| mihaelaerica89 a întrebat:

Cum sa evit sa nu ma cert tot timpul cu parintii mei, daca ei nu inteleg, ca oricul o sa-mi botez fetita ortodoxa? Ba chiar deja am inceput pregatirile in acest sent, dar ei parca tot nu inteleg. Tot tin cu una si buna, ca copila sa fie neaparat catolica, altfel ce o sa spuna lumea; oricum suntem in aceeasi strada cu biserica catolica; si oricum ii va fi mai bine la fata. Plus ar fi foarte important pentru binele ei s-o dau in clasa ungureasca si nu in romana (doar pentru ca aici este o singura clasa romanesca). Ceea ce nu cred c-o sa fac, deoarece asa nu prea se va descurca in Romania. Asa dupa voi, ciar nu eu am dreptate?

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

@RodicaPorumb ar face sa-si lase la o parte falsele ei teorii iehoviste. BOTEZUL nu se confundă nici cu MÂNTUIREA şi nici cu MĂRTURISIREA CREDINŢEI. Sunt trei lucruri diferite!

Botezul este o primire a harului venit prin Jertfa Mântuitorului, o confirmare a acestei Jertfe. Refuzul acestui HAR ca dar este echivalent cu refuzarea realităţii că Jertfa a avut loc, şi că harul oricum este "disponibil".

Mântuitorul a cerut acceptul nostru scris pentru a se jertfi? Nu! Ştia că este necesar pentru toţi!
Noi ar trebui să primim acceptul scris al pruncului pentru a ca acesta să primească harul? Nu, pentru că ştim că îi este mecesar!

MĂRTURISIREA CREDINŢEI e o datorie permanentă ce durează ÎNTREAGA VIAŢĂ, nu e doar un gest, o ablaţiune prin care ţi-ai terminat datoriile. MĂRTURISIREA CREDINŢEI e datoria permanentă a vieţii în scopul mântuirii, pentru care lucrezi o viaţă întreagă…

| milan9 a răspuns:

Biblia NU susţine un botez făcut la o anumită vârstă. Nu scrie nicãieri negru pe alb acest lucru! Nicăieri în Scriptură nu se arată că botezul nu ar fi cumva valabil fără mărturisirea celui ce se botează...
Nici unul dintre versetele Bibliei NU vorbeşte despre vreo interzicere a botezului copiilor mici! Absolut nici unul...
Există însă foarte multe contexte din care reiese faptul ca apostolii botezau întreaga familie sau intregul grup al celor dinaintea lor.

Referitor la intrebare, este bine sa eviti disputele cu parintii. Orgoliul lor nu se va lasa convins de argumente...

| Dorugar a răspuns:

Te-ai gandit ca poate parintii tai au mare dreptate? Nu de alta dar ortodoxia nu este religie ci un SRL urias care este interesat doar de bani, pe cand in catoliocism jecmaneala nerusinata din ortodoxie se afla in limitele bunului simt. Pentru fata va fi mai bine oricum pentru ca in Romania oricum nu exista viitor, iar viitorul se va afla si atunci ca si acum doar in tarile neortoxe, sau ai vazut vreo singura tara ortodoxa in lumea asta in care sa se traiasca bine?
In concluzie NU ai dreptate, si fa ceea ce iti cer parintii tai. De exemplu eu ca sa primesc cetatenia Germaniei a trebuit sa aduc de la biserica adeverinta ca am fost botezat la catolici! Daca eram botezat la ortodocsi, m-ar fi luat dracu intr-o tara in care modelul ortodox distruge absolut totul, cu exceptia hotiei, mizeriei si a saraciei, pentru ca acestea sunt singurele marile realizari ale ortodoxiei.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca v-ar interesa credinta adevaratabazata pe Biblie, atunci i-ati da cimportanta cuvenita Bibliei si exemplului dat de isus, nu v-ati baza pe obiceiuri si traditii lipsite de adevar. Deci daca nu mergi dupa Biblie, mergi impotriva ei, atunci si numai atunci nu poti fi in aprobarea lui Dumnezeu, si ramai de partea cui? Biblia nu incurajaza,, botezul copiilor mici " Isus a spus ca prima data omul trebuie sa invete adevarul, sa caute,, cunostinta despre Dumnezeu si despre Isus Cristos, " sa creada, sa fie constient ca face un legamant cu Dumnezeu, pentru ai sluji lui. deci prima data sa invete adevarul, sa creada, apoi sa-si dedice viata lui Dumnezeu si sa fie botezat fata de multi martori prezenti la marturia lui publica, sa stie ce inseamna sa fie botezat in Numele Tatalui, in numele Fiului si al Spiritului Sfant. Tu stii? Sau tu poti sa-i hotarasti viata copilului tau? Poti sa decizi tu pentru el la cine sa-i slujasca? El trebuie sa-si ia acest angajament in fata lui Dumnezeu, la vremea potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa-ti asculti parintii dar tu esti mama copilului.din cate stiu eu, botezul ortodox este bun, are logica dupa biblie si dupa dogma crestina ortodoxa, legata de pecetea duhului sfant si ingerul pazitor. oricum bisericile sant surori despartite de egoism omenesc nicidecum de cuvantul domnului.probabil se vor uni in viitorul apropiat.