| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

Cum puteti sa luati Sfanta Impartasanie? Cum le puteti spune copiilor vostrii ca este in regula,chiar recomandat sa se impartaseasca?
Adica nu va lasati copii sa bea dintr-o sticla din care ati baut voi,alaturi de care copilul convietuieste,dar ii lasati,sau chiar obligati sa se impartaseasca cu lingura din care s-au impartasit alti zeci de oameni, posibili purtatori de boli.Asa cum in medicina si cosmetica se folosesc instrumente sterilizate nu ar trebui si in Biserica?

Ce fel de educatie sanitara e asta? Nu spun sa nu va mai impartasiti,dar aduceti-va cu voi linguri de unica folosinta.

Si nu imi spuneti acum ca nimeni nu se imbolnaveste, nu aveti de unde sa stiti.Va treziti dupa cu tot felul de boli si nici prin cap nu va trece de unde le aveti.Ce, Biserica nu trebui sa respecte minimele norme de igiena? E cumva scutita?

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De acord.

| sublime89 a răspuns:

Stai c-o sa vina crestinii sa-ti zica ca in lingura aia nu sunt bacterii, ca e sfanta. "Bacteriile e rele". De parca ele nu sunt tot creatia iubitorului lor zeu.

| Exilee a răspuns (pentru sublime89):

BActeriile au si rolul lor. big grin

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Normal ca au. Bacteriile "bune".

| Exilee a răspuns (pentru sublime89):

De exemplu, noi le studiem si in acest fel se creeaza antibioticele...

| sublime89 a răspuns (pentru Exilee):

Adica stiinta trebuie sa aiba grija de creatiile "bune" ale zeului? laughing D-zeu a zis asa: "Va las bacteriile ca sa va dea ocazia sa descoperiti antibioticele. Pana atunci puteti muri pe capete ca nu ma intereseaza" : ))

| Exilee a răspuns (pentru sublime89):

Nu am spus asta. NU am vrut sa se inteleaga gresit. Chiar si in corpul nostru patrund bacterii, insa cum am mai spus CA OMUL ESTE O FIINTA COMPLEXA, exista in corpul nostru o multime de metode pentru ca bacteriile sa nu poata produce bacterioze ( ca de exemplu acidul clorhidric).

| NOname a răspuns (pentru Exilee):

Zboară, puiule, zboară...că gânditul nu-i de tine.

| Exilee a răspuns:

Lingura este din aur/argint. Ionii din argint cu capacitatea de "a ne proteja" si a ne asigura ca nu se intampla nimic big grin

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Aha...deci pe acelasi principiu functioneaza si sfintirea apei, nu? Stii tu, crucea din argint...

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Totul tine de credinta happy Vei vedea ca este POSIBIL!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

Ce intreb eu si ce raspunzi tu...
Vorbeam strict despre principiile argintului...vazand ca esti atat de interesat si ai citit subiectul cu apa sfintita!

| Exilee a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sunt confuz. La ce te referi? laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Exilee):

La asta:

http://i.imgur.com/WEKZkml.png

Si asta:

http://i.imgur.com/6WH8nZY.png

Mai pe scurt, recunoasteti proprietatile argintului doar cand va convine, apropo de lingura...

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ii poti invinge cu propriile lor argumente...asta ador eu la cre(s)tini

| Kalla a răspuns:

E o lingurita extrem de mica din argint si preotul nu te lasa sa o atingi cu gura.Deschizi gura si el iti toarna vinul din lingura.

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Kalla):

Vinul ala a atins lingura.

Si la vaccin e un ac extrem de mic, dar daca a fost folosit la o persoana suferinda de o boala transmisibila prin sange, atunci exista riscul ca a doua persoana sa contacteze virusul.

Nu este necesara atingerea.Lingurita se afla in cavitatea bucala unde in umezeala acesteia se pot afla diversi virusi transmisibil pe cale orala, acestia se duc pe lingurita, aceasta atinge vinul pe care tu il inghiti.Merita riscul? Impartaseste-te dar macar adu-ti si tu lingura de plastic de acasa...

| NOname a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

...și vinul de acasă (că cel al popei oricum e contaminat).hee hee

| Jardelin a răspuns:

De vreo 2.000 de ani se procedeaza asa si nu s-a imbolnavit nimeni pina acum!

Oamenii fac multe chestii cu gura si nu se oripileaza, dar cind vine vorba sa ia Sfinta Impartasanie cu aceeasi lingurita cu care a luat-o un copil brusc isi fac complexe de igiena! Misto, nu?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Jardelin):

De unde stii ca nu s-a imbolnavit nimeni? Cine stie cati oameni s-au imbolnavit pana acum si nu stiu de unde.

Răspuns utilizator avertizat
| ƤrÏncessØfƬheShadøws explică (pentru Isaia):

Dar da voie ca oamenii sa moara in inghesuiala de la pupat moaste, no? O dat la stiri ca o murit odata o femeie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai lingurita aia e mai curata decat esti tu pe maini ma necuratule.a fost verificata draguta.si era curata.era din argint.asa e ca nu stii ce e cu argintul? e un element chimic.si daca e chimic e nociv.

| Calininio a răspuns:

Desi m-am framantat doarte des pe subiecte de genul asta in ultimii ani, la chestia asta nu m-am gandit. Acum imi vine rau cand ma gandesc ce faceam cand eram mic, ca cica "era bine"