| BiaBubulina a întrebat:

spuneti-mi si mie informatii despre religia catolica.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica Catolică (din gr. κaθολικός, în trad. "universal", derivat din κaτa ολον, "pentru întreg") este societatea tuturor credincioșilor de pe pământ uniți prin credință și sacramente sub conducerea Papei și a episcopilor uniți cu el. Aceștia constituie cel mai numeros grup religios din lume cu numeroase ordine de călugări. Biserica Catolică este formată dintr-un numar de biserici particulare, definite pe criterii teritoriale si rituale. In sfera de influență occidentală bisericile particulare sunt numite dioceze, iar în sfera de influență orientală eparhii. Toate aceste organizații au în fruntea lor un episcop, considerat de credincioși ca fiind succesor spiritual direct al apostolilor. În fruntea colegiului episcopilor se află episcopul Romei, cunoscut sub numele de Papă, care este văzut de credinciosii catolici ca succesor direct al lui Petru, întâistătătorul colegiului apostolilor lui Isus Christos.

Biserica Catolică desfășoară serviciile religioase după mai multe rituri, între care cel mai răspândit este ritul latin, practicat de Biserica Romano-Catolică. Un loc important îl are ritul bizantin, practicat între altele de Biserica Română Unită cu Roma.

2 răspunsuri:
| Laszlo_5610 a răspuns:

Despre ce sa fie informatiile.Adica ce te intereseaza mai exact?

| HappyForYou a răspuns:

Cauta pe net... fundabig grinbig grin