| RAY a întrebat:

Cum sa isi iubesti aproapele ca pe tine insati cand el isi bate joc de tine?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Asa cum Dumnezeu putea sa SPULBERE planeta noastra numai cu un sunet DAR s-a lasat BATUT, JIGNIT, CHINUIT si in final OMORAT de niste viermi (oameni) pentru ca acestia sa mai aibe o sansa la viata.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Toata povestea cu schizofrenicul ala de Isus a fost creata doar pentru a crea o noua religie, cu reguli noi, cu noi lideri, cu noi metode si impotriva religiei iudaice. Pana la urma Isus asta a fost doar ceea ce se cheama acum "sectant". Nimic mai mult. Si evident ca nu putea face absolut nimic din ce spui. Povestea lui a fost conceputa, adaptata si raspandita ulterior fara mari tangente cu personajul in sine.

| catalynx a răspuns (pentru Holiday):

Aoleu, iar o dam pe teoria conspiratiei. Isus cel de care zici, a murit pentru tine si pentru mine, pentru ca tu sa ai azi libertatea sa-l faci in fel si chip, doar pentru ca din diverse motive, contravine orgoliului. Nu draga Isus nu este o creatie, faptul ca el propaga iubirea, toleranta, smerenia si alte cele, nu vad ce rau in asta?, in mod si definitiv exact oamenii cu care nu erau de acord l-au rastignit si dupa el inca cati oameni au murit pe lumea asta, doar pentru ca doreau sa promoveze pacea, iubirea.etc

| Drimmero a răspuns:

Nu il iubesti,, il tolerezi, tu crezi ca nu se 'compenseaza' fapta sau nu se intoarce roata?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cat inima sa ai cand vezi ca tio otraveste din interior

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Ești ok? thinking

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Da

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Daca omul e o jigodie cu tine, nu poti sa fii altfel...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai ce religios mai esti tu mai? Ai vazut ce a scris grey mai sus, intorci si celalalt obraz. Rusine.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti sa intorci obrazul la nesfarsit, intervine si limita aia care vrea neaparat sa te trezeasca la realitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Esti tu religios cam cat sunt si eu laughing

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e man, maine mergi la bise?

| T0T a răspuns:

Dacă primești o palmă, întoarce și celălalt obraz. Asta e una dintre cele mai importante învățături creștine care reprezintă o bunătate extremă, dar e ceva greu de aplicat și cred că există prea puțini oameni așa.

| Nemessys a răspuns:

Aloooo! E relegie! Nu e nimic logic! laughing

| reihiuke a răspuns:

Aia e departe. Ce ar trebui sa te preocupe e cum sa.ti iubesti prietenii cand nu.si bat joc de tine.

| Elide a răspuns:

Trebuie să.i înțelegem și pe ei că tot ceea ce ne zic noua sunt doar frustrările lor interioare și așa au fost educați...

| catalynx a răspuns:

Unul dintre cele mai grele lucruri din lume, este sa-l iubesti pe cel care iti face rau, este un lucru foarte greu, dar nu imposibil, insa lucrul asta il poti face in timp, insa e o vorba, daca nu il poti iubi pe dusmanul tau, macar nu-i face rau. Si eu m-am dusmanit cu cineva, nu il puteam suferi, imi venea tot timpul gandul sa ma razbun pe el, dar cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa ma abtin, acum nu ne mai dusmanim, chiar daca inca nu ne vorbim, ne mai ajutam din cand in cand, poate lucrurile vor evolua spre bine, sa ne ajute Dumnezeu. E trist ceea ce se intampla pe planeta acum, dar doar iubirea mai poate salva si vindeca, iubirea in opinia mea e cel mai frumos dar dat de Dumnezeu oamenilor.

| DomnulDumnezeulTau a răspuns:

Cum sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti, cand el isi bate joc de tine?
Pai tocmai asta este smecheria mai Ray.
Cand gasesti raspunsul la asta, ai gasit toate raspunsurile.
Crestinii sunt abia la gradinita la capitolul acesta.
Cred ca o sa la mai dau un potop cat de curand, ca sunt multi si prosti.

| RAY explică (pentru DomnulDumnezeulTau):

Doamne da este multa lume rea peste tot oriunde te-ai uita,multi barfitori, ipocriti, falsi, mincinoasi, toti vor sa profite de tine, cat le faci bine te baga in seama cand numai le ajuti te injura, care e smecheria?