia ca lumea asta in care traim, sa se schimba non stop, caci din nimic ar trebui sa apara fel si fel de obiecte noi. Din nimic ar trebui sa apara in aceasta clipa un atom nou, o substanta noua, una pe care n-am mai intalnit-o, si ar trebui ca tot din nimic, ea sa se multiplice. Ar trebuii sa observam ca in 10 ani apar tot felul de bucati de substante pe pamant. De ce nu se intampla asa ceva? De ce a aparut o singura data si nu mai apare? Intrebarea asta se leaga si de aparitia omului din maimute: de ce o singura maimuta a inceput sa gandeasca si celelalte au ramas proaste? Stiinta ne zice clar ca animalele au evoluat. dar au evoluat toate. de ce maimuta este singuru specimen, care inca mai exista (desi toate animalele care au evoluat, ori au evoluat cu succes iar restul au disparut, ori n-au mai evoluat deloc). caci evolutia a fost una obligatorie, nu pentru ca asa le-a venit lor sa evolueze, ci datorita conditiilor au fost fortate sa evolueze. maimmuta a fost fortata sa gandeasca? asa din senin s-a apucat ea si am devenit noi oameni? asa din nimic apar lcururi?
Ma tu esti foarte credincios. dar tu crezi in magie nu in Hristos rolling on the floor

| Inferno explică (pentru Beelzebub22):

Daca nu intelegi fenomenele nu am ca sa-ti fac.
In fizica cuantica apar particule din nimic si dispar nicaieri. Un electron poate sa dispara dintr-un loc si sa apara in altul. Tot asa un electron poate sa fie in doua locuri simultan, un electron poate parcurge toate drumurile pana la un alt punct simultan, un electron poate sa existe si in stanga si in dreapta.
Putem crea perechi de electroni, ideea e ca spinul trebuie sa fie indreptat ori in sus ori in jos, in acest caz alterneaza, iar cand este supus la un stimul se fixeaza automat pe o pozitie, sus sau jos, automat si celalalt electron se fixeaza dar opusul.

| Inferno explică (pentru Beelzebub22):

In fizica cuantica timpul pare reversibil, astfel incat un atom care trece pe langa altul se intoarce pe aceiasi traiectorie, ca si cand am delura filmul inapoi, etc, etc.

| Inferno explică (pentru Beelzebub22):

N-ai inteles nimic, am citit ce ai scris,tot. E vorba de protoni aici,nu atomi, atomii apar si dispar, particulele subatomice.
La inceput era o singura particula si o singura forta, forta gravitationala incepe sa cctioneze independent, apoi forta nucleara tare, la acest moment apare expansiunea rapida, inflatia. Avem deja cele 6 tipuri de quarcuri. Forta nucleara slaba se desparte de electromagnetism si apar cele 6 tipuri de leptoni. quarcii se combina si formeaza protoni sineutroni. Ei formeaza atomii, apar moleculele, etc.

| Beelzebub22 a răspuns (pentru Inferno):

Nu este vorba de a intelege fenomenul. Este vorba de a accepta provenienta sa. Ma rog, poate ca nu sunt un geniu ca tine, si nu stiu exact inceputu fiecarui element din natura, asa cum prea bine vad ca le stii tu explica, insa ideea pe care nn-ai inteles-o este tocmai provenienta lor. Ca pana la urma, totul trebuie sa porneasca de undeva. Este inacceptabil, pana si cu firea omeneasca, ca din nimic sa apara ceva. Si acel bing bang despre care vorbesc multi, si despre care se zice ca s-a produs din nimic, trebuie sa aiba doua elemente care sa se ciocneasca sau un element sa explodeze asa de dragu cucului, dar acel ceva, trebuie sa existe. Trebuie sa fie ceva in primul rand. Iar mai apoi acel ceva, face si minuni, daca asa a fost creeat. (asta app de atomii tai cu energia lor). Ma rog, fecare crede ce vrea, este liber sa aleaga, si daca tu asa vezi lucrurile, nimeni nu are cum si nici nu vrea sa-ti schimbe parerea. Pentru mine este ok varianta mea, adica nu accept religia pentru ca asa zic unii, ci pentru ca mi se pare in regula. Poate daca traiam in mediul in care traiesti tu, si eram influentat de alti oameni decat cei care au fost langa mine, poate ca si eu ziceam la fel ca tine. Ceea ce crede un om depinde si de ce invata acasa, de mic copil. Toate cele bune.

| Inferno explică (pentru Beelzebub22):

Nimeni nu a inventat particulele virtuale de dragul lor, au fost descoperite.
Deci s-a descoperit ca la nivel cuantic in univers apar lucruri din nimic, timpul nu functioneaza la fel, o particula poate sa fie in doua locuri in acelastimp, etc. Aste sunt descoperiri, nu supozitii.