| floaredeprimavara a întrebat:

Cum s-a raspandit religia catolica in toata lumea? fundita laughing

Răspuns Câştigător
| BoyOfHell a răspuns:

Raspuns concret. Dupa Marea Schisma religia CRESTINA avea 2 ramuri : Catolica si Ortodoxa popoarele mongolice[turocice] au trecut pe ortodoxa iau cele latine Catolice. Romani trebui-au sa fie CATOLICI dar din cauza maghiarilor care sub prefixul de a raspandi catolicismul, au inceput sa atace transilvania at Romani si-au luat religie ortodoxa pentru a se apara de Unguri. Acum in lume exista multe popoare germanica 3 straturi SUBSTRAR care e italic, dacic, francic etcoh go on STRAT care peste tot aproape este latin si dupa aceea ADSTRAT care e in general germanic doar la noi este slavic. Deci in concluzie datorita migratiilor din sec III-IX

7 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De la Marea Schisma.

Răspuns utilizator avertizat
| AnGeL13w a răspuns:

Simplu! Invazie de catolici!

| catavei a răspuns:

Pai...
dupa ce s-a despartit crestini in catolici si ortodocsi
ortodocsii au ramas in partea de Est si catolicii in Vest
Spanioli (in vestul europei) fiind catolici, cand au colonizat in america au dus si Catolicismul cu ei...

| Cristiutzzz a răspuns:

Simplu... Un Om Dezbracat a fugit prin toata lumea cu un panou pe care scria "Daca nu te faci catolic mata-i adoptata"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca intai cu cuvantul floare. dupa aia cu sabia. dupa aia cu teroarea inchizitiei.si dupa aia a inceput istoria moderna.de aia erau de neinteles crestinii; tu vii sa-mi vorbesti despre dragoste, pace, toleranta cu sabia si cu pedepse de nedescris? si iubirea aproapelui? unde e? dar timpurile si oamenii trec.cuvantul domnului ramane.si acesta este o sabie cu doua taisuri, atat de ascutite incat merge pana la despartirea sufletului de trup.si asta cu dragoste si rascumparare prin sacrificiul de pe cruce floare.de primavara.

| relu008 a răspuns:

Colonialism.